Mięsożerna bakteria w Bałtyku kilka lat temu zabiła 4 osoby. Teraz powraca

2023-08-22 9:57

Bakteria Vibrio vulnificus, bo o niej mowa, wywołuje bardzo nieprzyjemne objawy. Wymioty, bóle brzucha, wysypka skórna, gorączka, a w skrajnych wypadkach nawet amputacja kończyn. Zdarzają się też przypadki śmiertelne spowodowane powikłaniem po sepsie. Groźna bakteria była nad Bałtykiem 4 lata temu, a teraz znów o niej głośno.

Mięsożerna bakteria w Bałtyku zabiła czworo osób.
Autor: Getty Images Mięsożerna bakteria w Bałtyku zabiła czworo osób.

Mięsożerna bakteria w Bałtyku występowała w 2019 roku. Doszło wtedy do 4 śmiertelnych wypadków i wielu zakażeń. Wystarczyła mała ranka na skórze, by bakteria dostała się do organizmu człowieka. 

Dowiedz się: Dokąd nad polskie morze z dzieckiem? Tam rodzice jeżdzą najchętniej

Wakacyjna sonda nad Bałtykiem. Za to Polacy kochają polskie morze #EwelinaPyta

Sprawdź: Oto najlepsze kąpieliska w Polsce. 34 miejsca z kultowym wyróżnieniem Błękitnej Flagi

Skąd Vibrio vulnificus w Bałtyku?

To bakteria, która niegdyś występowała jedynie w wodach stref tropikalnych. Niestety, w wyniku ocieplania się klimatu, temperatura wody w Bałtyku rośnie, co sprzyja intensywnemu namnażaniu się tej groźnej bakterii. Vibrio vulnificus ma najbardziej  korzystne warunki do rozwoju w wodzie o temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza i niskim lub średnim zasoleniu.

Z każdym kolejnym stopniem Celsjusza, ryzyko jej występowania rośnie o 200%. Mimo to, jest w stanie przeżyć w wodzie o temperaturze od 9 do 31 stopni. 

Właśnie taka sytuacja miała miejsce w 2019 roku, na niemieckim wybrzeżu Bałtyku. Wówczas zmarły 4 osoby.

Kto jest narażony na zakażenie?

Szczególnie narażone na zakażenie są osoby z choćby niewielkimi rankami na skórze, zadrapaniami, świeżymi tatuażami, czy przekłuciami skóry. W szczególnych przypadkach mięsożerna bakteria powoduje, oprócz bóli brzucha, także ropnie i owrzodzenia skórne. Może jednak dojść do martwiczych zapaleń powięzi na skórze, a w skrajnych przypadkach do zaawansowanej infekcji organizmu i sepsy. 

Mięsożerna bakteria znów atakuje

Dziś bakteria znów pojawia się w nietropikalnych wodach. Pierwszy przypadek wykryto na Long Island w stanie Nowy Jork. Silnie rozprzestrzenia się także na Florydzie. Tam odnotowano 26 przypadków zakażenia, z czego 5 było śmiertelnych. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza