Niebezpieczny barszcz Sosnowskiego już kwitnie. Jak go rozpoznać?

2023-05-26 10:27

Trujący barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny, który wywołuje na skórze ciężkie poparzenia. Sezon kwitnienia właśnie się rozpoczął, dlatego w czasie przechadzek po łąkach czy parkach należy uważać, by nie pomylić go z innymi roślinami. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci.

Barszcz Sosnowskiego jest silnie trujący
Autor: Getty Images Barszcz Sosnowskiego może spowodować groźne oparzenia.

Barszcz Sosnowskiego kwitnie w czerwcu i w lipcu, a jego sok jest silnie toksyczny. Rośnie na łąkach, skwerach, w parkach i na polanach, z daleka może przypominać wysoki koper. Jeśli go zobaczymy, powinniśmy omijać go szerokim łukiem, bo poparzenie barszczem Sosnowskiego bardzo trudno się goi.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest trujący?

Barszcz Sosnowskiego zawiera furanokumaryny, toksyczne związki, które wywołują oparzenia II i III stopnia. Poparzona barszczem skóra wygląda tak, jakby ktoś ją oblał wrzątkiem. Wywołuje to dotkliwy ból i pieczenie, szybko pojawiają się ropne pęcherze, które trudno się goją. Leczenie poparzeń barszczem Sosnowskiego może zająć nawet kilka lat.

Sanepid ostrzega: sezon się rozpoczął

Sanepid ostrzega, że sezon kwitnienia barszczu Sosnowskiego powoli się rozpoczyna. Jeśli zauważymy w okolicy stanowisko barszczu Sosnowskiego, powinniśmy go zgłosić do najbliższej jednostki straży miejskiej lub sanitarnej stacji powiatowej. Na mapie Polski widnieje już ponad 3 tysiące zgłoszonych stanowisk. Ich liczba rośnie, ponieważ barszcz szybko się rozprzestrzenia.

Jak rozpoznać objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego?

Objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego to przede wszystkim silnie czerwona i piekąca skóra. Po kilku godzinach (czasem kilkudziesięciu) mogą pojawić się pęcherze na skórze zawierające surowiczy płyn. W tym czasie mogą wystąpić również objawy ogólne ze strony organizmu takie jak nudności i wymioty, podrażnienia dróg oddechowych czy zapalenie spojówek.

Co zrobić, gdy dziecko poparzy się barszczem Sosnowskiego?

Jeśli w czasie spaceru czy pikniku dziecko wejdzie w stanowisko porośnięte barszczem Sosnowskiego, należy jak najszybciej je stamtąd zabrać, obejrzeć skórę i dokładnie ją schłodzić. W domu trzeba umyć skórę letnią lub chłodną wodą, można także nanieść na nią panthenol. Jeśli pojawią się pęcherze ropne, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Czytaj: Jak chronić dziecko przed słońcem w wakacje? 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza