Gdy pęcherz płodowy nie pęka samoistnie - amniotomia na wywołanie porodu

2022-01-04 16:07

Amniotomia to jedna z metod wywoływania porodu. To zabieg, który polega na sztucznym przebiciu pęcherza płodowego. Amniotomię powinno się wykonywać tylko wtedy, gdy inne sposoby na wywołanie porodu zawiodą. Zobacz, jakie są wskazania do przebicia pęcherza płodowego i jakie mogą być powikłania po tym zabiegu.

Amniotomia
Autor: Getty Images Na czym polega i kiedy wykonuje się przebicie pęcherza płodowego?

Amniotomia jest wykonywana pod koniec pierwszej fazy porodu, jeśli pęcherz płodowy nie pęka samoistnie. Dzięki amniotomii dziecko może rozpocząć swoją drogę w kierunku ujścia dróg rodnych. Zabieg powinien być wykonywany wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma innego sposobu na przyspieszenie porodu

Warto pamiętać, że każda rodząca mama ma prawo zostać poinformowana o planowanym wykonaniu zabiegu, i decyzję tę powinna podjąć razem z lekarzem. Samo wykonywanie przebicia pęcherza płodowego ma być "ograniczoną do niezbędnego minimum interwencją medyczną".

Tak wskazuje tekst "Standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem", zawarty w rozporządzeniu ministra zdrowia z dn. 20 września 2012 roku. 

Spis treści

  1. Amniotomia - przeciwwskazania do przebicia pęcherza płodowego
  2. Amniotomia - powikłania po przebiciu pęcherza płodowego
  3. Jak uniknąć przebicia pęcherza płodowego?
Sposoby wywoływania porodu

Amniotomia - przeciwwskazania do przebicia pęcherza płodowego

Wskazań do wykonania amniotomii nie ma wiele. Powinna być wykorzystywana tylko w ostateczności. Więcej jest natomiast sytuacji, w których amniotomii nie powinno się wykonywać.

Przeciwskazania do przebicia pęcherza płodowego:

  • wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia lub wcześniejsze przebycie takiej operacji
  • umiejscowanie główki dziecka nad miednicą matki
  • nieprawidłowe ułożenie dziecka w kanale rodnym
  • łożysko przodujące
  • wielowodzie 
  • stany zapalne pochwy
  • poród przedwczesny
  • opryszczka narządów płciowych

Przeczytaj: Sposoby na wywoływanie porodu

Amniotomia - powikłania po przebiciu pęcherza płodowego

Powikłania po amniotmii są również liczne. Najbardziej bolesne dla przyszłej mamy są błyskawicznie pojawiające się skurcze macicy. Znacznie silniejsze niż te, które towarzyszą porodowi przebiegającemu w naturalnym tempie.

Wiele mam po amniotomii na pewno będzie chciało skorzystać ze znieczulenia. To jednak nie wszystkie możliwe konsekwencje. 

Dowiedz się: Co oznacza postęp porodu i co wpływa na jego brak?

Powikłania po przebiciu pęcherza płodowego:

  • zwiększenie możliwości zakończenia porodu poprzez cesarskie cięcie
  • zaburzenia pracy serce płodu
  • mama czuje silniejsze skórcze, a dziecko - większe ciśnienie, które napiera na jego czaszkę, co może powodować jej zniekształcenia
  • przed wyjściem na zewnątrz główki dziecka mogą wypaść z macicy drobniesze części ciała: nóżki, rączki
  • pępowina może stać się ściśnięta - skutek nagłej redukcji płynu owodniowego
  • amniotomia może pociągnąć za sobą kolejne interwencje medyczne: podanie oksytocyny, znieczulenia, cesarskie cięcie
  • amniotomia wykonana za wcześnie skutkuje niepotrzebnym podwyższeniem bólu odczuwanego przez matkę oraz wpływa na jej zaniepokojenie

Jak uniknąć przebicia pęcherza płodowego?

Oczywiście, nie na wszystko, co dzieje się podczas porodu, rodząca ma wpływ. Ale istnieją sposoby, które można wypróbować, by uniknąć zabiegu.

Dużą rolę odgrywa osoba towarzysząca na sali porodowej, o czym na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku opowiada dr n. med. położna Barbara Baranowska. Ma ona zadbać, by nic nie rozpraszało rodzącej: niedomknięte drzwi, zbyt jaskrawe światło, tłum ludzi wokół.

Sprawdź: Przedłużający się poród - kiedy należy wykonać cesarskie cięcie?

Kolejnym sposobem na uniknięcie przebicia pęcherza płodowego jest porodowa aktywność. Spacerowanie, korzystanie z piłki, wanny, prysznica jest jak najbardziej wskazane. W przerwach między skurczami warto chociaż spróbować się rozluźnić, pomyśleć o przyjemnościach, jeść i pić, aby mieć dużo siły.

Sposób oddychania należy dostosować do częstotliwości i intensywności skurczów. Zwłaszcza spokojny wydech pomaga łatwiej radzić sobie z bólem. Warto pamiętać, że skurcze, po przybyciu do szpitala, mogą chwilowo ustać lub zmniejszyć swoją intensywność. Nie ma jednak powodów do niepokoju - to na skutek stresu, związanego ze zmianą otoczenia.

Przeciwwskazania do amniotomii są liczne, a powikłania po przebiciu pęcherza płodowego niestety nie mniejsze, dlatego dobrze robić wszystko, by zabiegu uniknąć. Trzeba jednak pamiętać, że czasami nie ma innej możliwości i amniotomia pozostaje jedynym sposobem pomagającym przyjść dziecku na świat.

Zobacz też: Indukcja porodu - czyli co warto wiedzieć o porodzie wywoływanym

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza