„Miała tylko ospę wietrzną, a nagle lekarze zabrali ją na poważną operację". 4-latka ledwie uszła z życiem

2023-11-16 9:45

Mała dziewczynka zachorowała na ospę wietrzną. Nagle jednak wygląd wysypki znacznie się zmienił, a zaniepokojona mama zauważyła, że dziecko ma wysoką gorączkę. Diagnoza lekarza zszokowała kobietę.

Ospa wietrzna
Autor: Manchester Evening News screen Ospa wietrzna może dawać groźne powikłania

Dziewczynka o imieniu Reign zachorowała na ospę wietrzną. Choroba początkowo przebiegała łagodnie, ale nagle stan dziecka znacznie się pogorszył. Przestraszona mama zauważyła jeden dziwny objaw, który postanowiła skonsultować z lekarzem. 

Ospa wietrzna u dzieci

Czerwony pierścień na ciele

Ciało dziewczynki było pokryte ranami, charakterystycznymi dla ospy. Wokół jednej z nich kobieta jednak zauważyła dziwny czerwony pierścień. Ten objaw ją zaniepokoił, postanowiła więc go skonsultować z lekarzem, zwłaszcza że córka zaczęła wyraźnie czuć się gorzej. Dziewczynka dostała gorączki, nie miała energii. 

Mama zabrała córkę do lekarza, a gdy ten zobaczył zmiany na ciele dziecka, natychmiast skierował je do szpitala. Tam okazało się, że diagnoza jest dużo bardziej poważna, niż wszyscy myśleli.

Mięsożerne bakterie

Lekarze rozpoznali u dziewczynki objawy zakażenia paciorkowcem z grupy A. Okazało się, że mięsożerne bakterie zjadają jej ciało. Reign musiała być szybko operowana, bo jej życiu zagrażało niebezpieczeństwo. 

"Dziecko było chore na ospę wietrzną, a nagle musiałam zgłosić się na poważną operację – krzyczałam, bo myślałam, że istnieje ryzyko, że ona umrze" - mówiła mama.

Poważna operacja i śpiączka

Chirurdzy musieli usunąć część ciała, w której doszło do zakażenia paciorkowcem. Dziewczynka została wprowadzona w śpiączkę farmakologiczną, ale na szczęście wszystko przebiegło prawidłowo. Operacja się udała, ale to nie był koniec — dziecko musiało przejść poważną antybiotykoterapię.

Na szczęście, dzięki czujności mamy, lekarze w porę rozpoczęli leczenie. Choroba pozostawiła tylko jeden ślad — bliznę na prawym boku dziecka. Oprócz tego Reign jest zdrowa.

Szczepienie na ospę wietrzną

Ospa wietrzna to choroba, która może mieć nieprzewidziany przebieg. Z tego względu zaleca się wykonywać szczepienia ochronne przeciw ospie. Szczepionka zawiera żywy, osłabiony szczep wirusa. Szacuje się, że już jedna dawka chroni w 80-90 procentach przed zakażeniem ospą. Dla dzieci, które uczęszczają do żłobka, szczepienie jest bezpłatne. Jeśli rodzice chcą zaszczepić dzieci w wieku przedszkolnym, za szczepionkę trzeba zapłacić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza