Mijają 24 lata, odkąd 6-letnia Ola zapadła w śpiączkę. Ewa Błaszczyk chce zacząć nowe leczenie

2024-04-19 10:07

Córeczka Ewy Błaszczyk zakrztusiła się tabletką, gdy miała 6 lat. Straciła przytomność, a następnie zapadła w śpiączkę. Nie wybudziła się od 24 lat. Jej mama nie traci nadziei, że kiedyś stan jej córki ulegnie poprawie.

Mijają 24 lata, odkąd 6-letnia Ola zapadła w śpiączkę. Ewa Błaszczyk chce zacząć nowe leczenie
Autor: getty images/ Screen YouTube @FundacjaAkogo Mijają 24 lata, odkąd 6-letnia Ola zapadła w śpiączkę. Ewa Błaszczyk chce zacząć nowe leczenie

Rok 2000 dla aktorki Ewy Błaszczyk był tym, który naznaczyły dwie ogromne tragedie. Pierwszą była śmierć męża Jacka Janczarskiego, który zmarł po operacji tętniaka aorty. 100 dni później w życiu Ewy Błaszczyk wydarzyła się kolejna - wypadek z udziałem jednej z córek. 6-letnia Ola zadławiła się tabletką.

Choć od tych dramatycznych wydarzeń minęły już 24 lata, 30-letnia dziś Ola nadal pozostaje w śpiączce. Jej mama nie poddaje się i wciąż robi co w jej mocy, by pomóc córce i innym potrzebującym. W klinice "Budzik" wybudziło się ze śpiączki 117 osób.

Spis treści

  1. Aktorka od lat nie traci nadziei
  2. Córkę Ewy Błaszczyk czeka nowa terapia
Ewa Błaszczyk opowiada o stanie zdrowia córki

Aktorka od lat nie traci nadziei

Choć z mężem łączyła ich wielka miłość, a para doczekała się dwóch uroczych córeczek - bliźniaczek Aleksandry i Marianny, życie bardzo ją doświadczyło. Najpierw oczekiwanie na to, by cała czwórka mogła być razem  - bliźniaczki urodziły się jako wcześniaki i szpital opuściły dopiero po 3 miesiącach, potem strata ukochanego męża. 

Wypadek córki aktorki sprawił, że jej życie diametralnie się zmieniło. Trudno wyobrazić, sobie co czuje matka, która dowiaduje się, że jej kilkuletnia córeczka jest w tak poważnym stanie. Jak w 2018 roku wspomniała Ewa Błaszczyk, pamięta ostatnie słowo, które 6-letnia Ola wypowiedziała. To był okrzyk "Mama". Od tamtej pory milczy.

Jej mama robi wszystko, by jej stan się poprawił, choć szanse maleją z każdym rokiem, bo im więcej czasu upłynęło od momentu zapadnięcia w śpiączkę, tym trudniej jest pomóc. Już dwa lata po wypadku aktorka wraz z przyjacielem założyła fundację "Akogo?". Później powstała klinika "Budzik", która pomaga dzieciom po ciężkich urazach neurologicznych.

"Każdy tak ma na początku, widzimy to u wszystkich rodziców w Budziku. Ale potem powoli zaczyna się inne myślenie, które bardzo człowieka boli, ale jest potrzebne, żeby dalej mógł żyć. Nauczyłam się radzić sobie z rzeczywistością. Wiem, że wszystko może się zdarzyć w każdej chwili, że wszystko jest kruche" - wyznała w wywiadzie dla "Urody Życia".

Córkę Ewy Błaszczyk czeka nowa terapia

W ostatnim wywiadzie udzielonym serwisowi "Plejada" założycielka fundacji "Akogo?" zdradziła, jak dziś czuje się jej córka. Ola wciąż jest w śpiączce, stwierdzono u niej stan wegetatywny i niedowład czterokończynowy. Niedawno trafiła do szpitala z powodu atypowego zapalenia płuc.

To sprawiło, że konieczne było przesunięcie w czasie planów dot. nowego leczenia. Mama Oli wyznała, że chcą wdrożyć działanie światłem na podczerwień na mitochondria komórkowe.

"Zawsze coś stanie na przeszkodzie i trzeba teraz z tego wyjść, ale potem zacznę właśnie tę terapię światłem podczerwonym i na nerw błędny. Zobaczymy, co z tego będzie" - powiedziała Ewa Błaszczyk w rozmowie z "Plejadą".

Aktorka nie poddaje się i wierzy, że to, co robi, odniesie skutek. Pod hasłem "Nauka nie śpi" fundacja rozpoczyna działania, które mają na celu obserwowanie tego, co dzieje się na świecie w nauce. Planowana jest współpraca ze specjalistami zajmującymi się diagnostyką i obrazowaniem. Być może dzięki połączeniu działań uda się zrobić coś jeszcze dla osób w śpiączce i z neurodegeneracyjnymi chorobami mózgu.

"Planujemy złożyć wniosek do Agencji Badań Medycznych o takie nieinwazyjne stymulacje mózgu, co jest nowością. Mamy na to zgodę komisji bioetycznej. To jest stymulacja nerwu błędnego, najdłuższego nerwu w naszym organizmie oraz działanie światłem na podczerwień na mitochondria komórkowe, czyli takie elektrownie każdej komórki" - zdradziła Ewa Błaszczyk.

Czytaj też: Ten kask coraz częściej widać na ulicach. Zastanawiałaś się, o co w nim chodzi?