Młoda mama pokazała, co 2 miesiące karmienia piersią zrobiły z jej dzieckiem. Niesamowity efekt?

2023-02-20 13:19

Tiktokerka pokazała na filmie, jak w ciągu dwóch miesięcy urosło jej dziecko, pijące wyłącznie mleko mamy. Gdy zachwalała tę metodę karmienia, chwaląc się "niesamowitym efektem", część internautek podeszło do sprawy sceptycznie, odpowiadając, że nie ma w tym niczego niesamowitego, a taki przyrost wagi u niemowlaka jest zupełnie normalny. Sprawdziliśmy, jaka jest prawda.

matka karmiąca niemowlę piersią
Autor: Getty images Młoda mama pokazała, co 2 miesiące karmienia piersią zrobiły z jej dzieckiem. Niesamowity efekt?

Na uroczym filmiku z Tiktoka pewna mama o nicku @acaciamarie93 pokazała swoje dziecko zaraz po urodzeniu i 2,5 miesiąca później. Z malutkiego, chudego noworodka, wyrósł pulchny i słodki niemowlak. Kobieta przekonuje, że taka zmiana to zasługa karmienia piersią. Jednak internauci są sceptyczni - przecież każde dziecko rośnie tak szybko w pierwszych miesiącach swojego życia? Jaka jest prawda? Czy ten zdumiewający efekt to zasługa mleka mamy?

Jak przybiera na wadze niemowlę?

Przeciętny noworodek przychodzi na świat z wagą ok. 3-3,5 kilograma. Pomijając początkowy fizjologiczny spadek wagi zaraz po urodzeniu, w pierwszym półroczu życia dziecko powinno przybierać na wadze 600 gramów miesięcznie, czyli 15–30 gramów dziennie. To dowód, że dziecko prawidłowo ssie pierś lub dostaje prawidłowe porcje mieszanki.

Pierwszy miesiąc życia jest okresem wyjątkowo szybkiego wzrostu. Dziecko przybierze na wadze około kilograma, co widać nie tylko na wadze, ale i wyglądzie maluszka. U wielu niemowląt pojawiają się rozkoszne fałdki, które w tym czasie nie są oznaką otyłości - dziecko ma więcej tkanki tłuszczowej, która jest mu potrzebna do ogrzania organizmu i regulacji temperatury ciała. Podobnie jest w kolejnych miesiącach życia, choć tu tempo przybierania na wadze trochę zwalnia. Mimo to specjaliści uważają, że normą jest, jeśli dziecko w pierwszym roku życia podwoi swoją wagę urodzeniową. 

Czytaj również: Niemowlę nie przybiera na wadze? Oto najczęstsze przyczyny zahamowania przyrostu masy ciała

Karmienie piersią: korzyści dla dziecka i mamy - zalety karmienia naturalnego

M jak mama: Ile powinno przybierać na wadze dziecko w 1. roku życia?

Czy rodzaj pokarmu wpływa na przyrost wagi?

Czy mama z Tiktoka ma rację, uważając, że przyrost wagi jej maluszka to zasługa karmienia piersią? Chociaż jesteśmy jak najbardziej "za" karmieniem naturalnym, to jednak uczciwie musimy przyznać, że mama @acaciamarie93 nie ma racji. Eksperci na podstawie badań dowiedli, że sposób karmienia w pierwszych miesiącach życia nie ma wpływu na przyrost wagi. 

Jak czytamy na stronie organizacji americanpregnancy.org, różnice między karmieniem mlekiem modyfikowanym a karmieniem piersią widać dopiero po 3.-4. miesiącu życia. Większość noworodków przybiera około 150 gramów tygodniowo bez względu na to, czy ssą pierś mamy czy piją mleko z butelki.

Jednak ok. 4. miesiąca życia przyrost masy ciała wygląda inaczej u dzieci karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym i zaczynają one rosnąć w różnym tempie. Zdrowe niemowlęta karmione piersią zwykle przybierają na wadze wolniej niż niemowlęta karmione mieszanką. Różnice te utrzymują się nawet po wprowadzeniu stałych pokarmów.

Ważne jest, aby niemowlę było regularnie ważone podczas wizyt kontrolnych u pediatry. Lekarz wpisując dane do siatek centylowych jest w stanie ocenić, czy dziecko rośnie i jego waga jest prawidłowa, czyli że mieści się w tych samych centylach: nawet jeśli jest małe czy lekki jak na swój wiek, ale systematycznie staje się coraz dłuższe i cięższe, nie ma powodu do niepokoju.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza