Nietypowy pomysł nauczycielki. Szkolna wystawa zwierząt to już coroczna tradycja

2024-04-23 13:03

Pomysł jednej z nauczycielek szkoły podstawowej tak bardzo spodobał się uczniom, że dziś trudno sobie wyobrazić, by wystawa zwierząt domowych miała się nie odbyć. Oprócz psów, kotów i chomików pojawiły się na niej także szczury, żółwie, a nawet... węże.

Nietypowy pomysł nauczycielki. Szkolna wystawa zwierząt to już coroczna tradycja
Autor: Getty images/ Rawicz24.pl Nietypowy pomysł nauczycielki. Szkolna wystawa zwierząt to już coroczna tradycja

W szkole podstawowej w Bojanowie wystawa zwierząt domowych stała się już coroczną tradycją, na którą uczniowie czekają z utęsknieniem.

Co ciekawe, do szkoły przyprowadzają nie tylko psy i koty, a w klatkach przynoszą chomiki i świnki morskie. Nie brakuje zwierząt zupełnie rzadkich. W tym roku do szkoły zawitały węże i kury.

Spis treści

  1. Szkolna wystawa zwierząt domowych
  2. Ciekawa lekcja przyrody
Wystawa egzotycznych zwierząt w Bydgoszczy

Szkolna wystawa zwierząt domowych

Pomysłodawczynią zorganizowania tego typu wystawy po raz pierwszy była nauczycielka ze szkoły podstawowej w Bojanowie, Ewa Zuter. Pomysł, by po lekcjach zorganizować wystawę zwierząt, tak się spodobał, że stał się już tradycją.

W tym roku wystawa odbyła się w poniedziałek 22 kwietnia i cieszyła się sporym zainteresowaniem. Na terenie szkoły licznie pojawili się uczniowie, którzy zechcieli pokazać innym swoje zwierzaki. Przy okazji wystawy zorganizowano zbiórkę karmy dla bojanowskich psiaków.

Uczniowie przyprowadzili swoich ulubieńców na godzinę 17:00. Warto dodać, że kiedy wystawa odbywała się po raz pierwszy, a było to już 15 lat temu, wszystkie zwierzęta zmieściły się w szkolnej świetlicy. Dziś nie byłoby to już możliwe. Część zwierząt można zobaczyć w świetlicy, jednak zdecydowanie więcej – na szkolnym dziedzińcu.

"Pierwsza wystawa odbyła się około 15 lat temu w szkolnej świetlicy. Zwierzątek było może 15-20. Nowa edycja, organizowana od sześciu lat na szkolnym dziedzińcu, gromadzi około 80 zwierząt. Mieliśmy tu wilka, agamy, kurki ozdobne, były nawet papużki, ale... uciekły" – mówiła nauczycielka Ewa Zuter w rozmowie z portalem Rawicz24.pl przy okazji jednej z wystaw.

Ciekawa lekcja przyrody

Nie od dziś wiadomo, że taki sposób nauki jest zdecydowanie ciekawszy niż wertowanie informacji w książkach. Podczas wystawy każdy uczeń miał okazję opowiedzieć innym co nieco o swoim pupilu. Dzięki temu koledzy z klasy mogli dowiedzieć się więcej o zwyczajach poszczególnych gatunków i z bliska zobaczyć, jak wygląda opieka nad zwierzęciem.

Oczywiście najliczniejszą grupę zwierząt na wystawie stanowiły psy. Ale nie zabrakło też rzadkich gatunków. W tegorocznej wystawie udział wzięły również węże, żółwie, szczury, rybki, papugi, a nawet kury.

Bojanowska placówka to szkoła, w której w ciekawy sposób obchodzi się różne ważne dni w kalendarzu, o czym szkoła informuje w mediach społecznościowych. Także zupełnie "zwyczajne" tematy nauczyciele starają się realizować w sposób nietuzinkowy.

Tak było chociażby z tygodniem matematyki czy lekcją o zwierzętach w 1. klasie. Wtedy również uczniowie mogli przynieść do klasy swoje ukochane zwierzątka, a ich koledzy pogłaskać je i dowiedzieć się o nich czegoś więcej. W sali lekcyjnej pojawiły się nie tylko kotki, króliczki i chomiki, lecz także pająk.

Czytaj też: 12-letnia Marysia uratowała życie koledze. O sobie mówi jednak: „Nie jestem bohaterką”

Quiz o zwierzętach. Jak dobrze znasz świat fauny?

Pytanie 1 z 10
Jaki gatunek niedźwiedzia żyje w naszych lasach?