Karmisz piersią? Te produkty powinnaś jeść każdego dnia

2022-07-08 11:08

Mówiąc o diecie karmiącej mamy myślisz od razu o produktach, których nie wolno ci jeść, bo mogą być szkodliwe dla dziecka: alkohol, kofeina, owoce, które wcześniej wywołały uczulenie u niemowlaka... Ale czy wiesz, co powinnaś jeść, aby zachować zdrowie i zapewnić malcowi wszystkie potrzebne składniki dostarczane wraz z mlekiem?

co powinnaś jeść przy karmieniu piersią
Autor: Getty Images

Wiele matek karmiących piersią zastanawia się, czy spożywane przez nie pokarmy nie zaszkodzą maluszkowi, wpływając negatywnie na produkowane przez ich piersi mleko. Zastanawiają się, czego unikać w diecie, a nie myślą o tym, co trzeba jeść w czasie laktacji

Wprawdzie organizm kobiety radzi sobie i nawet w stanach niedożywienia matki potrafi "wyciągnąć" z jej organizmu niezbędna dla malca substancje, ale przecież nie o to chodzi. Istotne jest właśnie to, aby odżywiać w taki sposób, który zapewni zdrowie i kobiecie karmiącej i jej karmionemu dziecku.  

Jak odżywiać się w czasie laktacji? Oto produkty, które powinny koniecznie znaleźć się w menu w czasie laktacji. 

Spis treści

  1. Ryby z DHA
  2. Niskotłuszczowe produkty mleczne z wapniem
  3. Owoce i warzywa z witaminami i minerałami
  4. Strączki i mięso z białkiem
  5. Produkty pełnoziarniste z węglowodanami
Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Ryby z DHA

Włącz do diety ryby bogate w tłuszcze i kwasy tłuszczowe DHA. Substancja te jest niezbędna do rozwoju dziecka, dlatego organizm pobiera ją w ogromnych ilościach, co może wpłynąć negatywnie na zdrowie kobiety. DHA pomaga również w stabilizacji nastroju po porodzie i zapobiega depresji.

Czytaj równieżCzy istnieją produkty zakazane w czasie laktacji?

Dieta w czasie laktacji - 7 najlepszych składników na laktację

Niskotłuszczowe produkty mleczne z wapniem

Wapń ma kluczowe znaczenie w diecie matek karmiących piersią, ponieważ składnik ten stanowi ogromny procent mleka produkowanego przez organizm kobiety. Kobiety w czasie laktacji często cierpią na niedobór wapnia, bo jedzą mało produktów mlecznych, obawiając się, że wywołają alergię czy kolki u dziecka.

Tymczasem nie ma dowodów na to, że ograniczanie picia mleka czy jedzenia produktów mlecznych przez kobietę zmniejsza ryzyko alergii na białko mleka krowiego u dziecka. Przeciwnie, niektóre badania pokazują zupełnie odwrotną zależność (badania z Chalmers University of Technology).

Mleko w diecie matki prawdopodobnie jest źródłem substancji stymulujących dojrzałość układu odpornościowego malca. Dodatkowo wpływa pozytywnie na zdrowie mamy i dziecka, ponieważ produkty mleczne zawierają duże ilości witaminy D.

Owoce i warzywa z witaminami i minerałami

Dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Cenne są owoce, ale również zielone warzywa liściaste: dostarczają wszystkich substancji niezbędnych w procesie regeneracji organizmu po porodzie i rozwoju niemowlęcia (witamina A i C, żelazo, wapń i zdrowe dla serca przeciwutleniacze).

Jedz trzy porcje warzyw, w tym ciemnozielone i żółte warzywa dziennie oraz dwie porcje owoców dziennie. Specjaliści zalecają jedzenie owoców sezonowych, krajowych, ale również cytrusów, które należy wyeliminować z diety mamy tylko po diagnozie, że malec ma na nie alergię. 

Strączki i mięso z białkiem

Fasola jest najlepszym źródłem żelaza, jest też doskonałym źródłem białka. Zdaniem ekspertów w okresie laktacji powinno się spożywać około 110 g białka dziennie (więcej niż w okresie ciąży). Blisko oczywiście znajduje się również w produktach zwierzęcych (w mleku, produktach mlecznych, mięsie, rybach, jajach).

Jedz pokarmy białkowe 2-3 razy dziennie.

Czytaj również: Anemia u niemowlaka - przyczyny niedoboru żelaza u niemowlaka

Produkty pełnoziarniste z węglowodanami

Po porodzie organizm potrzebuje węglowodanów, aby odzyskać energię i siłę. Warto do diety włączyć zboża, produkty pełnoziarniste i brązowy ryż. 

Produkty te zawierają więcej błonnika pokarmowego, co ułatwia schudnięcie po porodzie. 

Pamiętaj również:

Pij wodę, aby zaspokoić swoje pragnienie. Wiele kobiet odczuwa pragnienie podczas karmienia piersią; jednak pamiętaj, że picie wody nie wpłynie na większą ilość mleka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza