Egzamin ósmoklasisty to pierwszy ważny egzamin pisany przez uczniów szkoły podstawowej. Dla wielu z nich jest więc swego rodzaju rozgrzewką przed maturą - egzaminem dojrzałości. I choć podobnie jak w przypadku matury uczniowie odpowiednio wcześniej zapoznawani są z regulaminem, nie wszyscy biorą go sobie do serca.
Co roku zdarza się, że ktoś próbuje ściągać, spóźnia się i ma pretensje o to, że nie został wpuszczony na salę czy próbuje wnieść zakazany przedmiot.

Uczeń na egzamin z matematyki przyniósł kalkulator
W przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki, który uczniowie ósmych klas pisali w środę 14 maja, przedmiotów, które mogli mieć na biurku podczas egzaminu było więcej niż w przypadku testu z języka polskiego.
Uczniowie mogli na salę wnieść nie tylko długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem, lecz także linijkę, cyrkiel, ekierkę i kątomierz. Na tej liście nie było kalkulatora, który zabrał ze sobą uczeń jednej z podstawówek.
Gdy obecność kalkulatora zauważył nauczyciel, egzamin chłopca został przerwany, a on musiał opuścić salę. I choć egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, jest on obowiązkowy do tego, by ukończyć szkołę podstawową. Ponadto jego wynik przesądza o tym, do jakiej szkoły ponadpodstawowej dostanie się absolwent. Połowa punktów to oceny na świadectwie, połowa - egzamin ósmoklasisty.
Wyrzucono mnie, bo kalkulator wziąłem xddd żałosne
- miał po egzaminie z matematyki napisać w mediach społecznościowych uczeń wyproszony z sali.
Czy można powtarzać egzamin ósmoklasisty?
W tym roku egzamin ósmoklasisty odbywa się w połowie maja:
- język polski - wtorek, 13 maja 2025 r., godz. 9.00,
- matematyka - środa, 14 maja 2025 r., godz. 9.00,
- język obcy nowożytny - czwartek, 15 maja 2025 r., godz. 9.00.
Uczniowie w szkole powinni pojawić się odpowiednio wcześniej, by zająć miejsca i zapoznać się z jego zasadami. Z pewnością nauczyciele po raz kolejny informowali o tym, że uczeń nie może korzystać (ani nawet wnieść na salę) telefonu komórkowego czy smartwatcha. Wyjątkiem są urządzenia elektroniczne ważne ze względów zdrowotnych, uczniowie o specjalnych potrzebach, po wcześniejszym uzgodnieniu - mogą korzystać także z innych pomocy.
W uzasadnionych przypadkach na egzaminie z matematyki szkoła może udostępnić kalkulator prosty - jednak korzystać z niego mogą tylko uczniowie posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, wskazującą na problemy natury dyskalkulicznej.
Wniesienie kalkulatora na egzamin zapewne zostanie odnotowane w protokole egzaminacyjnym i zgłoszone do okręgowej komisji egzaminacyjnej. W uzasadnionym przypadku uczeń, który złamał regulamin będzie mógł przystąpić do egzaminu z matematyki w drugim terminie: 11 czerwca.