Spis treści
- Jakie jest Młodzieżowe Słowo Roku 2024?
- Jakich słów używa teraz młodzież?
- Młodzieżowe Słowo Roku – zwycięzcy od pierwszej edycji
Jakie jest Młodzieżowe Słowo Roku 2024?
Młodzieżowe Słowo Roku 2024 to „sigma”. Tegorocznego zwycięzcę poznaliśmy na gali finałowej plebiscytu, która odbyła się 10 grudnia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Co oznacza „sigma”? Jest to:
określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega. Słowo występuje też w połączeniach, np. skibidi sigma, sigma rizz, które wzmacniają jego pozytywny wydźwięk
– czytamy w definicji zamieszczonej na oficjalnej stronie konkursu.
Na 2. miejscu znalazło się słowo „azbest”:
nieokreślone semantycznie, ale intencjonalnie humorystyczne nawiązanie do filmów i memów o „wylewaniu azbestu”. Zalewanie azbestem może być też aluzją do patodeweloperki oferującej niską jakość za duże pieniądze oraz niszczącej środowisko naturalne. Asbestos to słowo greckie, znaczy ‘nieugaszony, niepalny’.
Na 3. miejscu uplasowało się z kolei słowo „czemó”, które otrzymało również Nagrodę Jury. Jak głosi jego definicja:
oznacza to samo, co w języku ogólnym „czemu”, wydaje się jedynie mocniej podszyte zdziwieniem oraz przypomina wymowę bliską „czemo”. Słowo wzięło się z powielanej na TikToku rozmowy dwóch młodych graczy w „Fortnite'a”. Jeden z nich mówi drugiemu, że opuszcza grę w duecie. Na co drugi reaguje pytaniem: „czemu?”, co internauci zinterpretowali jako „czemó”.
W listopadzie poznaliśmy finałową dwudziestkę słów nominowanych do tegorocznego wyróżnienia, na które mogli następne głosować internauci. Tak wyglądała pełna lista, w kolejności alfabetycznej:
- aura
- azbest
- bambik
- brainrot
- brat
- cringe
- czemó
- delulu
- fe!n/ fein/ fin
- fr/ FR
- glamur/ glamour
- GOAT
- oi oi oi baka
- oporowo
- rizz
- sigma
- skibidi
- slay
- womp womp
- yapping
Jakich słów używa teraz młodzież?
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN od 2016 roku. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń, lub wyrażeń w danym roku.
To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad etykiety i etyki
– tłumaczą organizatorzy na stronie plebiscytu. Jak dodają, Młodzieżowe Słowo Roku wcale nie musi być zupełnie nowe, slangowe ani nawet najczęściej używane w danym roku.
Młodzieżowe Słowo Roku – zwycięzcy od pierwszej edycji
Oto laureaci Młodzieżowego Słowa Roku z poprzednich lat:
- 2016 – „sztos”
- 2017 – „xD”
- 2018 – „dzban”
- 2019 – „alternatywka”
- 2020 – konkurs nierozstrzygnięty (Jury tłumaczyło decyzję tym, że najczęściej zgłaszane słowa były „wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć”)
- 2021 – „śpiulkolot”
- 2022 – „essa”
- 2023 – „rel”