Matura 2024 wystartowała. Sprawdź harmonogram i pierwsze maturalne przecieki

2024-05-07 10:35

Rozpoczęła się tegoroczna matura, do egzaminów przystąpi około 263 tys. absolwentów szkół ponadpodstawowych. We wtorek abiturienci piszą egzamin z języka polskiego. W sieci pojawiły się pierwsze przecieki maturalne. Czego szukają maturzyści i jak wygląda tegoroczny harmonogram egzaminów? Sprawdzamy.

Matura 2024 wystartowała. Sprawdź harmonogram i pierwsze maturalne przecieki
Autor: PIOTR GRZYBOWSKI/SE Matura 2024 wystartowała. Sprawdź harmonogram i pierwsze maturalne przecieki

Odrobinę później niż zwykle, wystartowała matura 2024. Kciuki za tegorocznych maturzystów trzymają ich bliscy, życzenia składają także politycy.

Wszystkim Maturzystom życzymy samych bardzo dobrych chwil i znakomitych wyników z tegorocznych egzaminów maturalnych. Rodzicom Maturzystów życzymy wytrzymałości psychicznej i spokoju ducha.  Powodzenia! Razem z Agatą trzymamy za Was kciuki! Będzie bardzo dobrze! - napisał w serwisie X prezydent Andrzej Duda.

Będzie lepiej niż wam się zdaje. Poza tym to ważny egzamin, ale tylko egzamin. Maturzystki i maturzyści: trzymajcie się! - to słowa marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Kończycie ważny etap w swoim życiu, ale to dopiero początek wyzwań. Świat stoi przed wami otworem. Wierzcie w siebie, nie poddawajcie się - mówi ministra Barbara Nowacka.

Jeśli się stresujesz, to to jest ok. Jeśli czujesz, że to ważny dzień, to to jest ok. Jeśli nie bardzo rozumiesz, o co to zamieszanie, ot egzamin jak egzamin - to też jest ok. #Matura to nie bzdura, matura to nie wszystko. Życzę Wam, kochane Maturzystki i Maturzyści, żeby była dla Was tym, czym chcecie i czego potrzebujecie - początkiem nowego rozdziału w życiu, podsumowaniem pewnego etapu, ale też po prostu dobrym, fajnym i ciekawym czasem. Powodzenia - pisze ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dziś maturzyści piszą egzamin z języka polskiego. A co dalej? Sprawdź harmonogram matury 2024.

Te gwiazdy nie mają matury

Matura 2024 - harmonogram

Tegoroczny egzamin maturalny rozpoczyna się we wtorek, 7 kwietnia, od egzaminu z języka polskiego. W terminie głównym matury potrwają do 24 maja.

Harmonogram części pisemnej egzaminu maturalnego:

 • 7 maja - godz. 9.00: język polski (poziom podstawowy),
 • 8 maja - godz. 9.00: matematyka (poziom podstawowy), godz. 14.00: język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (egzaminy na poziomie rozszerzonym),
 • 9 maja - godz. 9.00 język angielski (poziom podstawowy), godz. 14.00: język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (egzaminy na poziomie podstawowym),
 • 10 maja - godz. 9.00: wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony), godz. 14.00: język niemiecki (poziom podstawowy, poziom dwujęzyczny),
 • 13 maja - godz. 9.00: język angielski (poziom rozszerzony i poziom dwujęzyczny), godz. 14.00: filozofia (poziom rozszerzony),
 • 14 maja - godz. 9.00: biologia (poziom rozszerzony), godz. 14.00: język rosyjski (poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny),
 • 15 maja - godz. 9.00: matematyka (poziom rozszerzony), godz. 14.00: język francuski (poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny),
 • 16 maja - godz. 9.00: chemia (poziom rozszerzony), godz. 14.00: historia muzyki (poziom rozszerzony)
 • 17 maja - godz. 9.00: geografia (poziom rozszerzony), godz. 14.00: języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy),
 • 20 maja - godz. 9.00: język polski (poziom rozszerzony), godz. 14.00: języki mniejszości narodowych (poziom rozszerzony),
 • 21 maja - godz. 9.00 - historia (poziom rozszerzony), godz. 14.00: język hiszpański (poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny),
 • 22 maja - godz. 9.00: informatyka (poziom rozszerzony), godz. 14.00: historia sztuki (poziom rozszerzony),
 • 23 maja - godz. 9.00: fizyka (poziom rozszerzony), godz. 14.00: język włoski (poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny).

24 maja będą odbywały się egzaminy pisemne w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych. Egzamin z matematyki to poziom podstawowy, pozostałe przedmioty - poziom rozszerzony. Godz. 9.00 - matematyka, godz. 10.35 geografia, godz. 12.10 chemia, godz. 13.45 fizyka, 15.20 biologia, 16.55 historia.

Część ustna egzaminu maturalnego potrwa od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja. Matura ustna jest przeprowadzana wg harmonogramu, który ustala przewodniczący zespołu egzaminacyjnego.

Przeczytaj także: Matura 2024 zbliża się wielkimi krokami. O tym przypomnij swoim dzieciom

Pierwsze przecieki maturalne

Co będzie na maturze z języka polskiego? Abiturienci już wiedzą - egzamin rozpoczął się o godz. 9. My dokładne informacje poznamy, gdy pierwsi maturzyści opuszczą sale i podzielą się informacjami. A ok. godz. 14, gdy zostaną opublikowane przez CKE, będziemy mogli dokładnie przeanalizować arkusze egzaminacyjne.

Tymczasem możemy sprawdzić hasła, które cieszyły się popularnością w wyszukiwarce. Trendującą lekturą jest "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W Google Trends znajdziemy także "Zbrodnię i karę", "Lalkę" oraz "Rok 1984". A inne frazy? To np. "subiektywizm", "czy moralność jest pojęciem subiektywnym", "egoizm", "egoizm droga do zagłady czy sukcesu", "kto zaprasza chochoła na wesele", "indoktrynacja co to", "mesjanizm". Czy to coś, co znalazło się na maturze z języka polskiego? Niedługo wszystko stanie się jasne.

Przeczytaj także: Koniec "Chłopów" na maturze z polskiego! Lista lektur bez słynnych dzieł literackich

Przedmioty na maturze

Tegoroczna matura przeprowadzana jest w dwóch formułach. To egzamin:

 • w Formule 2023, do którego przystępują absolwenci: czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum, branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej,
 • w Formule 2015, do którego przystąpią absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych.

Abiturienci muszą obowiązkowo zdawać:

 • część ustna: język polski, język obcy nowożytny oraz język mniejszości narodowej (dotyczy wyłącznie absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej),
 • część pisemna: język polski (poziom podstawowy), matematyka (poziom podstawowy), język obcy nowożytny (poziom podstawowy) oraz język mniejszości narodowej (poziom podstawowy) - dot. absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej.

Dodatkowo każdy maturzysta musi przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego - na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym). Maksymalnie można przystąpić do pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.

Po każdym egzaminie w sieci znajdziemy arkusze. Będą one publikowane ok. godz. 14 (gdy matura rozpoczyna się o 9) oraz ok. godz. 19, gdy egzamin rozpoczyna się o godz. 14.

Kiedy poznamy wyniki matur? Zostaną one opublikowane 9 lipca 2024 roku.

Trzymamy kciuki za maturzystów!

Przeczytaj także: Światowe uczelnie walczą o tego polskiego maturzystę. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Ile pamiętasz z lekcji polskiego? Quiz nie tylko dla tegorocznych maturzystów

Pytanie 1 z 10
Kto napisał Małego Księcia?