Woda z glukozą nadal jest polecana przez starsze pokolenie. Czy podawać ją niemowlakowi?

2022-04-01 15:40

Przez lata woda z glukozą była remedium na niemowlęce zaparcia, podawano ją również na uspokojenie i to nawet na zalecenie lekarza, a niejednokrotnie stosowano także w przypadku przedłużającej się żółtaczki niemowlęcej. Czy jednak jest to napój odpowiedni dla maluszka?

Woda z glukozą. Sprawdź, czy dopajać nią niemowlaka
Autor: Getty Images Woda z glukozą ma delikatnie słodki smak, który przypomina mleko matki.

Czy dopalanie dziecka wodą z glukozą to zbrodnia? Wielu lekarzy i położnych nie pochwala tego zwyczaju, z kolei nasze mamy i babcie tłumaczą, że na wodzie z glukozą wychowały się całe pokolenia dzieci. Jaka jest prawda o dopajaniu niemowlęcia wodą z glukozą?

Spis treści

  1. Glukoza potrzebna do życia
  2. Glukoza w diecie niemowlaka
  3. Dlaczego kiedyś podawano dzieciom wodę z glukozą?
  4. Czy dopajać niemowlę wodą z glukozą?
Rozszerzanie diety niemowlęcia okiem lekarza

Glukoza potrzebna do życia

Glukozy potrzebuje każdy z nas - również niemowlęta. Ten organiczny związek chemiczny, zaliczany wraz z fruktozą, rybozą i sacharozą do cukrów prostych (monosacharydów), pełni w ludzkim organizmie wiele ważnych funkcji.

Przede wszystkim jest podstawowym źródłem energii, ale nie tylko: glukoza bierze udział w syntezie białek i tłuszczów, do prawidłowej pracy potrzebuje jej także każdy z narządów wewnętrznych. Jest ona również niezbędna do tego, by układ nerwowy, w tym mózg, mogły odpowiednio funkcjonować.

Glukoza w diecie niemowlaka

Źródłem glukozy dla organizmu niemowlęcia jest mleko mamy lub mleko modyfikowane. Starsze niemowlę, które ma już rozszerzaną dietę, również otrzymuje ją wraz z pożywieniem: cukier ten obecny jest m.in. w warzywach, owocach, produktach mlecznych i zbożowych.

Czytaj również: Rozszerzanie diety niemowlaka: co może jeść dziecko w 4. miesiącu, a co w kolejnych miesiącach życia

Produkty dla niemowląt i dzieci zawierają za dużo cukru! Gdzie ukryty jest cukier?

Dlaczego kiedyś podawano dzieciom wodę z glukozą?

Glukoza dostępna jest w aptekach w postaci proszku, który można rozpuścić w wodzie. Przez dziesięciolecia uważano, że jest wręcz niezbędny dodatek do niemowlęcej diety, zarówno w przypadku maluszków karmionych piersią, jak i tych, które dostawały mleko modyfikowane. 

Dlaczego? Glukoza ma słodki smak, ale nie jest on tak intensywny, jak choćby smak sacharozy. Rozpuszczona w wodzie w niezbyt dużej ilości nadaje jej słodkawy smak - dużo lepiej tolerowany przez większość dzieci, niż smak czystej wody. Niemowlęta chętnie piły więc taką mieszankę, gdyż w smaku przypominała kobiece mleko, które również jest lekko słodkie.

Dlatego wodę z glukozą stosowano zarówno do dopajania niemowląt, jak i w sytuacjach, w których ważne było nawodnienie organizmu: podczas zaparć, żółtaczki fizjologicznej, czy nawet w trakcie biegunki (obecnie wiadomo, że cukier nasila fermentację w jelitach, dlatego glukoza nie tylko nie hamuje biegunki, ale wręcz może ją nasilać). 

Czy dopajać niemowlę wodą z glukozą?

Jednak odpowiedź na pytanie, czy należy dopajać dzieci wodą z glukozą, brzmi: nie. Obecnie zaleca się, by niemowląt nie dopajać w ogóle. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, maluszkowi można podać wyłącznie czystą wodę.

Woda z glukozą dostarczy dziecku zupełnie niepotrzebnego mu cukru, zaspokoi również jego głód, a z tego powodu malec wypije mniej wartościowego mleka.

W ten sposób łatwo też przyzwyczaić dziecko do słodkiego smaku i wyrobić w nim nawyk picia słodkich napojów, a także doprowadzić do rozwoju próchnicy czy otyłości

Czytaj również: Woda dla niemowlaka: ile wody powinno pić niemowlę?

Soki dla dzieci: napój czy przekąska? Co warto wiedzieć o sokach dla dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza