Międzynarodowa Książeczka Szczepień i rozszerzona o RSV lista. Co powinni wiedzieć rodzice?

2023-09-11 13:11

Projekt Ministerstwa Zdrowia w sprawie rozszerzonego wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz wprowadzenia Międzynarodowej Książeczki Szczepień został oddany do konsultacji publicznych. Potrwają one do 14 września. Jakich zmian można się spodziewać?

rozszerzona lista szczepień
Autor: Getty Images Czego dotyczy nowy projekt Ministerstwa Zdrowia?

Od 1 października wchodzą zmiany w liście zalecanych szczepionek. W wykazie ma się znajdować 26 zalecanych szczepień ochronnych. Wszystkie z nich są już dopuszczone do obrotu na terenie Polski. Projekt ministra zdrowia będzie dotyczył także Międzynarodowej Książeczki Szczepień. Co warto wiedzieć o zmianach szykowanych przez resort zdrowia w kontekście dzieci?

Przeczytaj też: RSV, grypa, Covid-19 czy może zwykłe przeziębienie? Lekarz mówi, jak je odróżnić u malucha

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Dowiedz się: Objawy charakterystyczne dla wirusa RSV. Umiesz je odróżnić od przeziębienia?

Jak zmieni się lista zalecanych szczepień?

Najistotniejszą dla rodziców zmianą wydaje się uzupełnienie listy zalecanych szczepień o szczepionkę przeciwko RSV, które było elementem tridemii, o której głośno było w poprzednim sezonie chorobowym. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia:

- W porównaniu do poprzednio obowiązującego rozporządzenia wykaz ten został uzupełniony o szczepienie przeciw: COVID19, japońskiemu zapaleniu mózgu, półpaścowi oraz zakażeniom wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV).

Jedną z kosmetycznych, choć istotnych zmian dla rodziców jest też ujednolicenie nazwy "ostre zapalenie rogów przednich rdzenia (choroba Heinego-Medina)" do "ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis)".

Dokumentacja ważnych szczepień

W nowym rozporządzeniu zostanie też określony wzór Międzynarodowej Książeczki Szczepień, której podstawą są międzynarodowe przepisy zdrowotne, obowiązujące od 2007 roku. Książeczka potrzebna będzie, by szczepienia wykonywane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej były uznawane międzynarodowo.  Chodzi tu jednak głównie o choroby tropikalne, jak żółta gorączka.

"Wpisy w Międzynarodowej Książeczce Szczepień najczęściej służą dokumentowaniu zaszczepienia przeciw żółtej gorączce, dla którego świadectwo szczepienia jest wymagane przy wjeździe do niektórych państw strefy tropikalnej. Wymóg ten ma na celu uniknięcie zwleczenia na obszar tych państw żółtej gorączki i zapobieżeniu trwałej introdukcji wywołującego go wirusa do występującej na ich obszarze populacji moskitów, które są wektorem niezbędnym dla przenoszenia tej choroby zakaźnej między ludźmi" - czytamy w oficjalnym uzasadnieniu Ministerstwa Zdrowia. 

Pełen wykaz zalecanych szczepień, jak i wzór Międzynarodowej Książeczki Zdrowia stanowią załączniki do rozporządzenia. Projekt  ma wejść w życie 1 października 2023 roku.