Pieniądze zmieniają mózg dziecka, na lepsze - nowe badania

2022-01-27 22:36

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opublikowali przełomowe wyniki badań dotyczące ubóstwa. Dowodzą one, że pomoc finansowa, którą otrzymały matki o niskich dochodach, pozytywnie wpłynęła na rozwój mózgów ich dzieci. To ważne odkrycie, gdyż do tej pory wsparcie finansowe dla ubogich rodzin było rozpatrywane tylko przez pryzmat aktywności zawodowej rodziców, a nie korzyści jakie z niego czerpią dzieci.

Pieniądze zmieniaja mózg dziecka, na lepsze - nowe badania
Autor: Getty images W przywoływanym badaniu pod nazwą "Baby's First Year" wzięło udział 1000 matek ze Stanów Zjednoczonych o niskich dochodach.

To ciekawe spojrzenie również dla nas Polaków w kontekście rządowego wsparcia 500 plus. U nas także temat pomocy finansowej dla rodzin obierał częściej kierunek aktywności zawodowej rodziców (a dokładnie ich braku) niż korzyści, jakie z niej czerpią dzieci. Może czas zmienić perspektywę?

Przeczytaj: Wnioski na 500 plus już od stycznia - kiedy trzeba je złożyć?

Spis treści

  1. Badanie "Baby's First Year"
  2. Wyniki badania: pieniądze pozytywnie wpływają na mózg dziecka 
  3. Pieniądze i czynniki środowiskowe
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Badanie "Baby's First Year"

Wnioski pochodzą z trwającego badania "Baby's First Year", które ocenia, w jaki sposób ograniczenie ubóstwa może wpłynąć na rozwój poznawczy i emocjonalny niemowląt. - Od wielu lat wiemy, że dorastanie w ubóstwie naraża dzieci na gorsze wyniki w nauce, niższe zarobki i gorszy stan zdrowia – wyjaśnia neurobiolog Kimberly Noble z Uniwersytetu Columbia. - Jednak do tej pory nie byliśmy w stanie powiedzieć, czy samo ubóstwo powoduje różnice w rozwoju dzieci, czy też dorastanie w ubóstwie jest po prostu związane z innymi czynnikami, które powodują te różnice - dodał.

Do badania zostało zrekrutowanych 1000 matek niemowląt, które żyją w ubóstwie. Następnie losowo przydzielono im pomoc finansową w wysokości 333 dolarów miesięcznie lub 20 dolarów miesięcznie na okres pierwszych 4 lat życia ich dziecka.

Niestety z powodu pandemii naukowcom udało się przebadać do tej pory tylko 435 rodzin.

Polecamy: 500 plus po rozwodzie przy opiece naprzemiennej

Wyniki badania: pieniądze pozytywnie wpływają na mózg dziecka 

Naukowcy zbadali aktywność mózgów dzieci z tych 435 rodzin i doszli do następujących wniosków:

  • niemowlęta, których matki otrzymywały wyższą pomoc finansową miały wyższą częstotliwość aktywności mózgu niż niemowlęta, których matki dostały mniejsze wsparcie.

Badacze podkreślają jednak, że potrzebne są dalsze badania w celu sprawdzenia, czy te zmiany w aktywności mózgu będą się utrzymywać i co ważniejsze przełożą się na lepszy rozwój poznawczy.

Przeczytaj: 500 plus na pierwsze dziecko – kiedy i gdzie złożyć wniosek

Pieniądze i czynniki środowiskowe

Wcześniej przeprowadzono już badania, które dowiodły, że wyższa częstotliwość aktywności mózgu występuje częściej u dzieci, które urodziły się w zamożniejszych rodzinach. - Wszystkie zdrowe mózgi są kształtowane przez ich środowisko i doświadczenia i nie mówimy, że jedna grupa ma „lepsze” mózgi. Ale dzięki losowemu projektowi wiemy, że 333 dolarów miesięcznie musiało zmienić doświadczenia lub środowisko dzieci, a ich mózgi przystosowały się do tych zmienionych okoliczności – mówi Kimberly Noble.

Niestety z uwagi na metodologię badania jego autorzy nie wiedzą, jakie czynniki środowiskowe mogły wywołać fale mózgowe o wyższej częstotliwości zaobserwowane u badanych niemowląt. Sprawdzają obecnie, czy wydatki domowe, postawa rodziców, relacje rodzinne i stres miały wpływ na wyniki badania. O ich wynikach będziemy was informować.

Polecamy także: Czy młodzi rodzice po porodzie przestają być szczęśliwi?

Badanie zostało opublikowane w PNAS.