Upały mogą być szczególnie groźne dla osób, które mają problemy z sercem. O tym, jak bardzo, boleśnie przekonali się rodzice 10-latki.
Tego dnia we Francji panowały ekstremalne temperatury. Dramat podczas rodzinnej wycieczki
Przed falą upałów nadciągającą nad Włochy i Francję media ostrzegały od kilku dni. Zarówno mieszkańców tych krajów, jak i turystów planujących urlop w tej części Europy. Miało być naprawdę gorąco i prognozy te niestety potwierdziły się.
We wtorek we Francji temperatury osiągnęły ekstremalną wysokość. Czerwony alert pogodowy ogłoszono w 16 francuskich departamentach. Termometry wskazywały 41 stopni Celsjusza w cieniu.
Ze względów bezpieczeństwa zamknięto dla zwiedzających szczyt wieży Eiffla. Tymczasem do tragedii doszło w klimatyzowanych wnętrzach Wersalu...Około godziny 18. dziewczynka na złe samopoczucie skarżyła się już na dziedzińcu pałacu. Niedługo potem zasłabła. Mimo reanimacji nie udało się uratować dziecka. O 19. ratownicy stwierdzili zgon 10-latki.
Jak podał dziennik "Le Parisien", dziewczynka miała problemy z sercem. Upały nie były bezpośrednią przyczyną jej śmierci, jednak wysoka temperatura mogła spowodować zaostrzenie choroby.
W Polsce też gorąco. Kiedy upał odpuści?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał drugi stopień ostrzeżenia niemal dla całej Polski (wyjątek: południowa Małopolska i ściana wschodnia).
W czwartek pompołudniu od zachodu nad Polskę wkroczy chłodny front z burzami, intensywnymi opadami i silnym wiatrem. Możliwy grad. W piątek wyraźne ochłodzenie, tylko 18-20 stopni na południowym wschodzie do 25 w centrum. Więcej chmur i możliwe opady, a na południu burze
- powiedziała Agnieszka Praska, rzeczniczka IMiGW na antenie Polskiego Radia.
Prognostycy zapowiadają pogodny weekend i ponowy wzrost upałów w niedzielę. W niektórych miejscach w kraju temperatura znów przekroczy wówczas 30 st.
Eksperci przypominają, by unikać słońca w godzinach, gdy grzeje ono najmocniej - spacery z dzieckiem lepiej przełożyć na późne popołudnie, wieczór lub poranek. Ważne jest również nawodnienie, a w przypadku osób mających problemy z sercem - unikanie wysiłku.
Polecany artykuł:
