GIS ostrzega przed bakteriami w jajkach. Sprawdź, czy nie masz tej partii w lodówce

2024-09-11 11:53

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Komunikat GIS dotyczy partii jajek, w której wykryto obecność bakterii z rodzaju Salmonella. To ważna informacja, szczególnie dla osób, które uwielbiają kogel-mogel.

W sklepach kupimy różne rodzaje jajek

i

Autor: Getty Images GIS ostrzega przed bakteriami w partii jaj

Jajka znajdziemy w każdym domu, są jednym z tych produktów, które są stałym elementem lodówki. Jeśli uzupełniałaś niedawno zapasy i sięgnęłaś po jaja z chowu klatkowego, sprawdź, czy nie kupiłaś tych, które są tematem ostrzeżenia wydanego przez Główny Inspektorat Sanitarny. Mogą powodować nieprzyjemne - to często mało powiedziane - dolegliwości.

Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella, zwłaszcza bez odpowiedniej obróbki termicznej, wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego

- czytamy w komunikacie GIS.

Jajka – zdrowie w skorupce

GIS ostrzega: Salmonella w partii jaj

GIS poinformował o wykryciu obecności bakterii Salmonella spp. w partii jajek. Chodzi dokładnie o: Świeże jaja, klasa A, 3 - jaja z chowu klatkowego, klasa wagowa L, których producentem jest Spółdzielnia Producentów PolEggs z/s w Krotoszynie, Transportowa 11, Krotoszyn, 63-700. Zwróć uwagę na:

  • numer partii: 22.09.2024,
  • termin przydatności do spożycia: 22/09/2024,
  • kod kreskowy: 5 987463 142650.

Jak czytamy w komunikacie, właściciel zakładu pakowania jaj w ramach własnych procedur powiadomił producenta o konieczności wycofania jaj z rynku. A odpowiednie organy prowadzą dalsze postępowanie wyjaśniające.

Co zrobić, jeśli kupiłaś te jajka?

Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem

- napisano w ostrzeżeniu.

W partii jaj odkryto obecność bakterii

i

Autor: Głowny Inspektorat Sanitarny W partii jaj odkryto obecność bakterii

Uważaj na salmonelozy

Pałeczki Salmonelli wywołują choroby zwane salmonelozami. Możemy je podzielić na salmonelozy durowe (wywoływane przez Salmonella Typhi oraz Salmonella Paratyphi A, B i C), a także salmonelozy jelitowe (wywoływane przez inne pałeczki Salmonelli). Zazwyczaj zatrucie bakteriami z rodzaju Salmonella wiąże się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego - to np. biegunka. Bakterii nie możemy bagatelizować, myśląc „pomęczę się i mi przejdzie”, mogą prowadzić i do zakażenia narządów wewnętrznych.

Jakie są objawy zakażenia? Pierwsze mogą się pojawić od sześciu godzin do nawet siedmiu dni. To m.in.:

  • bóle brzucha,
  • gorączka,
  • biegunka,
  • wymioty.

Niekiedy może rozwinąć się zakażenie układowe o cięższym przebiegu, tzw. postać pozajelitowa, szczególnie u małych dzieci, osób w podeszłym wieku lub z obniżoną odpornością

- czytamy na stronie GIS.

Na stronie sanepidu znajdziemy również informacje o pięciu krokach, do których warto się stosować. Powinnyśmy:

  1. Utrzymywać czystość.
  2. Oddzielać żywność surową od ugotowanej.
  3. Gotować dokładnie (czytamy, że badania pokazują, że podgrzanie żywności do temperatury 70 st. C pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa konsumentów).
  4. Utrzymywać żywność w odpowiedniej temperaturze (temperatura poniżej 5 st. C lub powyżej 60 st. C sprawia, że wzrost mikroorganizmów jest wolniejszy, lub nawet wstrzymany. Zaznaczono jednak, że niektóre mikroorganizmy rozmnażają się i poniżej 5 st. C).
  5. Używać bezpiecznej wody i żywności.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"