Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? Kiedy trzeba zgłosić malca do ZUS?

2022-05-06 12:14

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia może dokonać mama lub tata noworodka. To obowiązkowa formalność, ale po zmianie pracy czy jej utracie może się okazać, że tak naprawdę nie pamiętamy czy i kto ubezpieczył malca. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?

Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? O czym trzeba pamiętać zgłaszając malca?
Autor: Getty images O czym trzeba pamiętać zgłaszając malca?

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia to obowiązkowa formalność, której trzeba dokonać w ciąży 7 dni od daty otrzymania numeru PESEL noworodka. Robi to mama lub tata noworodka - najczęściej ten rodzic, która ma etat, choć nie jest to konieczne, bo np. umowa-zlecenie również pozwala na objęcie dziecka ubezpieczeniem. Zgłoszenie składa się w miejscu pracy wypełniając formularz ZUS ZCNA.

Ale to nie jedyna sytuacja w której trzeba zgłosić dziecko do ubezpieczenia. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone i kiedy zgłosić malca ponownie do ZUS?

Spis treści

  1. Dlaczego trzeba zgłaszać dziecko do ubezpieczenia?
  2. Co z ubezpieczeniem w przypadku utraty pracy?
  3. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?
M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Dlaczego trzeba zgłaszać dziecko do ubezpieczenia?

Zgłoszenie dziecka to obowiązek, bo chociaż każdy obywatel naszego kraju do 18. roku życia jest ubezpieczony i ma prawo do opieki zdrowotnej, to jednak warunkiem tego ubezpieczenia jest fakt zgłoszenia dziecka do ZUS-u. Nie wiąże się to z żadnymi opłatami ani wysokością składki na ubezpieczenie zdrowotne rodzica.

Formularz może złożyć tata lub mama, ale również dziadek lub babcia, jeśli rodzice dziecka nie pracują i nie są ubezpieczeni. Bezrobotni rodzice, zgłoszeni w urzędzie pracy, mogą ubezpieczyć dziecko przez ten właśnie urząd.

Czytaj równieżCIĄŻA a umowa o dzieło i umowa zlecenie. Co należy się ciężarnej z umów śmieciowych?

Brak ubezpieczenia w ciąży. Co oznacza?

Co z ubezpieczeniem w przypadku utraty pracy?

Każda zmiana pracy wymaga ponownego zgłoszenia dziecka do ZUS-u. Wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego z powodu utraty pracy lub zaprzestania pracy u danego pracodawcy oznacza bowiem wyrejestrowanie dziecka. Trzeba o tym pamiętać wtedy, gdy pracę zmienia rodzic ubezpieczający dziecko. Przy podpisywaniu nowej umowy o pracę, powinien on ponownie zgłosić dziecko w nowym miejscu zatrudnienia.

Jeśli rodzic ubezpieczający dziecko stracił pracę i nie ma nowej, ubezpieczenie dziecka przejmuje drugi pracujący rodzic, zgłaszając je w swoim miejscu pracy. Jeśli on też nie pracuje, powinien zgłosić dziecko do ubezpieczenia przez urząd dla bezrobotnych. 

Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?

Może się zdarzyć, że po zmianie pracy, zwolnieniu czy chwilowym zarejestrowaniu w UP, rodzice nie dopilnują ubezpieczenia dziecka lub po prostu nie będą pamiętać, które z rodziców zgłaszało dziecka. Jak sprawdzić kto i czy w ogóle ubezpieczył dziecko?

Potwierdzenie  potwierdzenie prawa dziecka do świadczeń znajduje się w systemie eWUŚ. Korzystają z niego np. przychodnie, które po wprowadzeniu danych dziecka otrzymują informację, czy malec jest objęty ubezpieczeniem czy nie. Udanie się do przychodni to pierwszy sposób na sprawdzenie, czy dziecko jest zgłoszone do ubezpieczenia.

Drugi to wejście na Internetowe Konto Pacjenta. Po zalogowaniu się rodzic, który ubezpiecza dziecko widzi zakładkę z profilem, czyli danymi dziecka. Rodzic, który nie ubezpiecza – nie ma na swoim koncie jego profilu.

Brak profilu na kontach obu rodziców może oznaczać, że dziecko nie zostało zgłoszone do ubezpieczenia (jeśli sprawdzasz zgłoszenie noworodka, pamiętaj jednak, że publikacja nowych informacji na IKP może trwać do 21 dni).

Kolejna metoda sprawdzenia, polega na wejściu na stronę internetowej ZUS. Rejestrując się do niej lub przez profil zaufany, możesz sprawdzić wszystkie informacje dotyczące ubezpieczenia i składek.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Czy dziadkowie mogą pobierać zasiłek opiekuńczy na swoje wnuki? Okazuje się, że rodzice mogą podzielić się opieką nad chorymi dziećmi z babcią i z dziadkiem. Istnieją jednak pewne warunki.
Rząd wprowadził zmiany w programie Karta Dużej Rodziny, którego celem jest ułatwienie funkcjonowania rodzin wielodzietnych. Czego dotyczą i co oznaczają dla rodziców?
Od stycznia polscy rodzice pobierają świadczenie pieniężne w wysokości 800 złotych na każde dziecko. Niektórzy mogą jednak liczyć na wyższą kwotę w wysokości 1100 złotych na każde dziecko. Co trzeba zrobić, by otrzymać takie świadczenie?
Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 800 plus dla rodziców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał już konkretną datę rozpoczęcia naboru, a także poinformował, że dokumenty będzie można składać tylko w jeden sposób.
Rządowy program cieszący się ogromnym zainteresowaniem najprawdopodobniej zostanie zakończony. Eksperci twierdzą, że zamiast pomagać dzieciom, szkodzi.
Od stycznia 2024 roku świadczenie 500+ zmienia się w 800+. Kiedy przyjdzie przelew i co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie w nowej, podwyższonej kwocie? Najważniejsze to: uważać na oszustów.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza