George Orwell, “Rok 1984” - streszczenie lektury

2020-01-30 10:57

"Rok 1984" napisany przez angielskiego pisarza Georga Orwella to lektura licealna, która znajduje się w spisie obowiązkowych tekstów literackich dla profilu podstawowego i rozszerzonego. O czym mówi ta książka i dlaczego znalazła się z spisie lektur obowiązkowych? Przeczytaj albo posłuchaj streszczenia lektury.

Orwell
Autor: Getty images

„Rok 1984” to obok „Folwarku zwierzęcego” jednak z najbardziej znanych książek Georga Orwella. Przez wiele lat była w Polce powieścią zakazaną, ze względu na zawartą w niej krytykę systemu totalitarnego, którą odczytywano jako krytykę panującego w naszym kraju komunizmu. Po raz pierwszy oficjalnie w języku polskim wydano ją w latach 80-tych XX wieku. Kilka lat później trafiła na listę lektur szkolnych.

Spis treści:

  1. Autor "Roku 1984"
  2. Fabuła powieści "Rok 1984"
  3. Wpływ książki Orwella na kulturę

Autor "Roku 1984"

George Orwell to angielski pisarz i dziennikarz. Urodził się w 1903 roku w Indiach, ukończył elitarną angielską szkołę Eton College. Literaturą zajął się na dobre w czasie pobytu w Paryżu, gdzie zastał go wybuch wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-39. Orwell wziął w niej udział, stając po stronie rządu republikańskiego. W swoich książkach i artykułach jasno sprzeciwiał się stalinizmowi, przez co musiał uciekać z Hiszpanii. II wojnę światową przeżył w Anglii i Francji, gdzie był przez jakiś czas korespondentem wojennym.

W czasie wojny napisał książkę "Rok 1984", która krytykowała system totalitarny i określana jest mianem antyutopii. Powieść opisuje świat w tytułowym roku 1984, podzielony na trzy mocarstwa, nieustannie ze sobą walczące, w których władza całkowicie podporządkowuje sobie obywateli i nieustannie kontroluje każdy ich ruch, słowo, a nawet myśl.

W kraju panuje inwigilacja: ludzi ciągle obserwuje Wielki Brat, obywatele są zastraszani, terroryzowani i zabijani (ewaporowani) za najmniejsze nawet przewinienia odczytywane jako antyrządowe. Podzieleni na kasty, nie mogą nawiązywać przyjaźni, nie wiedzą, co to wolność, rozrywka czy miłość. Niedostatek, pranie mózgów i propaganda, mająca na celu wtłoczyć w mózgi obywateli kłamliwy obraz rzeczywistości to codzienność bohaterów „Roku 1984”.

Czytaj:

Potop - streszczenie lektury

Boska Komedia - streszczenie lektury

Makbet - streszczenie lektury

Fabuła powieści "Rok 1984"

Główną postacią historii opowiedzianej przez Georga Orwella jest urzędnik Winston Smith. Bohater jest pracownikiem jednego z ministerstw - Ministerstwa prawdy, które zajmuje się propagandą i dostosowywaniem rzeczywistości pisanej do aktualnych potrzeb partii i rządu. Zadaniem Winstona jest zakłamywanie historii, wprowadzanie zmian do książek i artykułów tak, aby odpowiadały aktualnie obowiązującej linii politycznej.

Mimo wieloletnim szkoleniom i praniu mózgu, Winston dostrzega fałsz swojej pracy oraz wszystkich działań rządu. Zaczyna pisać pamiętnik i szuka kontaktu z ludźmi, którzy w tajemnicy organizują sprzeciw przeciw polityce mocarstwa. Otrzymuje od nich zakazane książki i utwierdza się w konieczności zorganizowania buntu przeciw władzy. W międzyczasie wplątuje się w romans z pracownicą swego ministerstwa - Julią.

Spotkania z kochanką w wynajętym mieszkaniu kończą się wraz z namierzeniem Winstona przez policję. Bohater, zdradzony przez ludzi "z opozycji" oraz właściciela wynajmowanego mieszkania, zostaje aresztowany, poddany torturom, po których przyznaje się do zdrady wobec partii. Uwolniony z wiezienia po wyczerpującym śledztwie, w czasie którego zdradził również swoją dziewczynę, staje się wiernym zwolennikiem Wielkiego Brata.

Czytaj:

Dżuma

Lalka Bolesława Prusa - tom 1

Lalka Bolesława Prusa - tom 2

Wpływ książki Orwella na kulturę

"Rok 1984"” jest typowym przykładem literatury z gatunku antyutopii. Napisana jako fikcja i ostrzeżenie przed totalitaryzmem, stała się niestety proroctwem. Obrazy z powieści urzeczywistniły się w latach powojennych w krajach bloku komunistycznego, a gdzieniegdzie trwają do dziś. Przykładem takim może być choćby Korea Północna, gdzie sceny orwellowskie są codziennością. Wiele zwrotów wymyślonych przez pisarza przeniknęło do kulturze masowej (Wielki Brat, nowomowa).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza