Drzemki pomagają dzieciom w nauce czytania. Wiek malucha ma znaczenie

2022-03-31 13:38

Drzemki są korzystne dla dzieci z wielu względów. Między innymi pomagają maluchom w nauce czytania. Do takich wyjątkowych wniosków doszli australijscy naukowcy.

Nowe odkrycie naukowców z Australii. Drzemki pomagają dzieciom w nauce czytania
Autor: Getty images Drzemki pomagają dzieciom w nauce czytania

Naukowcy z Uniwersytetu Macquarie w Sydney przebadali 32 dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Testy polegały na uczeniu dzieci czytania. Część maluchów odbywała popołudniowe drzemki, część odmawiała spania w dzień. Wyniki badań pokazały, że dzieci, które drzemały, lepiej zapamiętywały dźwięki i litery.

Spis treści

  1. Bezcenne drzemki 
  2. Drzemki pomagają w nauce czytania
  3. Jak drzemka wpływa na naukę?
M jak mama - Nauka literek nie jest trudna!

Bezcenne drzemki 

Drzemki popołudniowe są bardzo korzystne dla zdrowia maluchów. Dodają im energii, pozwalają organizmowi na regeneracje, a mózgowi – na przetworzenie zdobytych bodźców i doświadczeń. Lekarze uznają, że drzemki w ciągu dnia powinny być normalnym zwyczajem dzieci nawet do piątego roku życia.

Drzemki pomagają w nauce czytania

Najnowsze badania naukowcy z Uniwersytetu Macquarie w Australii pokazały kolejną korzyść jaką niesie sen w ciągu dnia. Do tej pory niewiele było informacji na temat związku między snem a umiejętnościami czytania i pisania.

Wyniki badań wykazały, że dzieci, które poznawały litery, lepiej je zapamiętywały, jeśli spały w ciągu dnia. Efekt utrzymywał się do następnego dnia. Dzieci, które po lekcji nie spały, radziły sobie w testach gorzej.

"Badania te dostarczają wstępnych dowodów na to, że drzemki ułatwiają przyswajanie liter i dźwięków, zdolności, które mają kluczowe znaczenie dla wczesnego rozwoju czytania - powiedziała Anne Castles, profesor nauk psychologicznych na Uniwersytecie Macquarie. - Te odkrycia mogą mieć wpływ na tworzenie optymalnych warunków do nabywania tej podstawowej umiejętności czytania i pisania u dzieci w wieku przedszkolnym."

Czytaj również: Sen niemowlaka w dzień: dlaczego nie warto budzić dziecka?

Drzemka w ciągu dnia dobra dla mamy

Jak drzemka wpływa na naukę?

Zdaniem specjalistów, drzemka po nauce może ułatwić mózgowi wykorzystanie nowo poznanych informacji. Sen wpływa bowiem pozytywnie na pamięć i wzmacnia proces zapamiętywania. 

Mózg dziecka w czasie snu porządkuje, magazynuje i selekcjonuje zdobyte umiejętności tworząc bazę wiedzy. Dlatego dzieci potrzebują dużo snu - proces nauki i zdobywania różnych umiejętności jest u nich największy właśnie w okresie dzieciństwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza