Niemowlę nie przybiera na wadze. 7 najczęstszych przyczyn zahamowania przyrostu masy ciała

2018-03-27 11:12
Karmienie piersią, waga dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Gdy niemowlę nie przybiera na wadze, nie denerwuj się, tylko przeanalizuj proces karmienia piersią i udaj się do lekarza.

Gdy niemowlę nie przybiera na wadze, mama najczęściej zaczyna panikować. Czy to oznacza, że dziecko jest chore? A może nie rozwija się prawidłowo? Zamiast się stresować, lepiej dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny zahamowania przyrostu masy ciała u niemowlaka.

Niemowlę zwykle dość szybko przybiera na wadze i rośnie w oczach. Jeśli jednak dzieje się inaczej i niemowlę nie przybiera na wadze, rodzice zaczynają się martwić, że dziecko nie rozwija się prawidłowo. Czy zawsze powinien to być powód do niepokoju?

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Niemowlę nie przybiera na wadze: przyczyny

Niemowlę jest tak kruchą istotą, że rodzice boją się o nie podwójnie. Wszystkie odstępstwa od normy budzą więc paniczny lęk o zdrowie dziecka. Nie można mu jednak pozwolić sobą zawładnąć, bo nie każdy maluch musi rozwijać się książkowo - może to robić we własnym tempie i nie będzie to oznaczało, że dzieje się z nim coś złego. Proces wzrostu dziecka nie jest jednolity. Może przebiegać etapami, dlatego gdy niemowlę nie przybiera na wadze przez krótki okres czasu, nie jest to powód do niepokoju. Być może zahamowanie wagi wynika z chwilowego osłabienia organizmu, np. z powodu infekcji. W takiej sytuacji jest czymś naturalnym i nie pozostaje nam nic innego jak poczekać aż maluch wyzdrowieje.

Zobacz też: BLW w praktyce - niemowlę je, co chce! Na czym polega metoda "Bobas Lubi Wybór"?

M jak mama - Jak odczytywać siatki centylowe?
Dobrze wiedzieć

Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

Jeśli zdrowe niemowlę nie przybiera na wadze, powinniśmy udać się do lekarza. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka i trzeba je sprawdzić.

Jak wygląda karmienie i dieta niemowlaka?

Zahamowanie procesu przybierania na wadze najczęściej wynika z problemów z karmieniem. Być może dziecko je zbyt mało, a zbyt dużo ulewa, przez co nie przyswaja składników odżywczych. To właśnie mleko końcowe jest najbardziej wartościowe, dlatego przyjrzyj się dokładnie swojemu procesowi karmienia i sprawdź, czy dziecko nie zasypia pod koniec karmienia piersią. Jeśli tak, może to być odpowiedź na pytanie, dlaczego niemowlę nie przybiera na wadze.

Zasady prawidłowego karmienia piersią >>

Stres przyczyną problemów z laktacją!

Problem z laktacją i z zahamowaniem wzrostu wagi dziecka może wynikać z kondycji psychicznej mamy. Gdy cierpi ona na depresję poporodową lub stresuje się karmieniem, jej mleko będzie zawierało mniej składników odżywczych, przez co będzie mniej pożywne. Jeśli mamy taki problem, zwróćmy się z prośbą o radę do doradcy laktacyjnego, który pomoże nam bezboleśnie przejść przez proces karmienia piersią. Być może niemowlę nie przybiera na wadze z powodu zastoju pokarmu, obrzęku piersi czy zapalenia piersi. W takiej sytuacji najlepiej jest masować pierś, przykładać liście kapusty, jak najczęściej przystawiać dziecko oraz korzystać z laktatora. By zapobiec nawrotom problemów laktacyjnych, należy opróżniać pierś co 2-3 godziny. Jeśli dziecko ma problemy ze ssaniem, a mama nie chce rezygnować z karmienia, może wspomagać się laktatorem. 

Pamiętajmy, że zawsze, gdy nas coś niepokoi, powinniśmy udać się do poradni laktacyjnej. Takie placówki często współpracują z różnymi specjalistami, więc będziemy mogły skorzystać z kompleksowej pomocy. 

Sprawdź, jak pozbyć się problemów z laktacją >>

Brak przyrostu masy ciała u niemowlaka, a choroby

Jeśli z karmieniem wszystko jest w porządku, a niemowlę nie przybiera na wadze, trzeba udać się do lekarza, który będzie musiał przeprowadzić szereg badań, aby wyeliminować różne choroby. Zahamowanie wzrostu wagi może wywołać nietolerancja laktozy, celiaklia czy refluks żołądkowy. Niestety, zahamowanie przybierania na wadze mogą wywołać również mukowiscydoza czy choroby układu krążenia, w tym serca. Dlatego tak ważne jest, by zrobić szczegółowe badania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza