Szykują się zmiany w 500+, ma być jeszcze łatwiej. Rodzice będą zadowoleni?

2022-11-14 12:51

Do tej pory wnioski na świadczenie wychowawcze – popularne 500+ – można składać za pomocą platformy PUE ZUS, Emp@tia i przez bankowość elektroniczną. Od 14 listopada zostało udostępnione nowe narzędzie, które jeszcze bardziej ułatwi składanie wniosków rodzicom.

Mama z niemowlakiem na rękach
Autor: Getti Images Szykują się zmiany w składaniu wniosków na 500+. Rodzice będą zadowoleni

Wnioski na nowy okres świadczeniowy 2022/2023 o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego przyjmuje od lutego wyłącznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Można je składać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy PUE ZUS, portalu informacyjno-usługowego Emp@tia oraz bankowości elektronicznej.

Portal fakt.pl, poinformował o udostępnieniu nowej aplikacji, która umożliwi jeszcze łatwiejsze składanie wniosków na świadczenia rodzinne.

Aplikację można zainstalować już od 14 listopada. Do rejestracji wystarczy tylko kilka prostych kroków.

Czytaj również: 500+ "po nowemu" jednak nie dla wszystkich? Rzecznik PiS wyjaśnia

Spis treści

  1. Wniosek o 500+ złożysz przez aplikację
  2. Nie tylko 500+
  3. Jak złożymy wnioski za pomocą aplikacji?
D. Sośnierz kontra M. Szlinder: 500+ to za dużo czy za mało?

Wniosek o 500+ złożysz przez aplikację

Składanie wniosków ma umożliwić nowa aplikacja do zainstalowania na telefonie o nazwie mZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje wdrożenie jej jeszcze w listopadzie. Na razie jednak nie jest znana dokładna data.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, w wywiadzie dla portalu, wypowiedziała się na temat najnowszych udogodnień.

– Chcemy dać naszym klientom jak najszersze możliwości wnioskowania o świadczenia wypłacane przez ZUS. Wychodzimy z założenia, że należy ułatwić rodzicom, w każdy możliwy sposób, staranie się o środki. Doskonale wiemy, że zajmowanie się dzieckiem i domem kosztuje mnóstwo czasu. Liczymy, że dzięki aplikacji uda się jeszcze skrócić czas wnioskowania o świadczenia.

Nie tylko 500+

Jak się okazuje, planowane jest udostępnienie możliwości składania wniosków za pomocą aplikacji mZUS na więcej świadczeń dla rodzin. W pierwszej kolejności ma ona dotyczyć wniosków na świadczenie wychowawcze – 500+ oraz Dobry Start – 300+.

W późniejszym etapie ma zostać rozszerzona o takie świadczenia jak: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie żłobków.

Jak złożymy wnioski za pomocą aplikacji?

Po zainstalowaniu nowej aplikacji na swoim telefonie musimy jednocześnie zalogować się na innym urządzeniu z naszym profilem na PUE ZUS, aby autoryzować dostęp urządzenia mobilnego. Dostępna na ekranie telefonu instrukcja krok po kroku poinformuje rodziców, jak mogą to zrobić. Obsługa jest bardzo prosta.

Po zalogowaniu musimy jeszcze ustalić czterocyfrowy kod dostępu. Otrzymujemy również dostęp do już złożonych wniosków na 500+ i 300+. Możemy sprawdzić, na jaki okres zostały złożone i kiedy wpłynął wniosek do urzędu. Podana jest także data wypłaty świadczenia.

Zgodnie z zapowiedzią na razie możliwe jest złożenie wniosków tylko na świadczenie wychowawcze i Dobry Start.

To jednak nie wszystko. W aplikacji mZUS mamy dostęp do powiadomień ubezpieczonego dotyczących zaświadczeń lekarskich.

Aplikacja jest dostępna zarówno na telefonach z systemem iOS, jak i Android.

Czytaj także: Zasiłek rodzinny na dziecko w 2022 roku – dokumenty, dochód, ile wynosi rodzinne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza