Nowe ekologiczne projekty dla uczniów - do zdobycia pieniądze z grantów

2021-02-02 12:02

Wybuch pandemii sprawił, że świat na chwilę zapomniał o kryzysie klimatycznym. Negatywne zmiany w przyrodzie nie przestały jednak zachodzić, dlatego Fundacja Nasza Ziemia oraz Procter & Gamble, wraz z eksperckim zespołem postanowili przygotować dla uczniów szkół podstawowych dwa projekty, które mają na celu zachęcić młodzież do działań proekologicznych.

Nowe ekologiczne projekty dla uczniów - do zdobycia pieniądze z grantów
Autor: Getty Images

„Uczniowskie Ekonawyki” oraz „Czysta Ziemia: ekodetektywi na tropie domowych nawyków” to dwa projekty przygotowane dla uczniów szkół podstawowych przez Fundację Nasza Ziemia oraz Procter & Gamble, wraz z eksperckim zespołem metodycznym. Mają na celu zachęcić dzieci i młodzież do świadomego dbania o środowisko i podpowiedzieć, jak tego dokonać.

Wiedza teoretyczna na temat największych wyzwań ekologicznych współczesnego świata, takich jak: nadmierna ilość odpadów, ograniczone zasoby wody czy emisja dwutlenku węgla związana z produkcją energii, wzbogacone są interaktywnymi ćwiczeniami dostosowanymi do wieku uczniów. Dodatkowo, młodych ekologów do działania na rzecz planety ma zachęcić specjalny konkurs grantowy, który potrwa do 31 marca br.

W ramach projektów przygotowano materiały promujące pozytywne, proekologiczne nawyki w codziennym życiu, dzięki którym dzieci od najmłodszych lat mogą uczyć się, jak postępować w sposób przyjazny środowisku: jak oszczędniej korzystać z wody podczas codziennych czynności takich jak mycie czy zmywanie, jakie są proste sposoby, by wytwarzać mniej odpadów i jak te odpady odpowiednio segregować, a także co zrobić, by zużywać mniej energii elektrycznej.

Czytaj także: Czy rząd wprowadzi do szkół edukację ekologiczną?

Książki o ekologii dla dzieci. Te tytuły warto czytać razem z dzieckiem

W ramach „Uczniowskich Ekonawyków” – projektu dla klas 1-6 – przygotowano trzy kilkuminutowe animacje, które w jasny i łatwy sposób prezentują codzienne zachowania proekologiczne. Przykładowo, korzystając z kubka do wody podczas mycia zębów, możemy zaoszczędzić aż 8 000 litrów wody w ciągu roku, a myjąc naczynia w zmywarce oszczędzamy do 10 000 litrów wody rocznie. To tylko niektóre z przykładów prezentowanych w animacjach. Ponadto uczniowie dowiedzą się, co zrobić z zabawkami, które już ich nie cieszą, oraz dlaczego tak ważne jest wypinanie ładowarek z gniazdka. Na bardziej dociekliwych młodych ekologów, czekają trudniejsze „zadania z gwiazdką”.

Tym, którzy lubią zamieniać wiedzę w czyny, projekt proponuje także konkurs grantowy, w którym mogą zdobyć fundusze na projekt ekologiczny. Do wygrania jest 5 nagród pieniężnych, każda w wysokości 2000 zł, które grupa młodych pasjonatów ochrony środowiska może przeznaczyć na zakup wyposażenia do pracowni przyrodniczych, materiały do zajęć z zakresu edukacji odpadowej lub też na atrakcyjne prelekcje czy warsztaty, które zaspokoją zainteresowania młodych ekologów oraz 10 ekozestawów, tj. torba oraz bidon dla każdego ucznia.

Projekt „Czysta Ziemia – ekodetektywi na tropie domowych nawyków” to szerszy zestaw materiałów, wspierający działania edukacji ekologicznej uczniów najstarszych klas szkół podstawowych. Pierwszym krokiem, było zorganizowanie prelekcji prowadzonych przez wolontariuszy, poświęconych tematyce zrównoważonej konsumpcji, odpowiedniej segregacji odpadów oraz procesowi odzyskiwania tworzyw sztucznych.

Wsparciem merytorycznych działań było zorganizowanie sprzątań najbliższej okolicy wraz z wybranymi szkołami podstawowymi w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim oraz na warszawskim Targówku, których łącznie wzięło udział 1800 uczniów.

Drugim krokiem rozszerzającym ekologiczne działania, są wspólnie stworzone ogólnodostępne materiały edukacyjne dla szkół, na które składają się kompletne scenariusze lekcji dla nauczycieli, propozycje projektów i karty pracy dla uczniów. Projekt przeznaczony jest dla uczniów dla 7 i 8. Materiały mogą być wykorzystane przez nauczycieli różnych przedmiotów, np. na lekcjach przyrody, ale też na godzinie wychowawczej.

Czytaj także: Jak nauczyć dziecko szacunku do roślin i zwierząt? Edukacja ekologiczna dla dzieci

Nowe ekologiczne projekty dla uczniów - do zdobycia pieniądze z grantów
Autor: materiały prasowe Link: Powiększ

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach projektów „Ekonawyki” i „Czysta Ziemia: ekodetektywi na tropie domowych nawyków” można pobrać bezpłatnie ze strony www.naszaziemia.pl/czystaziemia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza