Ból w klatce piersiowej w ciąży - przyczyny. Kiedy do lekarza?

2018-06-19 15:13

Ból w klatce piersiowej w ciąży odczuwa wiele przyszłych mam. Niestrawność, stres czy refluks to jego najczęstsze przyczyny, możliwe jest jednak i to, że ucisk i ból w klatce piersiowej będzie wynikał z zawału serca czy zatorowości płucnej. Bólu w klatce piersiowej w ciąży z pewnością nie można więc bagatelizować – kiedy jest konieczna wizyta u lekarza, a co wskazuje na możliwość podjęcia prób złagodzenia bólu i ucisku w piersiach domowymi sposobami?

Ból w klatce piersiowej
Autor: thinkstockphotos.com

Kobieta w ciąży zwykle bardzo czujnie obserwuje rozmaite sygnały płynące ze swojego organizmu. Różne dolegliwości, które przed ciążą mogły być przez kobietę nawet całkowicie pominięte, nagle – w czasie oczekiwania na dziecko – mogą stanowić źródło niepokoju.

Część problemów, które ciężarne biorą za objaw jakiejś choroby, bywa wręcz spodziewana w trakcie ciąży – tak bywa chociażby ze zwiększoną częstością oddawania moczu czy ze zwiększoną tendencją do pojawiania się zaparć w ciąży.

Pewnych jednak zjawisk zdecydowanie bagatelizować nie wolno – jednym z nich jest ból w klatce piersiowej w ciąży.

W większość przypadków jest on spowodowany niegroźnymi przyczynami, ze względu jednak na to, że ucisk i ból w klatce piersiowej mogą być objawem nawet zagrażających życiu chorób, zawsze koniecznie trzeba mu się przyjrzeć bliżej.

Spis treści:

1. Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej w ciąży:

2. Groźne przyczyny bólu w klatce piersiowej u ciężarnej

3. Kiedy ciężarna powinna udać się do lekarza?

4. Sposoby na opanowanie bólu w klatce piersiowej w ciąży:

Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej w ciąży

Zmiany fizjologiczne w ciele ciężarnej

Dolegliwości bólowe w obrębie klatki u piersiowej u ciężarnych są niejako nawet spodziewane. Mogą one bowiem być spowodowane różnymi procesami, które to zachodzą całkowicie fizjologicznie w czasie ciąży.

Mowa tutaj chociażby o: ucisku przepony przez powiększającą się macicę, bólu związanym z obrzmieniem piersi w ciąży czy o nieprzyjemnym uczuciu ucisku, które może towarzyszyć poszerzaniu się klatki piersiowej.

Problemy gastryczne a ból w klatce piersiowej w ciąży

Ból w klatce piersiowej w ciąży może być spowodowany również i przez problemy natury gastrycznej. Ciężarne kobiety mogą doświadczać chociażby refluksu żołądkowo-przełykowego.

Są one do niego niestety predysponowane i to przez różne zjawiska. Podstawowym jest ucisk powiększającej się macicy na żołądek – sprzyja to łatwiejszemu przedostawaniu się kwasów z żołądka właśnie do przełyku.

Oprócz tego, m.in. za sprawą progesteronu, u przyszłych matek dochodzi do rozluźnienia mięśnia zwieracza przełyku – to także ułatwia przechodzenie kwaśnej treści ku przełykowi, przez co ciężarna może odczuwać ból w klatce piersiowej o charakterze pieczenia czy palenia, który często towarzyszy zgadze w ciąży.

Niestrawność a ból w klatce piersiowej w ciąży

Inną możliwą przyczyną bólu w klatce piersiowej u ciężarnej, również związaną z przewodem pokarmowym, jest niestrawność. U przyszłej mamy pojawiają się różne zmiany procesów związanych z trawieniem pokarmów, co spowodowane jest m.in. tym, iż powiększająca się macica zajmuje coraz to większą objętość jamy brzusznej.

Ostatecznie dochodzić może m.in. do zwiększonego gromadzenia się gazów w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej, co bywa przyczyną uczucia ucisku i dyskomfortu, ale i właśnie odczuwania bólu w klatce piersiowej w ciąży.

Zobacz: 

Układ pokarmowy w ciąży: biegunka, zaparcia, wymioty, wzdęcia

Skuteczne sposoby na problemy żołądkowe w ciąży

8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Bóle mięśni w ciąży - z czego wynikają i jak je złagodzić?

Stres a ból w klatce piersiowej w ciąży

Kolejną, wbrew pozorom również częstą, przyczyną bólu w klatce piersiowej jest stres w ciąży. Nieważne, czy kobieta rodzi po raz pierwszy, drugi czy trzeci – ciąża tak naprawdę zawsze jest szczególnym okresem w życiu, który może wywoływać u pacjentki silny stres.

Z tego właśnie powodu przyszła mama, która odczuwa dolegliwości bólowe, powinna się zastanowić, czy przypadkiem ich napady nie są powiązane z takimi epizodami, w których to jest ona zdenerwowana czy wyjątkowo zestresowana.

Zobacz: Nerwica w ciąży: objawy i leczenie

Groźne przyczyny bólu w klatce piersiowej u ciężarnej

Choć ból w klatce piersiowej w ciąży najczęściej rzeczywiście jest wywołany przez opisane wyżej, raczej niegroźne problemy, to zdecydowanego podkreślenia wymaga jedno: dolegliwości tej zbagatelizować nigdy nie wolno, ponieważ może ona wynikać również i z poważnych – czasami nawet zagrażających życiu – chorób. Tego typu schorzeniami, których objawem może być właśnie ból w klatce piersiowej, mogą być:

  • zawał serca,
  • zatorowość płucna,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • choroba wieńcowa serca,
  • wrodzone wady serca (np. wady zastawkowe – zdarza się, iż ujawniają się one dopiero w czasie ciąży, czyli wtedy, kiedy układ krążenia podlega większym niż wcześniej obciążeniom),
  • różne infekcje (np. zapalenie płuc).

Kiedy ciężarna powinna udać się do lekarza?

Przyszłej mamie – szczególnie takiej, która nie jest powiązana w żaden sposób ze światem medycznym – z pewnością ciężko może być ocenić, czym jest spowodowany odczuwany przez nią ból w klatce piersiowej.

Do lekarza zawsze trzeba udać się wtedy, kiedy ból w klatce piersiowej jest wyjątkowo silny, gdy pojawia się on często lub gdy po prostu objaw ten niepokoi ciężarną – obawy negatywnie wpływają na ciążę, w związku z czym najkorzystniej jest je jak najszybciej rozwiązywać.

Aby ocenić, czy konieczne jest pilne poszukiwanie pomocy medycznej, czy też jednak z wizytą u specjalisty można trochę poczekać, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie inne dolegliwości towarzyszą bólowi w klatce piersiowej w ciąży.

Nagły, rozpierający ból, promieniujący ku żuchwie

Kiedy pacjentka odczuwa ból, a do tego ma gorączkę i kaszel – to może być infekcja, która może wymagać antybiotykoterapii, w związku z czym należy odwiedzić lekarza. W sytuacji, kiedy ból pojawia się nagle, ma charakter dławiący, rozpierający i jest bardzo silny, a do tego promieniuje ku żuchwie, ramieniu czy szyi, zdecydowanie nie wolno zwlekać – to może być przecież zawał serca.

Niepokojące są w tym przypadku również bladość, zimne poty, przyspieszenie czynności serca oraz duszność – takie objawy, występujące w połączeniu z powyżej opisanym rodzajem bólu, nasuwają poważne podejrzenie zawału mięśnia sercowego.

Silny ból, któremu towarzyszy krwioplucie

Ociągać się z wezwaniem pomocy medycznej nie powinny również te ciężarne, które nagle odczuwają silny ból w klatce piersiowej, któremu towarzyszy krwioplucie, bardzo duże problemy z zaczerpnięciem oddechu i które zauważą w obrębie swojej kończyny dolnej obrzęk i zaczerwienienie (szczególnie, jeżeli oprócz tego zwiększona jest ciepłota danej nogi).

Opisane problemy mogą bowiem być powiązane z zatorowością płucną, której przyczyną bywa zakrzepica żył w ciąży.

Wszystkie opisane problemy są stanami bardzo poważnymi i wymagają niezwłocznego rozpoczęcia ich leczenia. Szczególną uwagę na ból w klatce piersiowej w ciąży powinny zwrócić te pacjentki, u których istnieją czynniki ryzyka wymienionych schorzeń. Wśród takowych wymienia się m.in. występowanie przypadków tychże schorzeń u członków rodziny pacjentki, otyłość i palenie papierosów czy obarczenie zaburzeniami lipidowymi.

Sposoby na opanowanie bólu w klatce piersiowej w ciąży

W przypadku, kiedy ból w klatce piersiowej w ciąży spowodowany jest poważnymi chorobami, ich leczeniem zajmują się specjaliści. Najczęściej jednak, co było już kilkukrotnie podkreślane, nieprzyjemne dolegliwości w obrębie tułowia spowodowane są zdecydowanie mniej niebezpiecznymi problemami – z nimi ciężarna może próbować sobie radzić na własną rękę.

Gdy przyczyną bólu jest refluks

W sytuacji, kiedy dolegliwości wynikają z refluksu, konieczne jest przede wszystkim dbanie o właściwą dietę w ciąży– pacjentka powinna m.in. unikać pokarmów, które nasilają produkcję kwasów żołądkowych (takowymi są np. czekolada, cytrusy i ostre przyprawy, ale i różne napoje, takie jak kawa czy cola).

Należy również zwracać uwagę na objętość posiłków – zmniejszyć częstość występowania epizodów refluksu może częstsze spożywanie posiłków, ale takich o mniejszej objętości. Bezpośrednio po jedzeniu powinno się również unikać przyjmowania pozycji leżącej – sprzyja to przedostawaniu się kwaśnej treści z żołądka do przełyku.

Gdy przyczyną bólu jest niestrawność

Jeżeli za ból w klatce piersiowej w ciąży odpowiada niestrawność, to przyszła mama musi przeanalizować, które to dokładnie pokarmy prowadzą u niej do tego problemu. Tutaj nie ma reguły – produkty, które przed ciążą pacjentka mogła spożywać w dowolnych ilościach, w stanie błogosławionym mogą nagle przestać być przez jej organizm tolerowane. W tej sytuacji rada jest prosta: jeżeli coś wywołuje niestrawność, to po prostu należy tego czegoś w diecie unikać.

Gdy przyczyną bólu jest stres

Wpływu na fizjologiczne zmiany funkcjonowania organizmu ciężarna raczej nie ma, zdecydowanie ma ona jednak wpływ na inny aspekt – na stan swojego umysłu. Wspominano, że stres również może być przyczyną bólu w klatce piersiowej w ciąży. Jeżeli więc przyszła mama często jest zdenerwowana czy stale zamartwia się, ratunek jest jeden – poszukiwanie sposobów na ukojenie swoich nerwów.

Jednej kobiecie pomoże spacer, innej rozmowa z przyjaciółką, a jeszcze innej wieczór pod kocem z pasjonującą książką i kubkiem ciepłej herbaty. Nie ma jednej recepty na pozbycie się stresu, poszukiwać swojej własnej odskoczni zdecydowanie jednak warto: spokój i jak najmniejsza ilość nerwów wpływa bezapelacyjnie korzystnie zarówno na samą mamę, jak i na rozwijającego się w jej łonie maluszka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza