W Polsce urodziło się prawie 7–kilogramowe dziecko. Ile powinien ważyć noworodek?

2020-08-05 9:53

Na początku sierpnia w Piekarach Śląskich urodziła się prawie 7–kilogramowa dziewczynka. Ile powinien ważyć przeciętny noworodek, co wpływa na jego wagę i dlaczego Maja przyszła na świat z wagą czteromiesięcznego niemowlęcia?

W Polsce urodziło się prawie 7–kilogramowe dziecko. Ile powinien ważyć noworodek?
Autor: Getty images

Na początku sierpnia w Piekarskim Centrum Medycznym przyszła na świat dziewczynka, której masa urodzeniowa wynosiła 6860 g, czyli prawie 7 kilogramów! Dziecko było nie tylko ciężkie, ale i długie – miało 66 cm.   

Chodź statystyki pokazują, że dzieci rodzą się obecnie większe i cięższe, to jednak Maja z Piekar Śląskich to absolutny rekord w ostatnich latach. 

Jaka powinna być prawidłowa waga noworodka?

Trudno powiedzieć, niektóre dzieci rodzą się mniejsze. Badania pokazują, obecnie mamy do czynienia z tendencją wzrostową – prawdopodobnie witaminy suplementowane przez kobiety w ciąży powodują niewielki wzrost płodu. Jednak  jednak tak naprawdę waga noworodka to kwestia indywidualna, na którą wpływa wiele czynników. 

Średnia waga urodzeniowa noworodków urodzonych w terminie pochodzenia europejskiego wynosi około 3,4 kg, ale są maluszki, które ważą 2,5 kg i 4,5 kg, a ich waga uznawana jest za prawidłową,a same noworodki są uznawane za zdrowe.

Jeśli dziecko po urodzeniu mieści się w przedziale 2,5-4,5 kg, nie ma powodu, aby martwić się o jego wagę. Jeśli jest większa lub mniejsza, lekarz może zalecić dodatkowe badania, aby upewnić się, że dziecko jest zdrowe. 

Jakie czynniki wpływają na wagę noworodka?

Co sprawia, że ​​Twoje dziecko waży więcej lub mniej niż noworodek pacjentki leżącej obok? W grę wchodzi kilka czynników:

  • płeć - chłopcy są zwykle trochę ciężsi od dziewcząt

  • liczba ciąż - pierwsze dzieci są zwykle lżejsze niż późniejsze rodzeństwo

  • waga i wzrost rodziców - duzi rodzice na ogół mają duże dzieci, podczas gdy mali rodzice na ogół mają małe

  • twoja dieta i waga zarówno przed ciążą, jak i w trakcie ciąży - jeśli masz nadwagę, możesz mieć cięższe dziecko, jeśli nie dostarczasz płodowi wystarczającej ilości składników odżywczych, dziecko może być mniejsze

  • twój stan zdrowia w okresie ciąży - palenie papierosów sprzyja mniejszej wadze, cukrzyca ciążowa - większej

  • genetyka - jeśli babcie rodziły duże, ty też możesz tak mieć

  • wiek matki - nastolatki mają zwykle mniejsze dzieci

  • liczba dzieci - pierworodne maluchy są zwykle mniejsze niż kolejne dzieci

  • ciążą mnoga - bliźniaki czy trojaczki są zwykle mniejsze niż dzieci z ciąż pojedynczych

  • rasa dziecka - białe dzieci są czasami większe niż niemowlęta rasy czarnej lub azjatyckiej. Jeśli jedno z rodziców jest inne rasy, może to wpływać na wagę noworodka.

Dlaczego Maja urodziła się tak duża?

Trudno powiedzieć, co wpłynęło na to, że Maja z Pilarach Śląskich przyszła na świat z wagą czteromiesięcznego niemowlęcia. Maja urodziła się przez cesarskie cięcie, co jest normalna procedurą przy tak dużej wadze dziecka, ale zdaniem lekarzy dziewczynka jest absolutnie zdrowa. Jej mama nie miała cukrzycy ani innych powikłań, które mogłyby spowodować nadmierny wzrost płodu.

Dziewczynka ma dwójkę starszego rodzeństwa, które również urodziło się z dużą (choć nie aż tak) masą urodzeniową – każde z nich miało ok. 5 kg. To może potwierdzać teorię, że kolejne dzieci rodzą się większe oraz to, że mama Mai po prostu genetycznie rodzi duże dzieci.

Czytaj: Hipotrofia (niska waga dziecka) - przyczyny i leczenie

Makrosomia - kiedy waga noworodka jest zbyt duża