Dwóch mężczyzn będzie mogło mieć biologiczne dziecko? Naukowcy: jesteśmy blisko przełomu

2023-03-10 15:49

Naukowcy twierdzą, że wyhodowali myszy, używając do tego wyłącznie komórek męskich. To zdaniem ekspertów przełom, który pewnego dnia może utorować drogę męskim parom do posiadania dzieci, ale może mieć też inne zastosowania np. w leczeniu zespołu Turnera – choroby genetycznej, która dotyka tylko kobiety.

Dwóch mężczyzn bawi się z dzieckiem
Autor: GettyImages Naukowcy są blisko przełomu, który pewnego dnia może utorować drogę męskim parom do posiadania dzieci

Wyniki tych zdumiewających badań przedstawili kilka dni temu japońscy naukowcy z Uniwersytetów na Kyushu i w Osace.  Według ich prezentacji, udało się stworzyli zdolne do życia komórki jajowe wyłącznie z materiału pochodzącego od samców. Badania prowadzono na myszach, ale naukowcy już zapowiadają, że to początek dalszych badań na ludziach.

Naukowcy pobawili się chromosomami

Naukowcy z Japonii wyhodowali myszy pochodzące z dwóch biologicznych ojców. Udało im się to dzięki przekształceniu męskiej pary chromosomów XY z komórek pochodzących ze skóry samców myszy w żeńskie pary chromosomów XX. Badacze odzyskali komórki macierzyste, usunęli z nich chromosomy Y, skopiowali chromosomy X, a następnie połączyli je z oryginalnymi chromosomami X. Przekształcenie komórki macierzystej w jajową pozwoliło następnie zapłodnić ją nasieniem innej myszy.

Wszystko to brzmi, jak film science fiction lub druga wersja "Seksmisji", i rodzi pytanie, po co takie próby w ogóle są poodejmowane. Japończycy twierdzą, że to kamień milowy, który otwiera nowe możliwości w reprodukcji i może rozpocząć takie same badania u ludzi - a to umożliwi parom tej samej płci posiadanie biologicznych dzieci.

Czytaj również: Dziecko rosło w łonie swojego ojca. "Przyszło na świat dzięki aniołom" - mówi wzruszona mama

Nieudane in vitro. Ile razy można podchodzić do zapłodnienia in vitro?

Czy kiedyś dzieci będą miały dwóch ojców?

To jednak kontrowersyjna teoria, która już spotkała się z krytyką części naukowców. Niektórzy uważają, że powtórzenie podobnych procesów na ludzkich komórkach byłoby trudne, ponieważ wyprodukowanie dojrzałej komórki jajowej wymaga dużo więcej czasu. A to zwiększa ryzyko wystąpienia niepożądanych zmian genetycznych, czytamy w raporcie opublikowanym przez TheGuardian.com.

Autorzy badań przewidują, że technicznie możliwe będzie wygenerowanie żywej ludzkiej komórki jajowej z męskiej komórki skóry w ciągu dekady, jednak warto wiedzieć, że na razie nie udało się to nawet przy użyciu komórek żeńskich.

Ratunek dla kobiet z zespołem Turnera

Sami Japończycy przyznają, że motywacje do prowadzenia badań na ludziach są inne. Katsuhiko Hayashi, który kierował badaniami uważa, że technika ta mogłaby pomóc w leczeniu zespołu Turnera i innych form niepłodności. Zespół Turnera jest chorobą genetyczną polegającą na całkowitym lub częściowym braku jednej kopii chromosomu X, i może powodować różne problemy medyczne i rozwojowe, w tym niski wzrost, brak rozwoju jajników i niewydolność serca.