Ból w klatce piersiowej w ciąży - przyczyny. Kiedy do lekarza?

Ból w klatce piersiowej
Autor: thinkstockphotos.com

Ból w klatce piersiowej w ciąży odczuwa wiele przyszłych mam. Niestrawność, stres czy refluks to jego najczęstsze przyczyny, możliwe jest jednak i to, że ucisk i ból w klatce piersiowej będzie wynikał z zawału serca czy zatorowości płucnej. Bólu w klatce piersiowej w ciąży z pewnością nie można więc bagatelizować – kiedy jest konieczna wizyta u lekarza, a co wskazuje na możliwość podjęcia prób złagodzenia bólu i ucisku w piersiach domowymi sposobami?

Kobieta w ciąży zwykle bardzo czujnie obserwuje rozmaite sygnały płynące ze swojego organizmu. Różne dolegliwości, które przed ciążą mogły być przez kobietę nawet całkowicie pominięte, nagle – w czasie oczekiwania na dziecko – mogą stanowić źródło niepokoju.

Część problemów, które ciężarne biorą za objaw jakiejś choroby, bywa wręcz spodziewana w trakcie ciąży – tak bywa chociażby ze zwiększoną częstością oddawania moczu czy ze zwiększoną tendencją do pojawiania się zaparć w ciąży.

Pewnych jednak zjawisk zdecydowanie bagatelizować nie wolno – jednym z nich jest ból w klatce piersiowej w ciąży.

W większość przypadków jest on spowodowany niegroźnymi przyczynami, ze względu jednak na to, że ucisk i ból w klatce piersiowej mogą być objawem nawet zagrażających życiu chorób, zawsze koniecznie trzeba mu się przyjrzeć bliżej.

Spis treści:

1. Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej w ciąży:

2. Groźne przyczyny bólu w klatce piersiowej u ciężarnej

3. Kiedy ciężarna powinna udać się do lekarza?

4. Sposoby na opanowanie bólu w klatce piersiowej w ciąży:

Posłuchaj czy ból w klatce piersiowej ciężarnej może być objawem poważnej choroby. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej w ciąży

Zmiany fizjologiczne w ciele ciężarnej

Dolegliwości bólowe w obrębie klatki u piersiowej u ciężarnych są niejako nawet spodziewane. Mogą one bowiem być spowodowane różnymi procesami, które to zachodzą całkowicie fizjologicznie w czasie ciąży.

Mowa tutaj chociażby o: ucisku przepony przez powiększającą się macicę, bólu związanym z obrzmieniem piersi w ciąży czy o nieprzyjemnym uczuciu ucisku, które może towarzyszyć poszerzaniu się klatki piersiowej.

Problemy gastryczne a ból w klatce piersiowej w ciąży

Ból w klatce piersiowej w ciąży może być spowodowany również i przez problemy natury gastrycznej. Ciężarne kobiety mogą doświadczać chociażby refluksu żołądkowo-przełykowego.

Są one do niego niestety predysponowane i to przez różne zjawiska. Podstawowym jest ucisk powiększającej się macicy na żołądek – sprzyja to łatwiejszemu przedostawaniu się kwasów z żołądka właśnie do przełyku.

Oprócz tego, m.in. za sprawą progesteronu, u przyszłych matek dochodzi do rozluźnienia mięśnia zwieracza przełyku – to także ułatwia przechodzenie kwaśnej treści ku przełykowi, przez co ciężarna może odczuwać ból w klatce piersiowej o charakterze pieczenia czy palenia, który często towarzyszy zgadze w ciąży.

Niestrawność a ból w klatce piersiowej w ciąży

Inną możliwą przyczyną bólu w klatce piersiowej u ciężarnej, również związaną z przewodem pokarmowym, jest niestrawność. U przyszłej mamy pojawiają się różne zmiany procesów związanych z trawieniem pokarmów, co spowodowane jest m.in. tym, iż powiększająca się macica zajmuje coraz to większą objętość jamy brzusznej.

Ostatecznie dochodzić może m.in. do zwiększonego gromadzenia się gazów w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej, co bywa przyczyną uczucia ucisku i dyskomfortu, ale i właśnie odczuwania bólu w klatce piersiowej w ciąży.

Zobacz: 

Układ pokarmowy w ciąży: biegunka, zaparcia, wymioty, wzdęcia

Skuteczne sposoby na problemy żołądkowe w ciąży

8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Bóle mięśni w ciąży - z czego wynikają i jak je złagodzić?

Stres a ból w klatce piersiowej w ciąży

Kolejną, wbrew pozorom również częstą, przyczyną bólu w klatce piersiowej jest stres w ciąży. Nieważne, czy kobieta rodzi po raz pierwszy, drugi czy trzeci – ciąża tak naprawdę zawsze jest szczególnym okresem w życiu, który może wywoływać u pacjentki silny stres.

Z tego właśnie powodu przyszła mama, która odczuwa dolegliwości bólowe, powinna się zastanowić, czy przypadkiem ich napady nie są powiązane z takimi epizodami, w których to jest ona zdenerwowana czy wyjątkowo zestresowana.

Zobacz: Nerwica w ciąży: objawy i leczenie

Groźne przyczyny bólu w klatce piersiowej u ciężarnej

Choć ból w klatce piersiowej w ciąży najczęściej rzeczywiście jest wywołany przez opisane wyżej, raczej niegroźne problemy, to zdecydowanego podkreślenia wymaga jedno: dolegliwości tej zbagatelizować nigdy nie wolno, ponieważ może ona wynikać również i z poważnych – czasami nawet zagrażających życiu – chorób. Tego typu schorzeniami, których objawem może być właśnie ból w klatce piersiowej, mogą być:

  • zawał serca,
  • zatorowość płucna,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • choroba wieńcowa serca,
  • wrodzone wady serca (np. wady zastawkowe – zdarza się, iż ujawniają się one dopiero w czasie ciąży, czyli wtedy, kiedy układ krążenia podlega większym niż wcześniej obciążeniom),
  • różne infekcje (np. zapalenie płuc).

Przyczyny bólu w klatce piersiowej WIDEO

Kiedy ciężarna powinna udać się do lekarza?

Przyszłej mamie – szczególnie takiej, która nie jest powiązana w żaden sposób ze światem medycznym – z pewnością ciężko może być ocenić, czym jest spowodowany odczuwany przez nią ból w klatce piersiowej.

Do lekarza zawsze trzeba udać się wtedy, kiedy ból w klatce piersiowej jest wyjątkowo silny, gdy pojawia się on często lub gdy po prostu objaw ten niepokoi ciężarną – obawy negatywnie wpływają na ciążę, w związku z czym najkorzystniej jest je jak najszybciej rozwiązywać.

Aby ocenić, czy konieczne jest pilne poszukiwanie pomocy medycznej, czy też jednak z wizytą u specjalisty można trochę poczekać, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie inne dolegliwości towarzyszą bólowi w klatce piersiowej w ciąży.

Nagły, rozpierający ból, promieniujący ku żuchwie

Kiedy pacjentka odczuwa ból, a do tego ma gorączkę i kaszel – to może być infekcja, która może wymagać antybiotykoterapii, w związku z czym należy odwiedzić lekarza. W sytuacji, kiedy ból pojawia się nagle, ma charakter dławiący, rozpierający i jest bardzo silny, a do tego promieniuje ku żuchwie, ramieniu czy szyi, zdecydowanie nie wolno zwlekać – to może być przecież zawał serca.

Niepokojące są w tym przypadku również bladość, zimne poty, przyspieszenie czynności serca oraz duszność – takie objawy, występujące w połączeniu z powyżej opisanym rodzajem bólu, nasuwają poważne podejrzenie zawału mięśnia sercowego.

Silny ból, któremu towarzyszy krwioplucie

Ociągać się z wezwaniem pomocy medycznej nie powinny również te ciężarne, które nagle odczuwają silny ból w klatce piersiowej, któremu towarzyszy krwioplucie, bardzo duże problemy z zaczerpnięciem oddechu i które zauważą w obrębie swojej kończyny dolnej obrzęk i zaczerwienienie (szczególnie, jeżeli oprócz tego zwiększona jest ciepłota danej nogi).

Opisane problemy mogą bowiem być powiązane z zatorowością płucną, której przyczyną bywa zakrzepica żył w ciąży.

Wszystkie opisane problemy są stanami bardzo poważnymi i wymagają niezwłocznego rozpoczęcia ich leczenia. Szczególną uwagę na ból w klatce piersiowej w ciąży powinny zwrócić te pacjentki, u których istnieją czynniki ryzyka wymienionych schorzeń. Wśród takowych wymienia się m.in. występowanie przypadków tychże schorzeń u członków rodziny pacjentki, otyłość i palenie papierosów czy obarczenie zaburzeniami lipidowymi.

Sposoby na opanowanie bólu w klatce piersiowej w ciąży

W przypadku, kiedy ból w klatce piersiowej w ciąży spowodowany jest poważnymi chorobami, ich leczeniem zajmują się specjaliści. Najczęściej jednak, co było już kilkukrotnie podkreślane, nieprzyjemne dolegliwości w obrębie tułowia spowodowane są zdecydowanie mniej niebezpiecznymi problemami – z nimi ciężarna może próbować sobie radzić na własną rękę.

Gdy przyczyną bólu jest refluks

W sytuacji, kiedy dolegliwości wynikają z refluksu, konieczne jest przede wszystkim dbanie o właściwą dietę w ciąży– pacjentka powinna m.in. unikać pokarmów, które nasilają produkcję kwasów żołądkowych (takowymi są np. czekolada, cytrusy i ostre przyprawy, ale i różne napoje, takie jak kawa czy cola).

Należy również zwracać uwagę na objętość posiłków – zmniejszyć częstość występowania epizodów refluksu może częstsze spożywanie posiłków, ale takich o mniejszej objętości. Bezpośrednio po jedzeniu powinno się również unikać przyjmowania pozycji leżącej – sprzyja to przedostawaniu się kwaśnej treści z żołądka do przełyku.

Gdy przyczyną bólu jest niestrawność

Jeżeli za ból w klatce piersiowej w ciąży odpowiada niestrawność, to przyszła mama musi przeanalizować, które to dokładnie pokarmy prowadzą u niej do tego problemu. Tutaj nie ma reguły – produkty, które przed ciążą pacjentka mogła spożywać w dowolnych ilościach, w stanie błogosławionym mogą nagle przestać być przez jej organizm tolerowane. W tej sytuacji rada jest prosta: jeżeli coś wywołuje niestrawność, to po prostu należy tego czegoś w diecie unikać.

Gdy przyczyną bólu jest stres

Wpływu na fizjologiczne zmiany funkcjonowania organizmu ciężarna raczej nie ma, zdecydowanie ma ona jednak wpływ na inny aspekt – na stan swojego umysłu. Wspominano, że stres również może być przyczyną bólu w klatce piersiowej w ciąży. Jeżeli więc przyszła mama często jest zdenerwowana czy stale zamartwia się, ratunek jest jeden – poszukiwanie sposobów na ukojenie swoich nerwów.

Jednej kobiecie pomoże spacer, innej rozmowa z przyjaciółką, a jeszcze innej wieczór pod kocem z pasjonującą książką i kubkiem ciepłej herbaty. Nie ma jednej recepty na pozbycie się stresu, poszukiwać swojej własnej odskoczni zdecydowanie jednak warto: spokój i jak najmniejsza ilość nerwów wpływa bezapelacyjnie korzystnie zarówno na samą mamę, jak i na rozwijającego się w jej łonie maluszka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE