Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych - wyjaśnia ekspertka [WIDEO]

2022-04-28 0:14

Problemy związane z ząbkowaniem i higieną jamy ustnej u dzieci spędzają sen z powiek wielu rodzicom. Jak wychwycić moment, gdy pierwsze ząbki wyrzynają się dziecku i jak zadbać o higienę w tym okresie - podpowiada lek. dent. Karolina Łukaszkiewicz-Buczek, autorka Stomatologicznej Książeczki Dziecka.

Karolina Łukaszkiewicz-Buczek
Autor: materiały prasowe

Objawy ząbkowania są trudne do przeoczenia, jednak może ono przebiegać w różny sposób. Często ząbkowanie jest przez rodziców zbyt pochopnie kojarzone z procesem nadmiernego ślinienia. Nasz ekspert zaleca jednak ostrożność w ocenie. - Kiedy się rodzimy, nasze ślinianki są jeszcze nieaktywne. Prawidłowe wydzielanie śliny i praca ślinianek rozpoczyna się ok. 3-4 mies. życia. Wówczas dziecko zaczyna się intensywnie ślinić, ale w większości przypadków nie jest to efektem wyrzynania zębów, a niewykształconym jeszcze odruchem połykania. Wyjątkiem są dzieci, u których występuje ząbkowanie wczesne.

Kiedy pierwszy raz powinniśmy odwiedzić z dzieckiem dentystę? - Udajemy się z dzieckiem do dentysty, gdy pojawi się pierwszy ząbek. Tak zwana wizyta adaptacyjna ma oswoić dziecko z gabinetem dentystycznym, pokazać na czym polega wizyta u stomatologa, zbudować zaufanie, które w późniejszym etapie jest najważniejsze - podkreśla Karolina Łukaszkiewicz-Buczek. I dodaje: - Pierwsza wizyta nie powinna być wizytą bólową, wizyta adaptacyjna jest po to, by zbudować dobre doświadczenia dziecka. Jeśli przegapimy ten moment i pierwszy raz trafimy do dentysty z dzieckiem, u którego rozwinęła się próchnica i wymaga interwencji, to zwykle nie jest to wizyta przyjemna ani dla dziecka ani dla dentysty.

Zapraszamy do obejrzenia całego webinaru. Dowiecie się, min.:

  • Jak możemy złagodzić ból towarzyszący ząbkowaniu
  • Kiedy jest konieczna wizyta u lekarza
  • Jaka szczoteczka jest idealna dla pierwszych ząbków i jakiej pasty używać
  • Czym jest ząbkowanie przedwczesne, wczesne i późne
  • Kiedy zrezygnować ze smoczka, by nie miał wpływu na zgryz dziecka
Webinar z lek. dent. Karoliną Łukaszkiewicz-Buczek: Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u najmłodszych
Banner Anaftin
Autor: Mjakmama.pl