Matka i 10-letnia córka trafiły do szpitala. Sprawcą był cichy zabójca

2024-02-19 11:21

Zimą tlenek węgla jest częstą przyczyną interwencji strażaków. W weekend zostali wezwani do jednego z domów w gminie Andrychów, którego mieszkańcy zgłaszali niepokojące objawy. Potwierdziło się podejrzenie - i tym razem winny był czad.

Matka i 10-letnia córka trafiły do szpitala. Sprawcą był cichy zabójca
Autor: Getty Images / DOMIN SE/SUPER EXPRESS Matka i 10-letnia córka trafiły do szpitala. Sprawcą był cichy zabójca

Tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny - a przez to niezwykle groźny. W sezonie grzewczym (ale nie tylko) służby wielokrotnie interweniują w domach, w których zachodzi podejrzenie zatrucia czadem. Niestety, objawy zaczadzenia nie zawsze są charakterystyczne, a pomoc często przychodzi zbyt późno. Dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności - to m.in. regularne przeglądy kominiarskie oraz zainstalowanie czujników czadu.

Jak uniknąć zatrucia czadem?

Matka i córka zatruły się czadem

W sobotę wieczorem służby ratunkowe zostały wezwane do jednego z domów w Targanicach Dolnych (gmina Andrychów, województwo małopolskie). W związku z odczuwalnymi objawami - domownicy źle się czuli, skarżyli się na bóle głowy i ogólne osłabienie - podejrzewano zatrucie czadem.

Strażacy potwierdzili przekroczenie dopuszczalnych norm tlenku węgla. Pomieszczenia wywietrzono, pierwszej pomocy udzielono 10-letniej dziewczynce i jej matce, przewieziono je do szpitala w Wadowicach. Tym razem w porę wezwano pomoc.

Czad - cichy zabójca

Tlenek węgla (CO), potocznie nazywany czadem, to bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania węgla i innych materiałów, które go zawierają. Przez to, że jest niewyczuwalny dla człowieka i działa bez ostrzeżenia, jest śmiertelnym zagrożeniem - w odpowiednim stężeniu może uśpić i zabić w niespełna 30 minut. Czad wiąże się z hemoglobiną i blokuje dostęp tlenu do organizmu, zajmując jego miejsce.

Jakie są objawy zatrucia czadem?

Zatrucie tlenkiem węgla może powodować wiele objawów - są one zależne od stężenia gazu, ale nie tylko. W grupie największego ryzyka są noworodki i niemowlęta, dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i chorzy (osoby z wadami serca, chorobami oskrzelowo-płucnymi, niewydolnością oddechową).

Objawy, które mogą wskazywać na zaczadzenie to m.in.:

  • ból i zawroty głowy,
  • duszności,
  • uczucie zmęczenia, osłabienia,
  • nudności, wymioty,
  • zaburzenia równowagi i orientacji,
  • zaburzenia świadomości,
  • ból w klatce piersiowej.

Co zrobić, gdy podejrzewamy, że ktoś zatruł się czadem? Wezwijmy służby ratunkowe, otwórzmy okna w pomieszczeniach (jednak przede wszystkim dbajmy o swoje bezpieczeństwo!), jeśli to możliwe - wynieśmy poszkodowanego na zewnątrz.

Długotrwałe wdychanie nawet niewielkich ilości czadu jest bardzo szkodliwe dla organizmu. Dlatego należy pamiętać o regularnych przeglądach  kominiarskich, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych oraz zainstalować czujniki czadu (uwaga: niech nie uśpią naszej czujności, nie zastępują przeglądu technicznego).

Źródło:

wadowice24.pl, wadowiceonline.pl, gov.pl