"Mój synek jest na mm. Czy mam dawać mu wodę?" Specjaliści są zgodni i przywołują rodziców do rozsądku

2022-09-16 9:58

Lekarze i pediatrzy są co do tego zgodni: niemowlęciu do 6. miesiąca życia nie należy podawać wody, nawet jeśli jest karmione mlekiem modyfikowanym. Konieczność dopajania malca na butelce to stary pogląd, który powinien być wykorzeniony ze świadomości rodziców, a głównie dziadków, którzy "tak robili i nic się nie stało".

Kobieta karmi niemowlę butelką z mlekiem
Autor: Getty images Niemowlę na mleku modyfikowanym wolno dopajać? Specjaliści są zgodni i przywołują rodziców do rozsądku

Temat dopajania niemowląt wraca jak bumerang w okresie upałów, ale również jesienią i zimą, gdy zaczyna sie sezon infekcji i gorączki. Czy wolno podawać kilkumiesięcznemu dziecku wodę do picia, gdy jest chore, zwłaszcza jeśli karmimy je mlekiem modyfikowanym, a nie piersią? Specjaliści są zgodni - dzieci do 6 miesiąca życia nie powinny pić wody i to z kilku powodów.

Spis treści

  1. Czy dziecko wymaga dodatkowego nawodnienia?
  2. Dlaczego niemowlęta do 6 miesiąca życia nie powinny pić wody?
  3. Czy podawać wodę w czasie upałów i przy gorączce?
  4. Jak wprowadzić wodę do diety niemowlęcia?
Czym jest modelowy talerz żywieniowy dla dzieci w wieku 1-3 lata?

Czy dziecko wymaga dodatkowego nawodnienia?

Badania pokazują, że niemowlęta do 6. miesiąca życia, karmione zarówno piersią, jak i mieszanką, otrzymują cały potrzebny im zapas wody w mleku. Dlatego dopajanie maluszka wodą nie jest zalecane, a nawet nie jest wskazane. Lekarze podkreślają, że przez pierwsze pół roku życia niemowlęta potrzebują jedynie mleka matki lub mleka modyfikowanego, które dostarcza im wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz wody

Po 6. miesiącu życia niemowlęta mogą otrzymywać niewielkie ilości wody, ale nie powinny one zastępować porcji mleka. Dzienna porcja wody w pierwszym roku życia to 120-240 ml wody.

Dlaczego niemowlęta do 6 miesiąca życia nie powinny pić wody?

Dzieci poniżej roku nie potrzebują tyle wody co dorosły człowiek. To, co otrzymują wraz z mlekiem, w zupełności im wystarcza. Podawanie dziecku jest niewskazane z kilku powodów.

Po pierwsze, badania pokazują, że może to wywołać u dziecka biegunkę, po drugie - może zmniejszyć apetyt, co prowadzi do niedożywienia. Gdy dziecko pije mniej mleka, traci ważne składniki odżywcze, których nie zapewni mu woda. Rzadsze karmienie piersią z powodu podawania niemowlęciu wody, może skutkować zmniejszeniem laktacji. 

Picie zbyt dużej ilości wody w wieku niemowlęcym może zaburzać również poziom sodu w organizmie, a to niebezpieczne zjawisko zwiększające ryzyko uszkodzenia mózgu.

Czytaj również: Dopajanie niemowlaka podczas upałów i nie tylko: 8 zasad dopajania niemowląt

Woda dla niemowlaka: ile wody powinno pić niemowlę?

Czy podawać wodę w czasie upałów i przy gorączce?

Specjaliści podkreślają, że w czasie upałów niemowlęta do 6. miesiąca  powinni dostawać regularnie mleko (matki lub modyfikowane), a nie wodę. Jeśli dziecko brudzi 6–8 pieluch na dobę, a jego mocz jest jasny, oznacza to, że nie jest odwodnione mimo wysokiej temperatury powietrza.

Podobnie jest z dziećmi, które z powodu choroby mają wysoką gorączkę. W przypadku niemowląt poniżej 6 miesiąca karmienie mlekiem zapobiega odwodnieniu także przy wysokiej temperaturze ciała. Dziecko może być dopajane w czasie infekcji tylko wtedy skończyło pół roku. 

Twoje dziecko może się odwodnić również z powodu infekcji rotawirusowej, gdy ma biegunkę i wymiotuje. Sygnały świadczące o odwodnienia to: 

  • suchość w ustach
  • mniej oddawanego moczu
  • senność
  • bladość skóry
  • zapadnięte ciemiączko.

Jeśli podejrzewasz, że maluch może być odwodniony, nie podawaj mu wody. Najlepszym płynem do prawidłowego nawodnienia niemowlęcia będzie mleko z piersi lub mleko modyfikowane.

Czytaj również: Woda z glukozą nadal jest polecana przez starsze pokolenie. Czy podawać ją niemowlakowi?

Jak wprowadzić wodę do diety niemowlęcia?

Gdy malec skończy pół roku, możesz zacząć podawać mu wodę do picia. Może to być przegotowana kranówka albo nisko zmineralizowana woda z butelki. 

Ludzie mogą zdecydować się na gotowanie i schładzanie wody, jeśli obawiają się o bezpieczeństwo wody z kranu, ale zwykle nie jest to konieczne. Najlepiej uczyć dziecko od razu picia z kubka.