Karmisz piersią? Te produkty powinnaś jeść każdego dnia

2022-07-08 11:08

Mówiąc o diecie karmiącej mamy myślisz od razu o produktach, których nie wolno ci jeść, bo mogą być szkodliwe dla dziecka: alkohol, kofeina, owoce, które wcześniej wywołały uczulenie u niemowlaka... Ale czy wiesz, co powinnaś jeść, aby zachować zdrowie i zapewnić malcowi wszystkie potrzebne składniki dostarczane wraz z mlekiem?

co powinnaś jeść przy karmieniu piersią
Autor: Getty Images

Wiele matek karmiących piersią zastanawia się, czy spożywane przez nie pokarmy nie zaszkodzą maluszkowi, wpływając negatywnie na produkowane przez ich piersi mleko. Zastanawiają się, czego unikać w diecie, a nie myślą o tym, co trzeba jeść w czasie laktacji

Wprawdzie organizm kobiety radzi sobie i nawet w stanach niedożywienia matki potrafi "wyciągnąć" z jej organizmu niezbędna dla malca substancje, ale przecież nie o to chodzi. Istotne jest właśnie to, aby odżywiać w taki sposób, który zapewni zdrowie i kobiecie karmiącej i jej karmionemu dziecku.  

Jak odżywiać się w czasie laktacji? Oto produkty, które powinny koniecznie znaleźć się w menu w czasie laktacji. 

Spis treści

  1. Ryby z DHA
  2. Niskotłuszczowe produkty mleczne z wapniem
  3. Owoce i warzywa z witaminami i minerałami
  4. Strączki i mięso z białkiem
  5. Produkty pełnoziarniste z węglowodanami
Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Ryby z DHA

Włącz do diety ryby bogate w tłuszcze i kwasy tłuszczowe DHA. Substancja te jest niezbędna do rozwoju dziecka, dlatego organizm pobiera ją w ogromnych ilościach, co może wpłynąć negatywnie na zdrowie kobiety. DHA pomaga również w stabilizacji nastroju po porodzie i zapobiega depresji.

Czytaj równieżCzy istnieją produkty zakazane w czasie laktacji?

Dieta w czasie laktacji - 7 najlepszych składników na laktację

Niskotłuszczowe produkty mleczne z wapniem

Wapń ma kluczowe znaczenie w diecie matek karmiących piersią, ponieważ składnik ten stanowi ogromny procent mleka produkowanego przez organizm kobiety. Kobiety w czasie laktacji często cierpią na niedobór wapnia, bo jedzą mało produktów mlecznych, obawiając się, że wywołają alergię czy kolki u dziecka.

Tymczasem nie ma dowodów na to, że ograniczanie picia mleka czy jedzenia produktów mlecznych przez kobietę zmniejsza ryzyko alergii na białko mleka krowiego u dziecka. Przeciwnie, niektóre badania pokazują zupełnie odwrotną zależność (badania z Chalmers University of Technology).

Mleko w diecie matki prawdopodobnie jest źródłem substancji stymulujących dojrzałość układu odpornościowego malca. Dodatkowo wpływa pozytywnie na zdrowie mamy i dziecka, ponieważ produkty mleczne zawierają duże ilości witaminy D.

Owoce i warzywa z witaminami i minerałami

Dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Cenne są owoce, ale również zielone warzywa liściaste: dostarczają wszystkich substancji niezbędnych w procesie regeneracji organizmu po porodzie i rozwoju niemowlęcia (witamina A i C, żelazo, wapń i zdrowe dla serca przeciwutleniacze).

Jedz trzy porcje warzyw, w tym ciemnozielone i żółte warzywa dziennie oraz dwie porcje owoców dziennie. Specjaliści zalecają jedzenie owoców sezonowych, krajowych, ale również cytrusów, które należy wyeliminować z diety mamy tylko po diagnozie, że malec ma na nie alergię. 

Strączki i mięso z białkiem

Fasola jest najlepszym źródłem żelaza, jest też doskonałym źródłem białka. Zdaniem ekspertów w okresie laktacji powinno się spożywać około 110 g białka dziennie (więcej niż w okresie ciąży). Blisko oczywiście znajduje się również w produktach zwierzęcych (w mleku, produktach mlecznych, mięsie, rybach, jajach).

Jedz pokarmy białkowe 2-3 razy dziennie.

Czytaj również: Anemia u niemowlaka - przyczyny niedoboru żelaza u niemowlaka

Produkty pełnoziarniste z węglowodanami

Po porodzie organizm potrzebuje węglowodanów, aby odzyskać energię i siłę. Warto do diety włączyć zboża, produkty pełnoziarniste i brązowy ryż. 

Produkty te zawierają więcej błonnika pokarmowego, co ułatwia schudnięcie po porodzie. 

Pamiętaj również:

Pij wodę, aby zaspokoić swoje pragnienie. Wiele kobiet odczuwa pragnienie podczas karmienia piersią; jednak pamiętaj, że picie wody nie wpłynie na większą ilość mleka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza