Obawiasz się, że podczas seksu w ciąży zaszkodzisz dziecku? Położna wyjaśnia, co się naprawdę stanie

2023-01-17 16:17

Wielu przyszłych rodziców, choć jest to nieuzasadnione, rezygnuje z seksu w ciąży w obawie o dziecko. Tymczasem jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, seks w ciąży można, a nawet trzeba uprawiać. Przekonuje o tym jedna z położnych, przy okazji demaskując powszechny mit.

Seks w małżeństwie
Autor: GettyImages Seks w małżeństwie

Wiele osób jest przekonanych, że przyszły tata w trakcie stosunku z mamą jest w stanie dosięgnąć swoim członkiem nienarodzone dziecko. - Ty też się tym martwisz? Wiele osób tak ma – pociesza na swoim instagramowym koncie @pregnancy.advice.

Przeczytaj: Seks w ciąży. Fakty i mity na temat seksu w ciąży

Maja Hyży o ciąży i byciu mamą

Czy penis może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku w trakcie seksu?

Ekspertka nagrała specjalną rolkę, w której raz na zawsze rozprawia się z tym szkodliwym mitem. Tłumaczy w niej, że między pochwą mamy a dzieckiem jest wiele warstw ochronnych. Aby lepiej je zobrazować, postanawia wykonać ich model z ogólnodostępnych materiałów.

Wykorzystuje niewielką maskotkę, którą wkłada do środka balonika – ten ma pełnić rolę worka owodniowego. Następnie szczelnie okleja balonik z maskotką grubą warstwą ciastoliny – ta jest odpowiednikiem macicy. Na koniec także z ciastoliny wykonuje model szyjki macicy.

- Dziecko znajduje się w zamkniętym worku owodniowym, który pomaga chronić dziecko przed wszelkimi uderzeniami odczuwanymi podczas seksu. A ten worek owodniowy znajduje się w twojej macicy - która jest grubym, silnym mięśniem, który rozszerza się wraz ze wzrostem dziecka. Na dnie macicy znajduje się szyjka macicy – pomyśl o szyjce macicy jako o supermocnym czopie, który utrzymuje macicę zamkniętą do końca ciąży – tłumaczy w poście.

Dodaje, ze wszystkie te „warstwy ochronne” znajdują się na bardzo długim końcu pochwy, całkowicie bezpieczne do wszystkiego, co znajdzie się w pochwie podczas seksu.

Więc - jeśli nie masz wskazań medycznych, uprawiaj tyle seksu, ile chcesz

- przekonuje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza