Chodziki dla dzieci wprawdzie nie cieszą się wśród rodziców takim zainteresowaniem jak przed laty, jednak huśtawki dla niemowląt to produkty, które kupujemy chętnie. Nic dziwnego - modele dedykowane najmłodszym kuszą wgranymi melodyjkami, różnymi trybami bujania, niektóre można także obsługiwać za pomocą dołączonego pilota.
I choć zdania fizjoterapeutów na ich temat są podzielone (lepiej wspomagać się nimi doraźnie), mamy chętnie korzystają z nich nie tylko wtedy, gdy chcą choć na chwilę zwolnić ręce, lecz także do usypiania.
Które produkty badano?
UOKiK przyjrzał się trzem grupom produktów dla dzieci:
- łóżeczkom niemowlęcym o długości wewnętrznej 90-140 cm,
- chodzikom (dedykowanym dzieciom, które potrafią siedzieć do czasu aż zaczną samodzielnie chodzić lub do wagi 12 kg),
- huśtawkom niemowlęcym ustawianym na podłodze (dla dzieci, które nie potrafią jeszcze siedzieć i ważą nie więcej niż 9 kg).
Kontrole oznakowania modeli i zgodności z tym co na etykiecie oraz badania w laboratorium trwały od marca do maja 2024 roku. 4 badane produkty pochodziły z Polski, 12 - z Chin.
Przyjrzano się oznaczeniom na etykietach, czytelności instrukcji (ta musi być w j. polskim), przetestowano także, czy produkty nie mają wad dotyczących konstrukcji, materiałów czy innych wpływających bezpośrednio na bezpieczeństwo dzieci. Inspektorzy nie mają dobrych wieści, bo wśród badanych artykułów dla najmłodszych znalazły się takie, które nie gwarantowały tego, że nie złożą się podczas użytkowania z dzieckiem w środku.
9 produktów miało błędy, takie jak brak danych producenta lub dystrybutora, niekompletne lub niewłaściwe zapisy w instrukcji, a nawet brak instrukcji po polsku czy brak wymaganych ostrzeżeń. 14 produktów trafiło także do badań w laboratorium, gdzie eksperci mogli poddać je rozmaitym testom. Sprawdzili, czy łóżeczka, chodziki i huśtawki są wykonane z wytrzymałych materiałów, czy nie przewracają się lub samoistnie nie składają, czy mają małe elementy, które dziecko mogłoby oderwać i włożyć do ust. W przypadku dwóch chodzików i pięciu huśtawek okazało się, że stwarzają realne ryzyko
- mówi Joanna Rożniatowska z Departamentu Komunikacji UOKiK.
Większość huśtawek i chodzików z uchybieniami
Warto wiedzieć, że podczas zakupu powinniśmy zwracać nie tylko uwagę na cenę (która bywa kusząco niska), wygląd czy markę, lecz także na szczegóły, które z pozoru nie wpływają na bezpieczeństwo dziecka. Kontrola pokazała, że huśtawki i chodziki test... oblały koncertowo. Niemal w każdym z badanych produktów stwierdzono nieprawidłowości.
Inspektorzy zbadali 16 różnych modeli produktów dla najmłodszych: łóżeczka, chodziki i huśtawki. 14 z nich zbadano również w laboratorium, by przekonać się, czy ich konstrukcja jest prawidłowa. Okazało się, że wszystkie badane łóżeczka przeszły testy pozytywnie, jednak w przypadku chodzików i huśtawek stwierdzono wiele uchybień:
- niewłaściwe działanie mechanizmu blokującego,
- trwałe uszkodzenie blokady mechanizmu składania stelaża,
- niewłaściwe pochylenie siedziska i oparcia,
- oddzielanie się małych elementów,
- przewrócenie się na bok pod obciążeniem masą,
- niewłaściwa grubość folii opakowaniowej lub brak jej perforowania.
Wady konstrukcyjne mogą mieć realny wpływ na bezpieczeństwo dziecka, bo oddzielanie się małych elementów stwarza ryzyko zadławienia lub połknięcia, gdy maluch włoży je do buzi. W przypadku nieprawidłowości z mechanizmem blokującym możliwe jest złożenie się produktu z dzieckiem w środku (huśtawki) czy stoczenie lub przewrócenie (chodziki).
Brak czytelnych instrukcji może przyczynić się do niewłaściwego montażu.
Pamiętaj, kupując produkt dla dziecka upewnij się, że na jego etykiecie i opakowaniu znajdują się wszystkie potrzebne dane takie jak nazwa i adres producenta czy importera (w tym polskiego dystrybutora). Produkty dopuszczone do użytkowania przez dzieci powinny być zgodne z europejskimi normami bezpieczeństwa - nie kupuj artykułów z niesprawdzonych źródeł, unikaj tanich azjatyckich zamienników, które nie są sprzedawane w Polsce, za to bez problemu kupisz je przez internet.
Zawsze montuj produkt zgodnie z zaleceniami producenta, dziecko w huśtawce lub chodziku zapinaj pasami, huśtawek nie traktuj jako kołyski czy łóżeczka, nie pozostawiaj w nich dziecka bez nadzoru.
UOKiK podaje, które konkretnie produkty poddano kontroli. Ich pełny wykaz znajdziesz w raporcie IH.