Nowa metoda ciecia cesarskiego FAUCS jest już stosowana w Olsztynie!

2020-03-10 10:55
Cesarskie cięcie metodą FAUCS
Autor: Getty images

Cięcie cesarskie metodą FAUCS to nowa metoda narodzin, przyjazna matce i dziecku bardziej niż tradycyjna cesarka. W taki sposób rodzą się już dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

Pierwsze porody metodą FAUCS odbyły się w Olsztynie kilka dni temu. Aby było to możliwe, lekarze i położne z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie długo obserwowali zespół francuskich i izraelskich położników, którzy opracowali metodę FAUCS i szkolą w niej teraz swoich zagranicznych kolegów. 

Metoda FAUCS to inaczej poród brzuszny  – lekarz nacina powłoki brzuszne ciężarnej omijając jamę otrzewną i stosując inny sposób wewnętrznego nacięcia.

Dzięki temu sam zabieg jest mniej bolesny dla kobiety i bardziej przyjazny noworodkowi. Dodatkowo dziecko wypychane jest z macicy przez naturalne parcie, a niewyciągane przez położnika.

Czytaj: Naturalna cesarka - czyli cesarskie cięcie przyjazne dziecku

Jak wrócić do formy po cesarce? Poznaj nasze porady

Zastosowanie innego sposobu nacięcia sprawia, że kobieta nie musi mieć zakładanego cewnika moczowego. Zaraz po zabiegu jest bardziej mobilna, może zjeść szybciej normalny posiłek i może od razu zająć się dzieckiem.

Cięcie metodą FAUCS skraca czas hospitalizacji: średni czas pobytu może być tak krótki, jak w przypadku normalnego porodu, a nie jak to bywa przy tradycyjnych cesarkach, ale niektóre pacjentki mogą wyjść do domu nawet tego samego dnia.

W ten sposób w Olsztynie w ostatnich dniach przyszło na świat pięcioro noworodków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE