"Największe dziecko od ponad 10 lat". Gdy się urodził, położne zbiegły się go oglądać

2023-11-09 10:36

Na świat przyszedł rekordowy noworodek. Jego waga była zaskoczeniem nie tylko dla rodziców, ale także dla całego personelu szpitala. „Nigdy, nawet w najśmielszych snach nie przypuszczaliśmy, że będzie tak duży” – powiedział dumny ojciec.

Największe dziecko od ponad 10 lat. Gdy się urodził, położne zbiegły się go oglądać
Autor: Facebook @Cambridge Memorial Hospital "Największe dziecko od ponad 10 lat". Gdy się urodził, położne zbiegły się go oglądać

„W tym tygodniu zespół porodowy CMH powitał na świecie największe dziecko, jakie widział od ponad dziesięciu lat, ważyło 6,7 kilograma. Gratulacje dla dumnych rodziców, Britteney i Chance, z okazji narodzin noworodka” – poinformował szpital Cambridge Memorial Hospital w Ontario (Kanada) na swoim profilu fecebookowym.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

„Lekarze i pielęgniarki wiwatowali”

Mały Sonny przyszedł na świat 23 października, ponad tydzień przed terminem porodu przypadającym na 31 października, i swoją wagą zaskoczył wszystkich na porodówce. „To było zdumiewające” - przyznał w rozmowie ze stacją Fox News ojciec rekordowego malucha, Chance Ayres. „Lekarze i pielęgniarki wiwatowali” – dodał.

Chłopiec przyszedł na świat drogą cesarskiego cięcia, tuż po narodzinach ważył 6,7 kg i mierzył 55 cm. Jest piątym dzieckiem w rodzinie i jak się okazuje nie pierwszym o imponującej wadze urodzeniowej. Dwoje z jego rodzeństwa w momencie urodzenia ważyło blisko 6 kg. Jego tata śmiał się, że wszyscy wkoło robili zakłady, ile będzie ważył, włącznie z lekarzami i pielęgniarkami.

„Kiedy powiedzieli "6,7 kg", wszyscy zamarliśmy, zaczęliśmy się na siebie patrzeć” - tak Chance Ayres wspomina moment ważenia swojego synka tuż po narodzinach.

Przeciętna waga urodzeniowa

W chwili przyjścia na świat zdrowe noworodki mogą znacznie różnić się wagą. Waga noworodka czasami ledwie przekracza 2,5 kg, podczas gdy inne ważą 4 kg, a to przecież niemal dwukrotna różnica. Nie ma w tym nic wyjątkowego. Z badań zebranych przez endokrynologów dziecięcych i opublikowanych w Archives of Disease in Childhood – Fetal and Neonatal Edition wynika, że geny mają znaczący wpływ na masę urodzeniową dziecka.

„Istnieją mocne dowody na to, że czynniki genetyczne odgrywają znaczącą rolę w określaniu wielkości urodzeniowej” – piszą autorzy badania w swoim raporcie. „Badania epidemiologiczne szacują, że warunki środowiskowe przekładają się w 25 proc. na masę urodzeniową, natomiast czynniki genetyczne od 38 do 80 proc.”.

Średnia waga donoszonych amerykańskich noworodków wynosi od 2,7 kg do 4,1 kg. Według relacji lekarza, który przyjmował poród Sonny’ego, chłopiec był największym dzieckiem, jakie urodziło się w ich szpitalu od 2010 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza