Po fali powodziowej pozostały nie tylko materialne zniszczenia, wielka woda zostawiła również trwały ślad w psychice. Uczniowie - nawet jeśli nie wszyscy o tym powiedzą wprost - potrzebują otulenia, chwili oddechu i beztroski.
Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w wyniku powodzi zawieszono zajęcia w trzech województwach - w 34 szkołach, przedszkolach i placówkach. W niektórych szkołach zostało wprowadzone nauczanie zdalne. Są miejsca, gdzie uczniowie nie mają gdzie wracać - zniszczona została m.in. szkoła w Lądku-Zdroju.
Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło system, który łączy szkoły poszkodowane w wyniku powodzi z ośrodkami, które mogą przyjąć uczniów z zalanych terenów. Szkoły mogą zgłaszać chęć organizacji pobytu dla swoich uczniów.
Szukamy noclegów, wyżywienia, apelujemy o zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Wiele samorządów już to oferuje. Pierwsza grupa uczniów z Kłodzka wyjeżdża na wypoczynek do Sopotu. Władze Warszawy do naszego programu dla szkół, które ucierpiały w powodzi zaoferują 900 miejsc na zorganizowanie „zielonej szkoły”. Nadzór nad pobytem dzieci będzie sprawował kurator oświaty. Dzięki wsparciu Ministerstwa Infrastruktury PKP zapewni bezpłatny przejazd uczniów, a samorządy nocleg i wyżywienie. MEN zaprosiło również do współpracy organizacje harcerskie. Harcerze wzmocnią szkoły swoimi działania. Tam, gdzie pojadą uczniowie na „zielone szkoły” - harcerze pomogą
- mówiła ministra Barbara Nowacka.
Wsparcie zaoferowało także Ministerstwo Sportu i Turystyki, które udostępniło dla uczniów miejsca w Centralnych Ośrodkach Sportu.
Darmowe kolonie sportowe dla uczniów
Uczniowie z terenów poszkodowanych podczas powodzi mogą wyjechać na darmowe kolonie sportowe do jednego z sześciu Centralnych Ośrodków Sportu. Udostępnione obiekty znajdują się w:
- Cetniewie,
- Wałczu,
- Giżycku,
- Spale,
- Szczyrku,
- Zakopanem.
Ośrodki są już gotowe na przyjmowanie pierwszych grup uczniów. Będą oni mogli skorzystać z pełnej infrastruktury sportowej dostępnej na terenie każdego obiektu. Jak napisano na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki, ma to nie tylko zapewnić fizyczną rekreację, ale i wytchnienie po ciężkich doświadczeniach związanych z powodzią.
Pobyt jest bezpłatny zarówno dla uczniów, jak i ich opiekunów. Koszt jest pokrywany z budżetu państwa w ramach programu Aktywna Szkoła
- czytamy na instagramowym profilu Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Zgłoszeń dokonują dyrektorzy szkół. Wyjazdy można organizować od końca września do końca roku.