"Mam 72 lata i nigdy czegoś takiego nie widziałam". Doula pokazała film z porodu w czepku

2023-03-15 11:21

Doświadczona doula pokazała niesamowity filmik z cesarskiego cięcia. Widać na nim dziecko urodzone w czepku, które smacznie sobie śpi. Przez przeźroczysty worek owodniowy widać dokładnie, jak wygląda świat dziecka w łonie matki.

Niesamowity film z porodu w czepku. Mam 72 lata i nigdy czegoś takiego nie widziałam
Autor: Getty images/Instagram @doradoula Niesamowity film z porodu w czepku. "Mam 72 lata i nigdy czegoś takiego nie widziałam"

Noworodki urodzone w czepku przychodzą na świat w nienaruszonym worku owodniowym. Zwykle pęcherz płodowy pęka samoistnie w trakcie akcji porodowej w wyniku skurczów – wówczas mówimy o odejściu wód płodowych. Niekiedy jest on przebijany w trakcie porodu, czyli wykonuje się zabieg amniotomii. Narodziny w czepku to niezwykle rzadkie wydarzenie. Częściej jednak dochodzi do niego przy porodach drogą cesarskiego cięcia. Tak było i tym razem.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Niesamowity filmik z narodzin dziecka w czepku

Nagranie opublikowała doula Auxiliadora Freitas na swoim instagramowym profilu @doradoula. Widzimy na nim noworodka w pełnym worku owodniowym, który śpi sobie w najlepsze, nie zdając sobie w ogóle sprawy ze swoich narodzin. Przez pęcherz płodowy doskonale widać całą anatomię maluszka – ciemne włosy na głowie, rączki, nóżki, a nawet wyraz twarzy.

Medycy delikatnie biorą w ręce worek płodowy z dzieckiem, przekręcają go, by pokazać go w całej okazałości. Te niesamowite kadry odkrywają zagadkę, jaką jest nasze życie płodowe. Nie bylibyśmy ich w stanie zobaczyć nawet na najnowocześniejszym sprzęcie do USG. Natura jest doskonała – ciśnie się na usta.

„Ciała kobiet są nadzwyczajne”

Internauci byli pod ogromnym wrażeniem nagrania. Wielu z nich wprost nie mogło uwierzyć w to, co widzi na ekranie.

„Czy to prawda? Nigdy nie widziałam worka owodniowego, w którym przebywa dziecko”.

„Mam 72 lata i nigdy czegoś takiego nie widziałam” – pisali.

Byli także pełni podziwu dla niesamowitych zdolności, jakie posiada kobiece ciało.

„Ciała kobiet są nadzwyczajne, celebrują życie, które przynosimy na świat” – zauważali.

W całym cudzie narodzin upatrywali także nieodzownej ręki Boga.

„Jak doskonały jest Bóg! To jest wspaniałe!”.

„Wzruszyłam się widząc, jak nasz Bóg jest niewytłumaczalny, cudowny. Bóg jest doskonały i dba o najdrobniejsze szczegóły” – podkreślali.