Próchnica jest zakaźną chorobą bakteryjną, która - niestety - wśród polskich dzieci jest normą. Choruje na nią blisko 90 proc. 12-latków w Polsce. Złe nawyki, niewłaściwa higiena, brak regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. To ostatnie nie zawsze jest „grzeszkiem” rodziców - nie mamy możliwości odwiedzenia lekarza, bo w naszej okolicy go po prostu nie ma. A dojazd do gabinetu w innej miejscowości nie zawsze jest możliwy.
Wsparciem dla rodziców są mobilne gabinety stomatologiczne, w których młody pacjent - ich dziecko - zostaje objęty profesjonalną opieką.
Sprawdź stan zębów dziecka w dentobusie
Ministerstwo Zdrowia na swoim instagramowym profilu przypomniało o możliwości umówienia wizyty w dentobusie. To w pełni wyposażony mobilny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży, który dociera również do mniejszych miejscowości.
Leczenie w nim jest bezpłatne, tak jak w gabinetach stacjonarnych, które mają umowę z NFZ
- czytamy na profilu @ministerstwo_zdrowia.
W informacji wskazano, że podczas pierwszej wizyty dentysta przeprowadza badanie kontrolne.
Rodzice dostają szczegółową ocenę stanu zębów dzieci wraz z dalszymi zaleceniami
- napisano.
Leczenie (lub inne zalecenia) mogą kontynuować podczas kolejnej wizyty w mobilnym gabinecie lub w innym miejscu.
Jak wygląda wizyta w dentobusie?
Wizyta w mobilnym gabinecie stomatologicznym przypomina tą standardową. Lekarz stomatolog wykonuje przegląd jamy ustnej, sprawdza w jakim stanie są zęby, czy wymagają czyszczenia, leczenia. W dentobusie zęby zostaną zaopiekowane - oferowanie świadczenia to nie tylko leczenie próchnicy, ale i m.in. fluoryzacja, lakowanie, wykonanie zdjęcia RTG. W gabinecie usłyszymy również, jak dbać o zęby, co robić, aby zapobiegać próchnicy.
Harmonogram postojów dentobusu sprawdzisz w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest ona aktualizowana, warto ją śledzić, jeśli chciałabyś zapisać dziecko na wizytę w mobilnym gabinecie stomatologicznym.
Harmonogram postojów dentobusu jest ustalany przez świadczeniodawcę (czyli poradnię, przychodnię, szpital lub gabinet) we współpracy z oddziałem NFZ. Szkoły i przedszkola we własnym zakresie koordynują korzystanie z dentobusów na ich terenie
- czytamy na stronie pacjent.gov.pl.
A co jeśli dentobus nie zatrzymuje się w naszej okolicy? Podpowiedziano, że możemy zgłosić się do przedszkola lub szkoły, do której chodzi nasze dziecko i poprosić o zamówienie mobilnego gabinetu.