Nie stój tak, ja rodzę! Dlaczego coraz więcej mężczyzn w Polsce chce zostać TATĄ? Nowy program TV dla przyszłych rodziców

2013-08-19 13:57

W związku z premierą nowego programu Nie stój tak ja rodzę! (m.in. o porodach rodzinnych), BBC Entertainment sprawdziło ile o ciąży i byciu ojcem wiedzą mężczyźni w Polsce. Zobacz dlaczego mężczyźni w Polsce chcą zostać ojcami i co sądzą na temat porodu rodzinnego.

nie stoj tak ja rodze
Autor: _materialy_prasowe

Badanie zrealizowane na zlecenie BBC Entertainment połączone z premierą nowego reality show Nie stój tak, ja rodzę wykazało, że wielu młodych mężczyzn w Polsce pragnie zostać tatą. Wśród grupy wiekowej 20-24 jest ich aż 80 proc., co więcej ponad połowa singli (66 proc.) również deklaruje taki zamiar. Większość mężczyzn planujących posiadanie dziecka, wyraziło nawet chęć bycia obecnym podczas porodu rodzinnego (71 proc.). Odwaga maleje jednak wraz z wiekiem: młodsi mężczyźni nie posiadający obecnie dzieci częściej deklarują taki zamiar niż starsi, powyżej 30. roku życia.

Grupa badanych mężczyzn

Badanie zostało przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na reprezentatywnej grupie 800 mężczyzn w wieku 20-39 lat. Sprawdza ono stan wiedzy młodych mężczyzn o ciąży i wczesnym etapie bycia ojcem. Jego realizacja ma związek z premierą nowego programu pt. Nie stój tak, ja rodzę!, który będzie można oglądać od 27 sierpnia na antenie kanału BBC Entertainment. Jego bohaterami są przyszli ojcowie, którzy próbują nauczyć się jak najwięcej o przebiegu ciąży, porodzie, jak również o przyszłych obowiązkach, które czekają na świeżo upieczonych tatusiów.

Po porodzie rodzinnym

W zrealizowanym badaniu 86 proc. ankietowanych oświadczyło, że chciałoby dzielić się z partnerką obowiązkami związanymi z opieką nad potomstwem. Im młodsi respondenci (20-24 lata), tym taki zamiar deklarowała większa liczba osób (92 proc.). Natomiast zaledwie 10 proc. zdecydowanie wskazało na swoją partnerkę, jako osobę, która powinna mieć większy udział w wychowaniu dziecka. Panów zdecydowałoby się na takie rozwiązanie zaledwie garstka (2 proc.).

Ankietowani zostali również poproszeni o wskazanie osoby, która według nich jest idealnym ojcem – najwięcej głosów zdobył bokser Przemysław Saleta (20 proc.). Na kolejnych pozycjach uplasowali się piłkarz David Beckham (10 proc.) oraz aktor Maciej Stuhr (7 proc.).

Poród rodzinny a wiedza mężczyzn

Zróżnicowany natomiast jest stan wiedzy mężczyzn o okresie ciąży partnerki i etapie bycia młodym tatą. Prawie jedna piąta ankietowanych nie wiedziała, bądź błędnie wskazała moment ciąży, w którym można zweryfikować płeć dziecka, a prawie 40 proc. badanych nie umiało wyjaśnić czym jest Baby Shower: przyjęcie organizowane na cześć przyszłej mamy. Najchętniej wskazywaną odpowiedzią było pierwsze mycie dziecka po porodzie (37 proc.). Były również osoby, którym Baby Shower kojarzył się ze spotkaniem rodzinnym po ochrzczeniu dziecka.

Panowie wiedzieli natomiast, ile punktów w skali Agpar oznacza, że dziecko urodziło się zdrowe. Dwie trzecie respondentów (66 proc.) wskazało, że noworodek powinien uzyskać od ośmiu do dziesięciu punktów. Jednak aż 30 proc. badanych nie było pewnych, którą odpowiedź zaznaczyć. Z kolei wskazanie prawidłowej wagi noworodka nie stanowiło problemu dla ankietowanych. Przytłaczająca większość (86 proc.) wiedziała, że powinna wynosić 2,5-4kg.

Badanie zostało przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych w lipcu 2013 roku.

Dobrze wiedzieć

Nie stój tak, ja rodzę!

Nie stój tak, ja rodzę! to nowy, miejscami zabawny i wzruszający serial reality, pokazujący dziesięć par, spodziewających się narodzin pierwszego dziecka. Twórcy serialu Nie stój tak, ja rodzę! skupili się przede wszystkim na młodych ojcach, którzy próbują dowiedzieć się jak najwięcej o ciąży, porodzie i pierwszych dniach życia malucha. Premiera programu w BBC Entertainment odbędzie się we wtorek 27 sierpnia o 22.00.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza