Co 6. dziecko doświadcza cyberprzemocy. W tym wieku ryzyko drastycznie rośnie

2024-03-29 10:39

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami, a internet zastępuje im relacje rówieśnicze. Najnowszy raport WHO nie pozostawia złudzeń: rośnie też zagrożenie cyberprzemocą. Wiadomo, w jakim wieku dzieci są na nią najbardziej narażone.

Co 6. dziecko doświadcza cyberprzemocy. W tym wieku ryzyko drastycznie rośnie

i

Autor: Getty Images Co 6. dziecko doświadcza cyberprzemocy. W tym wieku ryzyko drastycznie rośnie

Średni wiek dzieci, które zaczynają korzystać z urządzeń mobilnych, obniża się i wynosi już 2 lata i 2 miesiące. To oznacza, że już dwulatki dostają do ręki telefon czy tablet, kiedy się nudzą, złoszczą lub w ramach nagrody. Z urządzeń mobilnych korzysta ponad połowa dzieci od 0 do 6 lat, a odsetek rośnie wraz z wiekiem. Nastolatki w internecie spędzają średnio 5 godzin i 36 minut dziennie (w dni powszednie). W weekendy więcej, bo ponad 6 godzin.

WHO alarmuje, że jedno na sześcioro dzieci doświadcza cyberprzemocy. Pokazują to dane z najnowszego raportu, który objął 44 kraje i regiony.

Zobacz też: Te dzieci są najbardziej narażone na child grooming. Terapeutka radzi, jak je chronić

Spis treści

  1. Cyberprzemoc to realne zagrożenie
  2. Uczniowie tej klasy w grupie najwyższego ryzyka
  3. Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranami?
SHORT - Klik i tracisz dane. Jak być bezpiecznym w internecie? Cyberbezpieczeństwo Nie ma głupich pytań | VOX

Cyberprzemoc to realne zagrożenie

Ogromnym zagrożeniem związanym z wczesnym i długim korzystaniem z ekranów jest cyberprzemoc. Z raportu NASK "Nastolatki 3.0" przeprowadzonego w 2020 roku wynika, że 60% rodziców twierdzi, że ich dzieci nie doświadczyły przemocy w internecie, tymczasem niemal 40% nastolatków doświadczyło w sieci wyzwisk, a 30% otrzymało niechciane nagie zdjęcia.

Większość rodziców uważa, że ustala z dziećmi zasady korzystania z internetu - dzieci jednak twierdzą inaczej. Co czwarte ogląda tzw. patostreamy, czego świadomość ma tylko 13% rodziców.

Fakt, że od 2018 roku na świecie znacząco wzrosła cyberprzemoc, potwierdzają wyniki badań Health Behaviour in School-aged Children (HBSC). Jego twórcy przyjrzeli się wzorcom zastraszania i przemocy rówieśniczej wśród nastolatków w 44 krajach i regionach.

Cyberprzemoc stosuje 12% nastolatków, a 15% nastolatków jej doświadcza.

Uczniowie tej klasy w grupie najwyższego ryzyka

Jeśli chodzi o sprawców przemocy wśród nastolatków, grupą, która najczęściej się jej dopuszcza są 15-letni chłopcy i 13-letnie dziewczęta. Jak wynika z raportu WHO, odsetek cyberprzemocy jest wyraźnie widoczny wśród dziewcząt, które - w przeciwieństwie do chłopców - rzadziej angażują się w bójki.

"W każdej grupie wiekowej polska młodzież znajduje się w pierwszej piątce krajów i regionów o najwyższym odsetku osób doświadczających  cyberprzemocy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki (25% chłopców i 28% dziewcząt)" - czytamy w komunikacie Instytutu Matki i Dziecka, który zwraca uwagę na przybierający na sile problem.

Jak żyć w świecie ekranów? Ja się pytam
Materiał sponsorowany

Eksperci dostrzegający problem apelują o to, by działaniami interwencyjnymi objąć zwłaszcza dzieci z najbardziej narażonej na cyberprzemoc grupy, ale nie zapominać o tzw. obserwatorach, którzy są największą grupą zaangażowaną w przemoc rówieśniczą.

"Jak pokazują wyniki uzyskane w Polsce, grupą najbardziej narażoną zarówno na bycie sprawcą, jak i osobą doświadczającą  przemocy i cyberprzemocy są 13-latkowie – uczniowie klas VII szkół podstawowych. Dlatego podczas projektowania działań profilaktycznych warto skupić się właśnie na tej grupie wiekowej" − mówi dr Anna Dzielska, współkoordynatorka badania HBSC w Polsce z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. 

Czytaj też: Oderwij dziecko od smartfona - 6 tricków specjalistów

Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranami?

Zdecydowanie mniej niż pokazuje praktyka. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by:

  • od 0 do 1 roku: w ogóle nie powinny korzystać z urządzeń ekranowych,
  • od 1 do 2 lat: maksymalnie jedna godzina dziennie, przy czym nie powinno to być korzystanie bierne (np. oglądanie bajki),
  • od 2 do 5 lat: do dwóch godzin dziennie (zawsze pod opieką dorosłego i tylko treści dostosowane do wieku dziecka),
  • od 6 lat i starsze: do trzech godzin dziennie, najlepiej w sposób twórczy.

Czytaj też: W ten sposób przeszkadzasz dziecku w zabawie. Zmień to, by uzyskać wychowawczy sukces