Do tego niecodziennego zdarzenia doszło w niedzielę 10 grudnia w jednym z mieszkań w Poznaniu. W trakcie imprezy imieninowej mała dziewczynka odpakowując swoje prezenty, w jednym z nich znalazła nietoperza. Na miejsce wezwano Straż Miejską.
Poznań. Nietoperz schronił się w prezencie imieninowym
„Nietoperz w prezencie imieninowym? Wczoraj, strażnicy z Ekopatrolu interweniowali w sprawie nietoperza, który wleciał do jednego z mieszkań na os. Stare Żegrze. Okazało się, że nietoperza znalazła mała solenizantka podczas rozpakowywania prezentów” - napisała na Facebooku Straż Miejska Miasta Poznania.
Do posta dołączono też zdjęcia odnalezionego zwierzaka. Widzimy na nich nietoperza w plastikowym pojemniku wyłożonym jednorazowymi ręcznikami. Widać, że jest przestraszony całą sytuacją. Najprawdopodobniej został wybudzony z zimowego snu.
Jak informuje Straż Miejska w dalszej części swojego wpisu strażnicy oddali zwierzaka pod opiekę jednej z wolontariuszek Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".
Jak postępować, gdy natkniemy się na nietoperza?
Przy okazji tego zdarzenia strażnicy wystosowali apel do wszystkich. Tłumaczą w nim, jak postępować z nietoperzem, gdy się przypadkiem na niego natkniemy.
"Przypominamy, że gdy znajdziemy nietoperza, to go nie dotykamy, a w miarę możliwości zabezpieczamy do czasu przyjazdu strażników" - napisali.
Na stronie towarzystwa „Salamandra” znaleźć można szczegółową instrukcję, jak dokładnie to zrobić. Specjaliści radzą, by pod żadnym pozorem nie dotykać nietoperza gołą ręką. Najlepiej ich zdaniem nakryć zwierzę od góry jakimś pudełkiem – kartonem, opakowaniem plastikowym na żywność lub po margarynie. Następnie wsuwamy pod spód kartonu jakiś sztywną kartkę np. broszurę reklamową i nakrywamy całe dno. Kolejno przekręcamy delikatnie pudełko i zamykamy je szczelnie. W pudełku kartonowym nie musimy robić dziurek, gdyż przenika przez nie odpowiednia ilość powietrza. Inaczej jednak postępujemy z pojemnikami plastikowymi. Zanim schwytamy do takiego zwierzę, należy zrobić w nich małe otwory.
„Jeśli znaleźliśmy nietoperza w sezonie, kiedy pogoda za oknem nie nastraja do wieczornych spacerów (późna jesień, zima, długotrwałe deszcze, śnieg i mróz) lub jeśli nietoperz wygląda na wychudzonego i osłabionego, nie należy go wypuszczać, tylko skontaktować się z osobą lub organizacją zajmującą się ochroną nietoperzy. Zimą wypuszczone na mróz zwierzę nie ma dużej szansy na znalezienie odpowiedniej kryjówki. Dlatego w tej części roku wszystkie znalezione nietoperze lepiej przekazywać specjalistom, którzy znają miejsca hibernacji tych ssaków lub mogą zająć się nimi do czasu, kiedy będzie możliwe ich bezpieczne uwolnienie” – czytamy w poradniku PTOP Salamandra.
W pilnych sprawach związanych z nietoperzami można np. dzwonić lub wysłać SMS/MMS na całodobowę nietoperzową linię alarmową PTOP Salamandra pod nr 604 83 6583, a w mniej pilnych pisać pod adres: [email protected].