Oto największe noworodki urodzone siłami natury. Ile ważyły?

2022-01-13 12:10

Jesteś w 39. tygodniu ciąży i martwisz się, że dziecko wciąż nie przychodzi na świat, choć jego waga przekracza 3 kg? Zobacz ile ważyły największe dzieci urodzone siłami natury i przez cesarskie cięcie.

Największe noworodki na świecie
Autor: Getty images Według Księgi Rekordów Guinnessa największym urodzonym dzieckiem jest chłopiec o wadze 9.98 kg urodzony w USA w 1846 roku.

Spis treści

  1. Największe noworodki na świecie
  2. Największe noworodki w Polsce
  3. Największe noworodki urodzone siłami natury
  4. Jak wygląda poród naturalny? Zobacz niezwykłe zdjęcia:

Każdy poród naturalny, określany jako poród siłami natury, oznacza ogromną pracę, którą do wykonania ma... kobieta. Kobieta, która na sali porodowej spędziła długie godziny i którą skurcze porodowe doprowadziły na skraj wytrzymałości raczej nie powie, że tę pracę wykonała za nią natura.

Na to, jak wielkim wysiłkiem jest dla rodzącej wydanie dziecka na świat, może mieć istotny wpływ także waga noworodka. Nie bez przyczyny wagę płodu monitoruje się przez cały okres ciąży, a przed samym terminem porodu ocenia, czy nie jest ona zbyt duża, by urodzić naturalnie. Nierzadko jest to wskazanie do tego, by przeprowadzić poród przez cesarskie cięcie.

Jeśli oczekujesz dziecka, a poród dopiero przed tobą, nie martw się tym, że dziecko może ważyć odrobinę więcej niż norma, która dla dzieci przychodzących na świat w terminie porodu wynosi od 2800 do 3800 g. Największe urodzone naturalnie noworodki ważyły o wiele więcej!

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Największe noworodki na świecie

Być może trudno uwierzyć w to, że noworodek przychodzący na świat waży ponad 10 kg, jednak uważa się, że miało to miejsce zarówno w 1955 roku we Włoszech jak i w RPA.

3 czerwca 1961 roku doniesiono z kolei, że i te rekordy mogły zostać pobite, ponieważ podano, że w Turcji na świat przyszło dziecko ważące 11 kg. Kilkanaście lat później okazało się jednak, że najprawdopodobniej waga noworodka została mocno przesadzona.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć noworodków z całego świata, które mogą pochwalić się "słuszną linią". Każdy z nich w dniu porodu ważył ponad 5 kilogramów.

Największe noworodki w Polsce

Półtora roku temu media w Polsce obiegła wiadomość o narodzinach dziewczynki, która na świat przyszła 3 sierpnia 2020 roku w Piekarach Śląskich. Poród odbył się przez cesarskie cięcie, a waga dziewczynki wyniosła... 6860 g. To prawdopodobnie rekord jeśli chodzi o wagę noworodków płci żeńskiej w Polsce.

Maja ważyła tyle, ile waży przeciętne niemowlę w wieku 5 miesięcy. Mierzyła 66 cm, zatem ubranka dla noworodka w rozmiarze 56 czy 62, w przypadku Mai raczej się nie przydały.

Rekord wagi noworodka płci męskiej w Polsce należy z kolei do chłopca, który w 2007 roku urodził się w Szczecinie. Mały Kacperek również mierzył 66 cm, a ważył 7130 g. To prawie dwa razy więcej niż inne noworodki przychodzące na świat w terminie porodu.

W Polsce za rekordowo duże uznaje się już te noworodki, których waga wynosi 5 kg lub więcej.

Największe noworodki urodzone siłami natury

W Polsce najczęściej dziecko, którego wagę ocenia się na 4500 g lub więcej, rodzi się przez cesarskie cięcie. Oczywiście wiele zależy od budowy ciała ciężarnej - zdecydowanie większe możliwości urodzenia dziecka siłami natury ma kobieta mierząca 180 cm wzrostu od tej, której wzrost oscyluje ok. 150 cm.

Za największe noworodki urodzone siłami natury uważa się dzieci, które przychodząc na świat ważyły prawie 6 kg. Choć można natknąć się także na informację, że w 1879 roku podczas porodu domowego w USA na świat przyszło dziecko ważące 9980 kg. Noworodek miał mierzyć 71 cm i niestety nie przeżyć pierwszej doby. 

Jak wygląda poród naturalny? Zobacz niezwykłe zdjęcia:

Czy boisz się porodu?

Pytanie 1 z 5
Okazuje się, że bliska osoba nie będzie mogła ci towarzyszyć podczas porodu. Co robisz?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza