Zgłoszenie o zaginięciu nastolatki przyjęli policjanci z Komisariatu Policji w Gdyni – Chyloni. Dotyczy ono 14-letniej Weroniki, która w środę 27 marca około 7 rano wyszła do szkoły. Jak przekazują funkcjonariusze, nie jest to jej pierwsze samowolne oddalenie się z miejsca zamieszkania.
Spis treści
Policja publikuje rysopis zaginionej
Komenda Miejska Policji w Gdyni informuje, że poszukiwana zaginiona to 14-letnia Weronika Pranga. Funkcjonariusze zdecydowali się opublikować wizerunek nastolatki, przekazali również kilka informacji na temat jej wyglądu i tego, jak była ubrana w dniu zaginięcia.
- ma około 162 cm wzrostu,
- ciemne włosy,
- szczupłą budowę ciała,
- bladą cerę,
- oczy koloru zielonego,
- charakterystyczną bliznę na czole.
W przekazanym komunikacie zaznaczono, że blizna jest wynikiem ugryzienia przez psa. W dniu zaginięcia była ubrana w szarą kurtkę, spodnie w ciemnym kolorze i niebieskie buty znanej marki.
"W przypadku posiadania informacji, które mogą pomóc w odnalezieniu 14-latki lub ustalenia jej miejsca pobytu, mundurowi proszą o kontakt z Komisariatem Policji w Gdyni – Chyloni tel. 47-74-21-355 (dyżurny jednostki) lub pod numerem alarmowym 112" – apeluje oficer prasowa KMP w Gdyni podkomisarz Jolanta Grunert.
Kolejna taka sytuacja
Jak przekazuje policja, to już kolejne samowolne oddalenie się nastolatki z miejsca zamieszkania. Zaledwie tydzień wcześniej policjanci z KMP w Gdyni także przyjęli zgłoszenie o jej zaginięciu. Wyszła z domu przy ul. Płk. Dąbka około 7. rano kierując się do szkoły i nie wróciła do domu.
Publikując komunikat również informowano o takim samym zestawie ubrań, jakie miała na sobie - ciemnych spodniach, szarej kurtce i niebieskich butach.
Wówczas 14-latka została odnaleziona dwa dni później - 21 marca.
Co robić, gdy zaginie dziecko?
Policja podkreśla: nie zwlekać ze zgłoszeniem. W przypadku zaginięcia dziecka, tak samo jak w przypadku dorosłego, nie obowiązuje żaden czas, po którym takie zgłoszenie może zostać przyjęte. Mity o 48-godzinnym czasie oczekiwania sprawiają, że wiele osób pomocy szuka zbyt późno.
By zgłosić zaginięcie warto mieć ze sobą zdjęcie zaginionej osoby i przekazać kluczowe informacje - np. czy osoba posiada telefon komórkowy, choruje na coś, jak zachowuje się w trudnych sytuacjach. Także w przypadku nastolatków, które mogą zdecydować się na tzw. "ucieczkę z domu" lepiej nie czekać. Nawet podczas zaplanowanej ucieczki w towarzystwie koleżanki, nieletnim bez opieki może grozić niebezpieczeństwo.
Czytaj też: Mama zaginionego Krzysia stała się obiektem hejtu. „Nazwała mnie upartą i tępą hipokrytką”