Miała ogromny brzuch ciążowy. Okazało się, że rosło w nim nie tylko dziecko

2023-02-01 15:04

Gdy dowiedziała się, że na jednym z jajników ma torbiel, była w 1. trymestrze swojej trzeciej ciąży. Nie chciała go usuwać, by nie zagrażać dziecku. Okazało się jednak, że cysta w wyniku ciążowych hormonów rosła jeszcze szybciej niż dziecko. W efekcie, w 2. trymestrze była wielości dojrzałego melona.

Eve Lincoln z synkiem
Autor: Facebook Eve Lincoln Eve Lincoln oprócz dziecka miała też cystę o wielkości melona.

O torbielu na prawym jajniku, Eve Lincoln z USA dowiedziała się będąc w 7. tygodniu ciąży ze swoim trzecim dzieckiem. Zmiana nie wyglądała na groźną i nie dawała żadnych objawów, więc lekarze postanowili odroczyć jej usunięcie, bojąc się o dobro dziecka. 

Nikt nie spodziewał się jednak, że w wyniku działania ciążowych hormonów, cysta będzie tak dynamicznie się powiększać. W 23. tygodniu ciąży miała już 17 cm średnicy. 

Dowiedz się: Torbiel na jajniku, a zajście w ciążę - czy masz objawy?

Zakrzepica w ciąży i po porodzie. Kiedy o niej mówimy?

Przeczytaj: Tu nie musi być od razu guzek: zobacz, jak rozpoznać trobiel w piersiach

Cysta wydawała się niegroźna

Początkowo nic nie wskazywało na fakt, że cysta będzie problemowa. 36-letnia Eve, w pewnym momencie trwania ciąży zauważyła jednak, że jej brzuch powiększa się o wiele szybciej niż w poprzednich dwóch ciążach. Torbiel miała wówczas 9 centymetrów.

- Lekarze nie zalecili operacji, ale powiedzieli, że jeśli zacznę odczuwać ból, to powinnam wrócić - opowiada mama trójki.

W końcu dolegliwości bólowe nadeszły. Pod koniec 2. trymestru ciąży, kobieta zaczęła odczuwać skurcze z boku brzucha. Choć dzwoniła do lekarza, ten kazał jej przyjechać na następny dzień. W efekcie, ból tak narastał, że Eve zemdlała .

- Tej nocy upadłam, a każdy najmniejszy ruch sprawiał tak ostry, przeszywający ból, że pojechaliśmy do szpitala - opowiada kobieta.

Torbiel stała się większa niż dziecko

Eve była wtedy tydzień po ostatniej wizycie kontrolnej. Okazało się, że przez tych 7 dni, jej cysta zdążyła powiększyć się aż o 5 centymetrów. Torbiel ważyła wtedy 1,8 kg, a dziecko nie przekroczyło nawet 1000 g. Kobieta przeszła szereg badań, które na szczęście wykazały, że zmiana nie jest nowotworowa.

Lekarze podjęli jednak decyzję, że zmianę należy usunąć jeszcze w trakcie trwania ciąży. Na wszelki wypadek, gdyby konieczne było jej przedwczesne zakończenie, podczas operacji byli obecni także neonatolodzy. 

- To było bardzo przerażające, kiedy wyjaśnili mi ryzyko dla dziecka. Musieli mi powiedzieć o wszystkich zagrożeniach związanych z porodem w 24. tygodniu ciąży, a ja musiałam podpisać wszelkie zgody - wspomina Eve.

Operacja na szczęście się udała, a kobieta jest dziś w 26. tygodniu ciąży. Teraz Eve opowiada swoją historię, by zwiększyć świadomość innych kobiet, co do specyfiki torbieli.

- Jeśli wiesz, że masz torbiel jajnika przed zajściem w ciążę, nie zachodź w ciążę, dopóki jej nie przebadasz lub nie usuniesz jej – ostrzega w rozmowie z mediami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza