Choć noworodek nie ma zębów, o tym punkcie dnia musisz pamiętać. Stomatolog przestrzega

2023-01-27 10:19

Czyszczenie jamy ustnej kojarzy nam się zazwyczaj z myciem zębów. Dlatego też, gdy dziecko przychodzi na świat, często zapominamy o tej prostej czynności. Tymczasem to duży błąd. Lekarz stomatolog wyjaśnia i pokazuje jak powinna wyglądać taka pielęgnacja.

Noworodek
Autor: Getty Noworodek nie ma zębów, więc nie trzeba dbać o stan jego jamy ustnej? To błąd. Stomatolog wyjaśnia

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Powtarzamy to już kilkulatkowi, aby rozwinąć w nim nawyk dokładnego szorowania zębów. Wtedy też najczęściej w ogóle rozpoczynamy regularne mycie jamy ustnej u dzieci.

Jak się jednak okazuje, powinniśmy zrobić to znacznie wcześniej.

Zobacz także: Webinar "Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych" [WIDEO]

Webinar z lek. dent. Karoliną Łukaszkiewicz-Buczek: Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych

Pielęgnacja noworodka

Kiedy nasz maluszek przychodzi na świat, dbamy, aby był najedzony, więc karmimy na żądanie. Troszczymy się o jego skórę, myjąc delikatnymi płynami dla noworodków, czyścimy główkę szamponem dla dzieci i walczymy z ciemieniuchą. Staramy się także na czas go przewinąć, aby nie doszło do odparzenia.

Kiedy na ciele noworodka pojawią się jakieś zmiany w wysypki, jesteśmy zaniepokojone i często konsultujemy te objawy ze specjalistą.

Lista rzeczy, o których trzeba pamiętać w przypadku pielęgnacji noworodków jest dość długa. Warto jednak mieć na uwadze jeszcze jeden punkt i zawsze o nim pamiętać.

Pielęgnacja jamy ustnej noworodka

Wydawałoby się, że skoro maluszek nie ma jeszcze zębów, to nie trzeba specjalnie dbać o jego jamę ustną. Dla wielu rodziców priorytetem jest karmienie co kilka godzin, a nie mycie bezzębnej buzi.

Tymczasem, okazuje się, że mycie, a właściwie masaż dziąseł noworodka ma bardzo duże znaczenie. Pozwala bowiem usunąć resztki pokarmu. Dodatkowo taka pielęgnacja pozwala maluchowi przyzwyczaić się do pielęgnacji jamy ustnej w przyszłości.

Od pierwszego dnia życia

Może niektórzy będą zaskoczeni, ale stomatolog podkreśla, że jamę ustną należy myć u noworodka już od pierwszego dnia życia. Niestety nawet u takiego maluszka może dojść do rozwoju bakterii i problemów, których z pewnością chcielibyśmy uniknąć. Lekarz stomatolog Michał Kaczmarek na swoim profilu na Instagramie @tata_stomatolog wyjaśnia, że o jamę ustną należy dbać już w przypadku noworodków.

Podkreśla, że zaniechanie oczyszczania jamy ustnej u tak małych dzieci może przyczynić się do zmian błon śluzowych, czyli rozwoju pleśniawek i aft. Nie dbając o dziąsła i buzię maluszka może dojść także do pojawienia się charakterystycznego białego nalotu.

Tego typu zmiany u noworodka mogą być przyczyną bólu i dyskomfortu, którego naprawdę łatwo uniknąć.

Tak kochani, zaczynamy dbać o jamę ustną już od urodzenia, tak samo jak robimy to z resztą ciała Malucha

- podkreśla dentysta.

Jak czyścić jamę ustną u noworodka?

Skoro czyszczenie jamy ustnej u noworodka jest tak ważne i może zapobiec powstawaniu niekorzystnych zmian, rodzi się pytanie: jak się za to zabrać? Czym właściwie czyścić dziąsła tak małego dziecka?

Specjalista prezentuje krótkie nagranie z takiej pielęgnacji. Do mycia jamy ustnej maluszka stosuje jałowy gazik i przegotowaną wodę. Wyjaśnia, że można również użyć specjalnych chusteczek.

Gazik wystarczy nawinąć na palec wskazujący i delikatnie oraz powoli przesuwać po dziąsłach i policzkach. Należy również pamiętać, aby oczyścić z resztek pokarmu język. Taka pielęgnacja jest zalecana po każdym karmieniu.

Stosując się do tej prostej zasady i rozpoczynając pielęgnację jamy ustnej u noworodka, uczymy go, że jest to coś naturalnego. W przyszłości może się okazać, że w ogóle nie mamy problemów, aby zachęcić dziecko do mycia zębów.

Internautki nie są przekonane

Wśród licznym komentarzy, które pojawiły się pod postem, internautki nie są przekonane do kwestii częstotliwości takiego oczyszczania.

"Przemywanie gazikiem po każdym karmieniu wydaje mi się, delikatnie mówiąc "nadmiarowe", a już na pewno mało realne" – napisała jedna z nich.

"Przy karmieniu co godzinę w nocy jedyne, o czym marzę, to przemywanie gazikiem buzi mojego maleństwa. Szanuje wszystkie zalecenia, ale rzeczywistość sama to weryfikuje" – przyznała kolejna.

Rozumiemy te obawy, ale też podkreślamy, że warto zadbać o higienę jamy ustnej dziecka, przemywając ją jeśli nie po każdym karmieniu, to przynajmniej 2-3 razy w ciągu dnia.

Czytaj także: Pierwsza szczoteczka do zębów dla dziecka - jaką wybrać? Która szczoteczka jest najlepsza?

Higiena jamy ustnej przyszłej mamy. Jak dbać o zęby w ciąży i przed ciążą