Woda z glukozą nadal jest polecana przez starsze pokolenie. Czy podawać ją niemowlakowi?

2022-04-01 15:40

Przez lata woda z glukozą była remedium na niemowlęce zaparcia, podawano ją również na uspokojenie i to nawet na zalecenie lekarza, a niejednokrotnie stosowano także w przypadku przedłużającej się żółtaczki niemowlęcej. Czy jednak jest to napój odpowiedni dla maluszka?

Woda z glukozą. Sprawdź, czy dopajać nią niemowlaka
Autor: Getty Images Woda z glukozą ma delikatnie słodki smak, który przypomina mleko matki.

Czy dopalanie dziecka wodą z glukozą to zbrodnia? Wielu lekarzy i położnych nie pochwala tego zwyczaju, z kolei nasze mamy i babcie tłumaczą, że na wodzie z glukozą wychowały się całe pokolenia dzieci. Jaka jest prawda o dopajaniu niemowlęcia wodą z glukozą?

Spis treści

  1. Glukoza potrzebna do życia
  2. Glukoza w diecie niemowlaka
  3. Dlaczego kiedyś podawano dzieciom wodę z glukozą?
  4. Czy dopajać niemowlę wodą z glukozą?
Rozszerzanie diety niemowlęcia okiem lekarza

Glukoza potrzebna do życia

Glukozy potrzebuje każdy z nas - również niemowlęta. Ten organiczny związek chemiczny, zaliczany wraz z fruktozą, rybozą i sacharozą do cukrów prostych (monosacharydów), pełni w ludzkim organizmie wiele ważnych funkcji.

Przede wszystkim jest podstawowym źródłem energii, ale nie tylko: glukoza bierze udział w syntezie białek i tłuszczów, do prawidłowej pracy potrzebuje jej także każdy z narządów wewnętrznych. Jest ona również niezbędna do tego, by układ nerwowy, w tym mózg, mogły odpowiednio funkcjonować.

Glukoza w diecie niemowlaka

Źródłem glukozy dla organizmu niemowlęcia jest mleko mamy lub mleko modyfikowane. Starsze niemowlę, które ma już rozszerzaną dietę, również otrzymuje ją wraz z pożywieniem: cukier ten obecny jest m.in. w warzywach, owocach, produktach mlecznych i zbożowych.

Czytaj również: Rozszerzanie diety niemowlaka: co może jeść dziecko w 4. miesiącu, a co w kolejnych miesiącach życia

Produkty dla niemowląt i dzieci zawierają za dużo cukru! Gdzie ukryty jest cukier?

Dlaczego kiedyś podawano dzieciom wodę z glukozą?

Glukoza dostępna jest w aptekach w postaci proszku, który można rozpuścić w wodzie. Przez dziesięciolecia uważano, że jest wręcz niezbędny dodatek do niemowlęcej diety, zarówno w przypadku maluszków karmionych piersią, jak i tych, które dostawały mleko modyfikowane. 

Dlaczego? Glukoza ma słodki smak, ale nie jest on tak intensywny, jak choćby smak sacharozy. Rozpuszczona w wodzie w niezbyt dużej ilości nadaje jej słodkawy smak - dużo lepiej tolerowany przez większość dzieci, niż smak czystej wody. Niemowlęta chętnie piły więc taką mieszankę, gdyż w smaku przypominała kobiece mleko, które również jest lekko słodkie.

Dlatego wodę z glukozą stosowano zarówno do dopajania niemowląt, jak i w sytuacjach, w których ważne było nawodnienie organizmu: podczas zaparć, żółtaczki fizjologicznej, czy nawet w trakcie biegunki (obecnie wiadomo, że cukier nasila fermentację w jelitach, dlatego glukoza nie tylko nie hamuje biegunki, ale wręcz może ją nasilać). 

Czy dopajać niemowlę wodą z glukozą?

Jednak odpowiedź na pytanie, czy należy dopajać dzieci wodą z glukozą, brzmi: nie. Obecnie zaleca się, by niemowląt nie dopajać w ogóle. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, maluszkowi można podać wyłącznie czystą wodę.

Woda z glukozą dostarczy dziecku zupełnie niepotrzebnego mu cukru, zaspokoi również jego głód, a z tego powodu malec wypije mniej wartościowego mleka.

W ten sposób łatwo też przyzwyczaić dziecko do słodkiego smaku i wyrobić w nim nawyk picia słodkich napojów, a także doprowadzić do rozwoju próchnicy czy otyłości

Czytaj również: Woda dla niemowlaka: ile wody powinno pić niemowlę?

Soki dla dzieci: napój czy przekąska? Co warto wiedzieć o sokach dla dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza