"Masza i niedźwiedź" narzędziem rosyjskiej propagandy? Awantura wokół znanej rosyjskiej bajki

2022-05-05 8:37

Masza i niedźwiedź to ulubiona bajka dzieci na całym świecie. Rosyjska produkcja dzięki You Tube'owi dotarł bowiem nawet do Ameryki Południowej. Dzieci się nią zachwycają, rodzice - mają różne zdanie. Zwłaszcza teraz, gdy wszystko co rosyjskie, jest na cenzurowanym. Czy bajka o niesfornej dziewczynce i jej wielkim opiekunie ma zły wpływ na dzieci?

Masza i niedźwiedź - zachwyca czy przeraża?
Autor: screen YT/@Masza i Niedźwiedź Jaka jest prawda o znanej rosyjskiej bajce?

"Masza i niedźwiedź" to bajka, którą oglądają dzieci na cały świecie. Maluchom spodobała się jej treść - niegrzeczna dziewczynka broi i sprawia wieczne kłopoty, z których musi wyciągać ją jej opiekun niedźwiedź. Wielki włochaty zwierz jest zniecierpliwiony niesforną Maszą, ale jego miłość do niej jest bezgraniczna, dlatego gdy już ochłonie, ratuje ją z kolejnej opresji. Jak rodzic, który kocha swoje dziecko mimo jego okropnego zachowania.

Zdaniem niektórych specjalistów, Masza nie jest jednak dobrym wzorem do naśladowania.

Spis treści

  1. Bajka na miarę zachodnich produkcji
  2. Czy "Masza" ma zły wpływ na dzieci?
  3. Rosyjska "niepopularność"
Najlepsze filmy dla dzieci - 2018, 2019, 2020 rok

Bajka na miarę zachodnich produkcji

Interesująca, życiowa treść to nie jedyne zalety bajki. Specjaliści zachwycają się animacją, treścią, ale i podtekstami, które w obecnych animacjach są częste: nawiązanie do wspomnień z epoki ZSRR (złote samowary i szklanki w metalowych koszyczkach), aktualnych lub historycznych wydarzeń (słynne słowa Gagarina z jego lotu w kosmos) czy niuansów, które zauważają nieliczni (nazwa lodówki w domu niedźwiedzia to w rzeczywistości nazwa studia produkującego bajkę).

Wszystko to sprawia, że podobnie jak słynny "Shrek" czy , rosyjska animacja chętnie oglądana jest zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Do tej pory wszystkie odcinki wyświetlona na You Tubie ponad 6 mld razy. Gdy w 2015 roku studio ogłosiło koniec bajki, widzowie oddolnie zorganizowali zbiórkę pieniędzy, która pozwoliłaby na kontynuowanie produkcji.

Czytaj również: Bajki dla najmłodszych - 5 wartościowych bajek dla najmłodszych na You Tube

Bajki Disneya. TOP 10 kultowych filmów, które musisz pokazać dziecku

Czy "Masza" ma zły wpływ na dzieci?

Ale nie przez wszystkich - wielu rodziców uważa, że bajka ma zły wpływ na dzieci. Wszystko przez zachowanie Maszy, która nie uczy się na błędach, a jej wybryki uchodzą jej zawsze na sucho. Według przeciwników rosyjskiej animacji, "Masza i niedźwiedź" to idealna instrukcja, jak być niegrzecznym i jak wkurzyć rodziców.

Przyklasnęli im nawet rosyjscy psychologowie, którzy stworzyli listę bajek dla dzieci, które mają fatalny wpływ na dzieci - "Masza" znalazła się w nich na pierwszym miejscu, wyprzedzając nawet Monster High, jako bajka, w której "bohaterka jest niegrzeczna i bezkarna przez co stanowi zły wzór do naśladowania".

Rosyjska "niepopularność"

Ostatnio nad serialem znów pojawiły się czarne chmury. Wszystko przez to, że bajka jest filmem rosyjskim i - jak przekonuje wiele osób - propagandowym. W publikacji "Oblicza współczesnej komunikacji", wydanej przez Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej już w 2018 roku zastanawiano się, czy bajka ta nie ma na celu ocieplenie wizerunku Rosji po jej inwazji na Krym.

Niedźwiedź to w końcu symbol Rosji, a w bajce - dobry i czuły opiekun. Zdaniem niektórych bajka jest "wyreżyserowanym projektem mającym na celu wzbudzić sentyment w widzach pamiętających ZSRR" oraz pozytywnie nastawić do Rosji to pokolenie, które o kraju rad nie ma pojęcia.