Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? Kiedy trzeba zgłosić malca do ZUS?

2022-05-06 12:14

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia może dokonać mama lub tata noworodka. To obowiązkowa formalność, ale po zmianie pracy czy jej utracie może się okazać, że tak naprawdę nie pamiętamy czy i kto ubezpieczył malca. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?

Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? O czym trzeba pamiętać zgłaszając malca?
Autor: Getty images O czym trzeba pamiętać zgłaszając malca?

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia to obowiązkowa formalność, której trzeba dokonać w ciąży 7 dni od daty otrzymania numeru PESEL noworodka. Robi to mama lub tata noworodka - najczęściej ten rodzic, która ma etat, choć nie jest to konieczne, bo np. umowa-zlecenie również pozwala na objęcie dziecka ubezpieczeniem. Zgłoszenie składa się w miejscu pracy wypełniając formularz ZUS ZCNA.

Ale to nie jedyna sytuacja w której trzeba zgłosić dziecko do ubezpieczenia. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone i kiedy zgłosić malca ponownie do ZUS?

Spis treści

  1. Dlaczego trzeba zgłaszać dziecko do ubezpieczenia?
  2. Co z ubezpieczeniem w przypadku utraty pracy?
  3. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?
M jak mama - formalności po porodzie

Dlaczego trzeba zgłaszać dziecko do ubezpieczenia?

Zgłoszenie dziecka to obowiązek, bo chociaż każdy obywatel naszego kraju do 18. roku życia jest ubezpieczony i ma prawo do opieki zdrowotnej, to jednak warunkiem tego ubezpieczenia jest fakt zgłoszenia dziecka do ZUS-u. Nie wiąże się to z żadnymi opłatami ani wysokością składki na ubezpieczenie zdrowotne rodzica.

Formularz może złożyć tata lub mama, ale również dziadek lub babcia, jeśli rodzice dziecka nie pracują i nie są ubezpieczeni. Bezrobotni rodzice, zgłoszeni w urzędzie pracy, mogą ubezpieczyć dziecko przez ten właśnie urząd.

Czytaj równieżCIĄŻA a umowa o dzieło i umowa zlecenie. Co należy się ciężarnej z umów śmieciowych?

Brak ubezpieczenia w ciąży. Co oznacza?

Co z ubezpieczeniem w przypadku utraty pracy?

Każda zmiana pracy wymaga ponownego zgłoszenia dziecka do ZUS-u. Wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego z powodu utraty pracy lub zaprzestania pracy u danego pracodawcy oznacza bowiem wyrejestrowanie dziecka. Trzeba o tym pamiętać wtedy, gdy pracę zmienia rodzic ubezpieczający dziecko. Przy podpisywaniu nowej umowy o pracę, powinien on ponownie zgłosić dziecko w nowym miejscu zatrudnienia.

Jeśli rodzic ubezpieczający dziecko stracił pracę i nie ma nowej, ubezpieczenie dziecka przejmuje drugi pracujący rodzic, zgłaszając je w swoim miejscu pracy. Jeśli on też nie pracuje, powinien zgłosić dziecko do ubezpieczenia przez urząd dla bezrobotnych. 

Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?

Może się zdarzyć, że po zmianie pracy, zwolnieniu czy chwilowym zarejestrowaniu w UP, rodzice nie dopilnują ubezpieczenia dziecka lub po prostu nie będą pamiętać, które z rodziców zgłaszało dziecka. Jak sprawdzić kto i czy w ogóle ubezpieczył dziecko?

Potwierdzenie  potwierdzenie prawa dziecka do świadczeń znajduje się w systemie eWUŚ. Korzystają z niego np. przychodnie, które po wprowadzeniu danych dziecka otrzymują informację, czy malec jest objęty ubezpieczeniem czy nie. Udanie się do przychodni to pierwszy sposób na sprawdzenie, czy dziecko jest zgłoszone do ubezpieczenia.

Drugi to wejście na Internetowe Konto Pacjenta. Po zalogowaniu się rodzic, który ubezpiecza dziecko widzi zakładkę z profilem, czyli danymi dziecka. Rodzic, który nie ubezpiecza – nie ma na swoim koncie jego profilu.

Brak profilu na kontach obu rodziców może oznaczać, że dziecko nie zostało zgłoszone do ubezpieczenia (jeśli sprawdzasz zgłoszenie noworodka, pamiętaj jednak, że publikacja nowych informacji na IKP może trwać do 21 dni).

Kolejna metoda sprawdzenia, polega na wejściu na stronę internetowej ZUS. Rejestrując się do niej lub przez profil zaufany, możesz sprawdzić wszystkie informacje dotyczące ubezpieczenia i składek.  

Zastanawiasz się, czy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Czasem ta decyzja jest podejmowana za nas, nie mamy w ogóle nad czym się zastanawiać. W wielu gminach nie ma żłobków, a dziecko nie zawsze może zostać z babcią czy inną bliską osobą. MRPiPS zaproponowało rozwiązanie, które ma dać rodzicom wybór.
W sierpniu 2024 roku niektórych rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czeka niespodzianka. Dotyczy ona terminów wypłat świadczenia, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.