Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? Kiedy trzeba zgłosić malca do ZUS?

2022-05-06 12:14

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia może dokonać mama lub tata noworodka. To obowiązkowa formalność, ale po zmianie pracy czy jej utracie może się okazać, że tak naprawdę nie pamiętamy czy i kto ubezpieczył malca. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?

Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? O czym trzeba pamiętać zgłaszając malca?
Autor: Getty images O czym trzeba pamiętać zgłaszając malca?

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia to obowiązkowa formalność, której trzeba dokonać w ciąży 7 dni od daty otrzymania numeru PESEL noworodka. Robi to mama lub tata noworodka - najczęściej ten rodzic, która ma etat, choć nie jest to konieczne, bo np. umowa-zlecenie również pozwala na objęcie dziecka ubezpieczeniem. Zgłoszenie składa się w miejscu pracy wypełniając formularz ZUS ZCNA.

Ale to nie jedyna sytuacja w której trzeba zgłosić dziecko do ubezpieczenia. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone i kiedy zgłosić malca ponownie do ZUS?

Spis treści

  1. Dlaczego trzeba zgłaszać dziecko do ubezpieczenia?
  2. Co z ubezpieczeniem w przypadku utraty pracy?
  3. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?
M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Dlaczego trzeba zgłaszać dziecko do ubezpieczenia?

Zgłoszenie dziecka to obowiązek, bo chociaż każdy obywatel naszego kraju do 18. roku życia jest ubezpieczony i ma prawo do opieki zdrowotnej, to jednak warunkiem tego ubezpieczenia jest fakt zgłoszenia dziecka do ZUS-u. Nie wiąże się to z żadnymi opłatami ani wysokością składki na ubezpieczenie zdrowotne rodzica.

Formularz może złożyć tata lub mama, ale również dziadek lub babcia, jeśli rodzice dziecka nie pracują i nie są ubezpieczeni. Bezrobotni rodzice, zgłoszeni w urzędzie pracy, mogą ubezpieczyć dziecko przez ten właśnie urząd.

Czytaj równieżCIĄŻA a umowa o dzieło i umowa zlecenie. Co należy się ciężarnej z umów śmieciowych?

Brak ubezpieczenia w ciąży. Co oznacza?

Co z ubezpieczeniem w przypadku utraty pracy?

Każda zmiana pracy wymaga ponownego zgłoszenia dziecka do ZUS-u. Wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego z powodu utraty pracy lub zaprzestania pracy u danego pracodawcy oznacza bowiem wyrejestrowanie dziecka. Trzeba o tym pamiętać wtedy, gdy pracę zmienia rodzic ubezpieczający dziecko. Przy podpisywaniu nowej umowy o pracę, powinien on ponownie zgłosić dziecko w nowym miejscu zatrudnienia.

Jeśli rodzic ubezpieczający dziecko stracił pracę i nie ma nowej, ubezpieczenie dziecka przejmuje drugi pracujący rodzic, zgłaszając je w swoim miejscu pracy. Jeśli on też nie pracuje, powinien zgłosić dziecko do ubezpieczenia przez urząd dla bezrobotnych. 

Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?

Może się zdarzyć, że po zmianie pracy, zwolnieniu czy chwilowym zarejestrowaniu w UP, rodzice nie dopilnują ubezpieczenia dziecka lub po prostu nie będą pamiętać, które z rodziców zgłaszało dziecka. Jak sprawdzić kto i czy w ogóle ubezpieczył dziecko?

Potwierdzenie  potwierdzenie prawa dziecka do świadczeń znajduje się w systemie eWUŚ. Korzystają z niego np. przychodnie, które po wprowadzeniu danych dziecka otrzymują informację, czy malec jest objęty ubezpieczeniem czy nie. Udanie się do przychodni to pierwszy sposób na sprawdzenie, czy dziecko jest zgłoszone do ubezpieczenia.

Drugi to wejście na Internetowe Konto Pacjenta. Po zalogowaniu się rodzic, który ubezpiecza dziecko widzi zakładkę z profilem, czyli danymi dziecka. Rodzic, który nie ubezpiecza – nie ma na swoim koncie jego profilu.

Brak profilu na kontach obu rodziców może oznaczać, że dziecko nie zostało zgłoszone do ubezpieczenia (jeśli sprawdzasz zgłoszenie noworodka, pamiętaj jednak, że publikacja nowych informacji na IKP może trwać do 21 dni).

Kolejna metoda sprawdzenia, polega na wejściu na stronę internetowej ZUS. Rejestrując się do niej lub przez profil zaufany, możesz sprawdzić wszystkie informacje dotyczące ubezpieczenia i składek.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza