W szkołach brakuje psychologów. Aż w 308 gminach w Polsce nie ma ani jednego

2024-08-27 11:35

Kilkaset gmin w Polsce nie zatrudniło ani jednego psychologa szkolnego. Specjalistów będzie brakować w 24% polskich szkół, na mapie kraju jest wiele punktów krytycznych, w których uczniowie nie mogą liczyć na bezpłatną pomoc.

W szkołach brakuje psychologów. Aż w 308 gminach w Polsce nie ma ani jednego

i

Autor: Getty images W szkołach brakuje psychologów. Aż w 308 gminach w Polsce nie ma ani jednego

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, tymczasem niemal w co czwartej gminie w Polsce samorządom nie udało się obsadzić etatów dla psychologów. Jak wynika z danych Fundacji GrowSPACE wakatów jest całkiem sporo, bo aż 2306.

Sytuacja wygląda wprawdzie nieco lepiej niż przed rokiem, bo po podwyżkach dla kadry specjaliści z mniejszych miejscowości nie odpływają ze szkół do sektora prywatnego aż tak szybko. Niestety wciąż pomoc psychologiczna w każdej polskiej szkole pozostaje marzeniem, którego w nadchodzącym roku szkolnym z pewnością spełnić się nie uda.

Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

Brakuje szkolnych psychologów. Najgorzej na Podkarpaciu

Aż 308 gmin w Polsce nie zatrudniło ani jednego psychologa szkolnego. Warunki zatrudnienia nie są szczególnie kuszące dla specjalistów, dlatego tych w szkołach będzie brakować. Wbrew pozorom z problemem nieobsadzonych etatów psychologów w szkołach borykają się nie tylko małe miejscowości.

Przedstawiona przez Fundację GrowSPACE mapa punktów krytycznych pokazuje, że najgorsza sytuacja dotyczy województw: podkarpackiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego. Punktami krytycznymi nazwano gminy, w których przed 1 września nie zatrudniono ani jednego psychologa.

O to, jak przed nowym rokiem szkolnym wygląda sytuacja, Fundacja GrowSPACE pytała gminy, powiaty oraz miasta na prawach powiatów w Polsce. Odpowiedzi o obsadzenie wolnych etatów i plany zatrudnienia udzieliło 89% samorządów. Stad wiadomo, że w kraju brakuje 23,9% psychologów szkolnych.

Jest lepiej niż przed rokiem

Warto zauważyć, że dane, choć pesymistyczne, i tak są lepsze niż w roku ubiegłym. Analogiczne arkusze zbierano w lipcu 2023 roku. Wtedy wakatów było jeszcze więcej, bo ich liczbę oceniano na 27%. Więcej było tzw. punktów krytycznych, bo aż 450 gminom nie udało się wówczas zatrudnić ani jednego psychologa.

Cieszymy się, że dane pokazują spadek, ponieważ daje to nadzieję na długoterminową poprawę (...) Jest to zmiana pozytywna, ponieważ docelowo ma doprowadzić do sytuacji, gdzie pomoc będzie dostępna w każdej szkole. Tylko kompleksowe rozwiązania takie jak psychoedukacja czy godne zatrudnienie sprawią, że będziemy walczyć z punktami krytycznymi na mapie Polski

- mówi Dominik Kuc, członek zarządu Fundacji GrowSPACE.

Warto zaznaczyć, że rola psychologa szkolnego jest nieoceniona. Specjalista nie tylko prowadzi zajęcia warsztatowe czy diagnozuje trudności emocjonalne uczniów, lecz także podejmuje różnego rodzaju działania mediacyjne.

Ekrany i maluchy. Co powinien wiedzieć każdy rodzic o cyfrowym bezpieczeństwie?
Pytanie 1 z 10
Jaki rodzaj treści cyfrowych jest najbardziej odpowiedni dla małych dzieci?