Webinar "Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych" [WIDEO]

2022-04-28 0:14

Problemy związane z ząbkowaniem i higieną jamy ustnej u dzieci spędzają sen z powiek wielu rodzicom. Jak wychwycić moment, gdy pierwsze ząbki wyrzynają się dziecku i jak zadbać o higienę w tym okresie - podpowiada lek. dent. Karolina Łukaszkiewicz-Buczek, autorka Stomatologicznej Książeczki Dziecka.

Karolina Łukaszkiewicz-Buczek
Autor: materiały prasowe

Objawy ząbkowania są trudne do przeoczenia, jednak może ono przebiegać w różny sposób. Często ząbkowanie jest przez rodziców zbyt pochopnie kojarzone z procesem nadmiernego ślinienia. Nasz ekspert zaleca jednak ostrożność w ocenie. - Kiedy się rodzimy, nasze ślinianki są jeszcze nieaktywne. Prawidłowe wydzielanie śliny i praca ślinianek rozpoczyna się ok. 3-4 mies. życia. Wówczas dziecko zaczyna się intensywnie ślinić, ale w większości przypadków nie jest to efektem wyrzynania zębów, a niewykształconym jeszcze odruchem połykania. Wyjątkiem są dzieci, u których występuje ząbkowanie wczesne.

Kiedy pierwszy raz powinniśmy odwiedzić z dzieckiem dentystę? - Udajemy się z dzieckiem do dentysty, gdy pojawi się pierwszy ząbek. Tak zwana wizyta adaptacyjna ma oswoić dziecko z gabinetem dentystycznym, pokazać na czym polega wizyta u stomatologa, zbudować zaufanie, które w późniejszym etapie jest najważniejsze - podkreśla Karolina Łukaszkiewicz-Buczek. I dodaje: - Pierwsza wizyta nie powinna być wizytą bólową, wizyta adaptacyjna jest po to, by zbudować dobre doświadczenia dziecka. Jeśli przegapimy ten moment i pierwszy raz trafimy do dentysty z dzieckiem, u którego rozwinęła się próchnica i wymaga interwencji, to zwykle nie jest to wizyta przyjemna ani dla dziecka ani dla dentysty.

Zapraszamy do obejrzenia całego webinaru. Dowiecie się, min.:

  • Jak możemy złagodzić ból towarzyszący ząbkowaniu
  • Kiedy jest konieczna wizyta u lekarza
  • Jaka szczoteczka jest idealna dla pierwszych ząbków i jakiej pasty używać
  • Czym jest ząbkowanie przedwczesne, wczesne i późne
  • Kiedy zrezygnować ze smoczka, by nie miał wpływu na zgryz dziecka
Webinar z lek. dent. Karoliną Łukaszkiewicz-Buczek: Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych
Banner Anaftin
Autor: Mjakmama.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza