Chcą ochronić dzieci z powodu ideologii ich rodziców. „Powiadomiono sąd rodzinny”

2025-08-05 10:47

To nie pierwszy raz, gdy z powodu działalności on-line na światło dzienne wychodzą zachowania rodziców, które mogą budzić społeczny niepokój. Zgłaszano na policję chociażby patostreamy z udziałem dzieci z powodu których rodzicom odbierano prawa do opieki. Tym razem chodzi o ideologię, która może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i rozwoju dzieci.

Radiowóz policyjny

i

Autor: Grand Warszawski/ GettyImages Rodzice poszukiwani z uwagi na szkodliwą ideologię
  • Rodzice propagujący nienawiść zgłoszeni do prokuratury przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Sąd sprawdzi warunki wychowania dzieci.
  • Interwencje w sprawie innych rodzin promujących nazizm trwają. Czy praktyki rodziców mogą prowadzić do odebrania im praw rodzicielskich w świetle Kodeksu Karnego?

O temacie za sprawą mediów społecznościowych poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Do sądów na terenie Polski trafiło dzięki ich interwencji zawiadomienie o rodzinach propagujących ideologię nazizmu i neofaszyzmu, w których wychowują się dzieci.

Do prokuratur wpłynęły zdjęcia i nagrania z mieszkań w których dzieci pojawiają się wokół zakazanych symboli, a także biorą udział w zlotach sympatyków tej ideologii.

Ustawa Kamilkowa- Plac zabaw, odc.: 17

Rodzice zgłoszeni za ideologię propagującą „czystość rasową”

W materiałach, które ośrodek częściowo udostępnia na swoim Facebooku widać rodziców trzymających swoje dzieci na rękach. W tle są nazistowskie symbole wiszące na ścianach. Uwagę przyciągają też tatuaże rodziców nawiązujące do ideologii „rasy panów”. 

Ośrodek powiadomił sąd rodzinny, by sprawdził warunki, w jakich wychowywane jest dziecko i odebrał rodzicom prawa rodzicielskie. Tak działamy również w sprawie członków neofaszystowskiej organizacji Kamractwo, którzy przeprowadzają swoje dzieci na spędy neonazistowskie

- czytamy, w komentarzu twórców profilu „Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych”, którzy podkreślają wprost, że na tego typu zlotach od najmłoszych lat  uczy się dzieci nienawiści

Czy rodzicom można odebrać prawa rodzicielskie za ideologię?

W świetle Kodeksu Karnego:

Art.  256. [Propagowanie nazizmu, komunizmu, faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego]§  1.  Kto publicznie propaguje nazistowski, komunistyczny, faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Rodzice dzieci mogą zatem mieć niemałe problemy z uwagi na swoją działalność ideologiczną. Czy jednak sąd może im odebrać dzieci? Sama ideologia nie będzie tu bezpośrednią przyczyną, ale już konkretne zachowania rodziców, z nią powiązane mogą się przyczynić do pozbawienia władzy rodzicielskiej

Jeśli więc rodzice propagują nienawiść, rasizm, podżegają do przemocy wobec innych czy też wykorzystują dziecko do działań przestępczych, może być to z dużym prawdopodobieństwem uznane za nadużywanie władzy rodzicielskiej i bezpośrednie narażanie dziecka.

M jak Mama Google News