Kondycja fizyczna dzieci i młodzieży? Ty byłaś bardziej wysportowana w dzieciństwie

2024-09-10 15:16

Poznałyśmy wyniki badania kompetencji ruchowych uczniów. I bez nich wiemy, że nie jest dobrze. W końcu nie od dziś słyszymy, że dzieci zamiast wyjść na podwórko, wolą siąść na kanapie i pograć. Ogromnie smuci, ale nie dziwi to, że młodzi ludzie są coraz mniej sprawni.

Sprawdzono, jak dzieci radzą sobie z biegami.

i

Autor: Getty Images Uczniowie nie są sprawni, a ich wyniki pogarszają się z wiekiem.

W przeprowadzonym po raz pierwszy badaniu kompetencji ruchowych wzięło udział ponad trzy miliony uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych.

Badanie obejmowało cztery próby:

  • skok w dal z miejsca,
  • bieg wahadłowy 10 razy 5 metrów,
  • 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy (beep test),
  • wytrzymanie w podporze w leżeniu przodem na przedramionach (deska).

Badanie przeprowadzali nauczyciele podczas lekcji wychowania fizycznego, a jego głównym celem jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w szkołach. Chociaż udział w badaniach był obowiązkiem, nie wszystkie szkoły przystąpiły do programu (zarejestrowało się w nim 96,5 proc. placówek).

Wyniki? Jest coraz gorzej.

To dane, które powinny być powodem do głębokiej refleksji

- mówił minister Sławomir Nitras.

"Fizjoterapeutka mówi, jak wybrać pierwszy rowerek i hulajnogę dla dziecka" - Plac Zabaw odc.8

Kondycja fizyczna uczniów stale się pogarsza

Podczas wspólnej konferencji prasowej Barbara Nowacka, ministra edukacji oraz Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki, przekazali wyniki przeprowadzonego w ubiegłym roku szkolnym badania kondycji fizycznej uczniów. Uzyskane rezultaty porównano z badaniami, które w przeszłości prowadził Zakład Teorii Wychowania Fizycznego AWF Warszawa.

Wnioski? Kondycja fizyczna uczniów jest gorsza niż 15-20 lat temu. Wyniki systematycznie pogarszają się, widać to chociażby w rezultatach osiąganych przez uczniów w skoku w dal.

Chłopcy i dziewczynki w 1999 roku byli w stanie skoczyć dalej niż w 2024 roku. Różnica sięga nawet ponad 20 centymetrów. To dużo, to wynik gorszy o nawet 10-12 procent

- wskazywał Sławomir Nitras.

Zauważono także, że kompetencje ruchowe maleją z czasem, młodsze dzieci osiągają lepsze wyniki niż ich starsi koledzy.

Dziewczynka w wieku 10 lat jest w stanie wytrzymać w takiej pozycji średnio 110 sekund, a kobieta w wieku 19 lat 90 sekund

- mówił Sławomir Nitras, omawiając wyniki uzyskiwane w „desce”.

O sprawność fizyczną trzeba zadbać

Szefowie resortów przedstawili działania, które mają zostać podjęte w następstwie wyników badania. To m.in. nowy przedmiot w szkołach, czyli edukacja zdrowotna oraz powołanie zespołu ds. zmian podstaw programowych WF.

Podczas konferencji podkreślono, że badanie ma nie tylko diagnozować stan sprawności ruchowej, ale i zachęcić uczniów do aktywności. Sławomir Nitras zaapelował do rodziców:

Chcemy pomóc waszym dzieciom, istnieje obawa, że wasze dzieci w waszym wieku będą mniej sprawne, niż jesteście wy. Bez waszego wsparcia, bez zrozumienia tego problemu, bez świadomości wyzwania przed jakim stoimy, bez waszej pomocy, my tego procesu sami nie przeprowadzimy. Sprawa jest niezmiernie poważna.

Zmiany są potrzebne, dobrze o tym wiemy. Ale działać muszą nie tylko rodzice, do sportu powinny zachęcać i szkoły. A dobrze wiemy, że lekcje WF-u na korytarzach to codzienność wielu uczniów, niekoniecznie ta, na którą czekają.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"