Gdy starszak mówi, że nienawidzi nowego rodzeństwa. Oto najgorsza rzecz, jaką możesz wtedy zrobić

2022-07-12 11:47

Pojawienie się na świecie rodzeństwa, to dla dziecka które było do tej pory jedynakiem spora rewolucja. Zupełnie inaczej znoszą ten fakt dzieci, które już mają siostrę, czy brata, choć to też indywidualna sprawa. Nic dziwnego, że na świat, który całkiem się odmienił maluch reaguje złością i frustracją i może rzucać słowa w stylu "nienawidzę tego dziecka". Jak na nie mądrze reagować?

Zazdrość o rodzeństwo
Autor: Getty Images Zazdrość o nowe rodzeństwo przybiera różne formy.

Każda mama, która rodzi kolejne dziecko, martwi się o to, jak nową sytuację zniesie starszak. Mało, że przez ostatnie miesiące ciąży, miałaś prawo do gorszego samopoczucia, a więc i mniej aktywnej obecności w jego życiu, to potem zniknęłaś na kilka dni z powodu porodu. Teraz na dodatek wracasz z noworodkiem, który zajmuje większość twojego czasu, płacze, nosisz go na rękach, karmisz piersią, co kiedyś było zarezerwowane tylko dla twojego starszego dziecka. 

Spójrzmy na to realnie. Te złe emocje w stosunku do rodzeństwa, u malucha mają niezłą podstawę. Właśnie dlatego, mówienie mu "Nieprawda, że go nienawidzisz, kochasz braciszka. Zobacz jest taki mały i bezbronny.", to bardzo zła odpowiedź. Negujesz wówczas jego emocje, a on czuje się jeszcze bardziej odrzucony i niezrozumiany. 

Zobacz też: Gdy nagle pojawia się rodzeństwo... Problemy najstarszego dziecka w rodzinie

Myślisz, że to bunt trzylatka? Tak maluch prosi o okazanie mu miłości

Dlaczego dzieci mówią, że "nienawidzą" nowego rodzeństwa?

To nie tylko problem twojej rodziny. Takie sytuacje zdarzają się w wielu, jeśli nie w wiekszości rodzin.

"Nienawidzę cię” jest jednym z najbardziej oczywistych sposobów, w jakie dzieci wyrażają silne, bolesne emocje gniewu, frustracji i rozczarowania, na zewnątrz dążąc do „zranienia” rodziców tak śmiałym stwierdzeniem, aby wywołać u nich ten sam „ból”, który odczuwają w środku. – wyjaśnia dr Siggie Cohen, specjalistka od rozwoju dziecięcego.

Dowiedz się: Narodziny drugiego dziecka. Jak wychować szczęśliwe rodzeństwo?

Jak reagować na takie zachowania u starszaka?

Jako rodzic powinnaś okazać zrozumienie swojemu starszemu dziecku. Powiedz mu, że rozumiesz, jak się czuje, ze względu na nową sytuację. Według specjalistów, określanie tych uczuć może być pomocne znacznie bardziej niż zaprzeczanie im. 

„Wygląda na to, że jesteś BARDZO zły. To przykre powiedzieć - „Nienawidzę cię”, ale możesz powiedzieć „Jestem zły!” Możesz nawet powiedzieć to nawet głośno. Śmiało. Powiedz: „Mamo/tatusiu, jestem teraz taki zły/ sfrustrowany/ rozczarowany!” - radzi dr Cohen w rozmowie z portalem www.verywellfamily.com

Jak nie pobudzać w dziecku negatywnych uczuć do rodzeństwa?

Tu liczą się drobne gesty i słowa. Możesz wiele zdziałać, by starszak nie był negatywnie nastawiony do nowego członka rodziny, robiąc tak naprawdę niewiele. Wystarczy odpowiedni dobór słów. Gdy np. dziecko prosi cię o wspólne poukładanie klocków, zamiast mówić "Nie mogę teraz, karmię/ kąpię/ usypiam...", powiedz:

Bardzo chętnie się z tobą pobawię, tylko daj mi chwilkę. Zaczniesz beze mnie kochanie?

W ten sposób nie będziesz naprowadzać dziecka na myśl, że twój brak czasu jest bezpośrednio powiązany z maluszkiem. Do tego, pokażesz mu, że wciąż jest dla ciebie ważny i lubisz z nim spędzać czas. 

Dowiedz się: Zazdrość o rodzeństwo: jak pocieszyć pierworodnego?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza