23 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-06-14 10:53

W 23 tygodniu ciąży twój brzuszek w porównaniu z poprzednim tygodniem znów jest trochę większy, dlatego to naturalne, że chętnie porównujesz swoją wagę z innymi ciężarnymi. Sprawdź, ile przytyłaś i jak rozwija się twój maluszek w 23 tygodniu ciąży.

Płód w 23 tygodniu ciąży większość czasu spędza na śnie. Kołyszą go twoje ruchy – gdy chodzisz, krzątasz się po domu... Z uwagi na to, że jego układ nerwowy coraz lepiej funkcjonuje, może zacząć odczuwać ból. Na szczęście macica i wody płodowe skutecznie chronią go przed nieprzyjemnymi doznaniami.

Czytaj: Badania w 2 trymestrze ciąży. Jakie badania należy wykonać w drugim trymestrze?

Spis treści:

  1. Jaki masz brzuch w 23 tygodniu ciąży?
  2. Ile powinnaś teraz ważyć?
  3. Dolegliwości i objawy w 23 tygodniu ciąży
  4. Wygląd i rozwój dziecka w 23 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

23 tydzień ciąży to początek 6 miesiąca ciąży i 2 trymestr ciąży. To 21 tydzień życia dziecka.

Jaki masz brzuch w 23 tygodniu ciąży?

W 23 tygodniu ciąży macica umiejscowiona jest nad pęcherzem moczowym i powoduje jego ucisk, zatem niedługo znowu zaczniesz częściej odwiedzać toaletę.

Brzuch jest coraz większy – jego obwód przy średniej wadze przyszłej mamy, może wynosić od ok. 80 do 90 cm. Na razie jest wysoko, obniży się dopiero tuż przed porodem, gdy dziecko wpasuje się w kanał rodny. Możesz też zajrzeć do środka swojego brzucha dzięki badaniu USG.

Czytaj:

Badanie USG w ciąży - co to jest USG 3D i 4D?

Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch

Co pokazuje badanie USG 3D? Zobacz FILM

Ile powinnaś teraz ważyć?

Mija 23 tydzień ciąży. "Ile przytyłyście?" - to pytanie przewija się na forach o ciąży i macierzyństwie.Oczywiście zależy to od indywidualnych cech kobiety, ale w najbliższym czasie przyrost wagi powinien być w miarę regularny – ok. 1/2 kg tygodniowo. Masa ciała od początku ciąży powinna wzrosnąć 4,5-5,6 kg.

Polecamy: Kalkulator wagi w ciąży i inne przydatne narzędzia

Dolegliwości i objawy w 23 tygodniu ciąży

Pomiędzy 4. miesiącem a 7. miesiącem ciąży wiele kobiet doświadcza silniejszych niż wcześniej orgazmów. Zdaniem naukowcy płód to odczuwa i reaguje na niego przyspieszonym biciem serca. Nie potrafią jednak wyjaśnić, czy przyczyną są skurcze macicy, czy też endorfiny.

W 23 tygodniu ciąża jest już na tyle zaawansowana, że możesz się cieszyć z jej uroków, ale jeszcze nie tak dojrzała, by zakłócać normalne funkcjonowanie.

Mimo to zaczynasz odczuwać jej pierwsze niedogodności. Rosnący brzuch wymusza zmianę sylwetki, dlatego możesz zacząć odczuwać bóle pleców.

Pamiętaj, ze najlepszym lekarstwem na to jest wzmocnienie mięśni pleców przez ćwiczenia na ból kręgosłupa. Oczywiście teraz nie możesz gimnastykować się zbyt intensywnie, ale jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, zapisz się na jogę, fitness dla przyszłych mam, koniecznie wykup karnet na basen, bo pływanie wzmacnia mięśnie grzbietu i pleców.

W 23 tygodniu ciąży możesz zauważyć ciemne plamki na skórze – to przebarwienia, które pod wpływem hormonów stają się bardziej wyraźne.

Jeśli twój 23 tydzień ciąży wypada latem, chroń skórę przed słońcem – od promieni UV przebarwienia stają się mocniejsze.

Typową dolegliwością 2 trymestru są bolesne skurcze łydek. Może to świadczyć o niedoborach substancji odżywczych, dlatego spróbuj urozmaicić swoją dietę o produkty bogate w magnez i potas. Być może konieczne będzie też przyjmowanie suplementów, ale o tym musi zadecydować lekarz. 

Czytaj:

11 sposobów na ból pleców w ciąży

Opalanie w ciąży: czy w ciąży wolno się wygrzewać na słońcu?

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Zgaga to objaw, który towarzyszy wielu przyszłym mamom. Winowajcą są znowu hormony ciążowe, a dokładnie progesteron powodujący zwiotczenie dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo, rosnąca macica powoduje zwiększanie ciśnienia wewnątrz żołądka.

Skutkuje to przesuwaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, dające nieprzyjemne odczucie pieczenia. Możesz łagodzić tę dolegliwość jedząc częściej mniejsze porcje posiłków i dokładnie przeżuwając pożywienie.

Warto spożywać posiłki o umiarkowanej temperaturze – nie za zimne i nie za gorące, zrezygnować z potraw pikantnych, tłustych, smażonych oraz bardzo słodkich, a wybierać produkty bogate w białko.

Pomocne bywa również spożywanie kisielu z siemienia lnianego lub napoju z glinki leczniczej. Jeśli zgaga dokucza ci nocą, pamiętaj by ułożyć się nieco wyżej na poduszkach, aby kwasy żołądkowe nie cofały się zbyt łatwo do przełyku.

Poszukaj szkoły rodzenia

23 tydzień ciąży to dobry czas na to, by powoli zacząć się rozglądać za szpitalem, w którym chcesz urodzić swoje dziecko. To ważne, żeby wybrać taką placówkę, która spełnia twoje oczekiwania i której personel będzie ci odpowiadać.

Poszukaj też szkoły rodzenia. Wprawdzie na uczęszczanie na zajęcia jeszcze za wcześnie – trwają one zwykle 6 tygodni – ale warto mieć czas, aby znaleźć te najlepszą.

Wygląd i rozwój dziecka w 23 tygodniu ciąży

W 23 tygodniu ciąży płód mierzy około 30 cm (licząc z nóżkami), a waży 40-45 g. Jego ciało jest już ukształtowane, nabiera też prawidłowych proporcji. Chociaż wiele narządów już działa, to jednak, nadal udoskonala się ich  funkcjonowanie.

Skóra dziecka jest wciąż pomarszczona, ma czerwonawy odcień za sprawą rozwijających się pod nią naczyń krwionośnych i jest pokryta tłustą mazią płodową. Dzięki niej skóra nie nasiąka płynem owodniowym.

W tym czasie twardnieją kostki w uchu środkowym dziecka, co pozwala dziecku odbierać dźwięki dochodzące do niego z wnętrza ciała mamy, ale i spoza macicy.

W 23 tygodniu ciąży dziecko śpi prawie 20 godzin na dobę, ale i tak znajduje dość czasu i ochoty na dokazywanie. Najchętniej wtedy, kiedy ty śpisz, bo brak kołysania pobudza dziecko do aktywności.

Zobacz:

Co się dzieje w twoim brzuchu  - kalendarz ciąży

Jak rozwija się płód w 24 tygodniu ciąży?

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

21 tydzień – przybieram na wadze aż miło. Ważę już 460 gramów przy 21 centymetrach długości! Przypominam, że lekarze uparli się, żeby mierzyć tzw. odległość ciemieniowo-siedzeniową, czyli od czubka głowy po kość ogonową – bez nóżek.

Coraz wyraźniej słyszę, potrafię odróżnić to, co się dzieje w ciele mamy – a wcale nie jest tu cicho: słychać bulgotanie w żołądku, bicie serca, szum przepływającej krwi – od tego, co słychać z zewnątrz.

Najbardziej nie znoszę hałasów – głośnej muzyki, wiercenia w ścianie, dźwięku klaksonów. Moje serce natychmiast przyspiesza wtedy ze strachu. Co innego, gdy słyszę łagodną muzykę – od razu się uspokajam.

A najszczęśliwsza jestem wtedy, gdy słyszę spokojnie bijące serce mamy i jej łagodny głos. Kiedy jest zdenerwowana, zaczynam się martwić, co się stało, ale gdy mówi łagodnym, ciepłym tonem, a jeszcze mnie przy tym delikatnie przytula – jestem najszczęśliwsza na świecie.

Tata też mógłby do mnie wreszcie coś powiedzieć. Hej, tato! Ja słyszę! Pogadaj ze mną jak ojciec z córką. W końcu już niedługo będę twoją ukochaną księżniczką, skarbem, oczkiem w głowie (możesz już myśleć o tym, jak mnie będziesz nazywał).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE