Nie czekaj aż podrośnie! Fizjoterapeutka pokazuje, jak możesz bawić się z 4-tygodniowym dzieckiem

2022-09-02 14:11

Już 4-tygodniowemu niemowlęciu warto proponować pierwsze zabawy, które będą korzystnie wpływały na jego rozwój. Co ciekawe - tak małe dziecko nie potrzebuje wymyślnych zabawek, znacznie bardziej doceni ręce i kolana kochającego rodzica. Fizjoterapeutka dziecięca w krótkim filmiku pokazuje wartościową zabawę dla niemowląt bez zabawek, za to w bliskim kontakcie z opiekunem.

Fizjoterapeutka pokazuje, jak można bawić się z 4-tygodniowym dzieckiem
Autor: Getty images/Instagram @fizjomommy Fizjoterapeutka pokazuje, jak można bawić się z 4-tygodniowym dzieckiem

Dzieci wręcz uwielbiają zabawy z rodzicami. Ta zasada sprawdza się także u najmłodszych pociech. Najlepsze zabawy dla niemowląt to właśnie te, w których maluszek nawiązuje bliską relację z rodzicem np. przez kontakt wzrokowy. Jedną z takich zabaw pokazała na swoim profilu instagramowym fizjoterapeutka dziecięca znana w sieci jako @fizjomommy. Opublikowała krótki filmik, w którym wyjaśnia krok po kroku, jak bawić się z tak małym dzieckiem.

Polecamy: Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Co męczy niemowlaka?

Zabawa, która pomoże dziecku poznać jego ciało

„Dzięki tym zabawom nawiążesz kontakt wzrokowy z dzieckiem, pokażesz maluchowi symetrię i pomożesz mu poznać swoje ciało” – tłumaczy @fizjomommy.

Podczas zabawy połóż maluszka na swoich kolanach i wykonuj kolejno następujące czynności, o których mówi fizjoterapeutka na filmiku.

„1. Łącz obie rączki dziecka przed klatką piersiową.

2. Łącz rączkę ze stópką dziecka.

3. Łącz stópki dziecka w linii środkowej.

4. Połącz obie rączki i obie nóżki dziecka nad brzuszkiem” – wyjaśnia krok po korku.

Fizjoterapeutka dodaje jednocześnie, że tego typu zabawy można już próbować wdrażać w 4. tygodniu życia dziecka pod warunkiem, że mu się będą podobały. Nie ma natomiast ograniczeń czasowych do kiedy można się z pociechą tak bawić.

Przeczytaj więcej na ten temat: Nie wiesz, w co się bawić z dzieckiem? Oto 15 zabaw wspierających rozwój niemowlaka