Zmniejsz frustrację do minimum. Proste sposoby, które pomogą dziecku przyswoić nowe umiejętności

2022-10-10 11:12

Istnieje kilka sposobów, aby dzieci mogły przyswoić nowe umiejętności. Wbrew pozorom dzięki temu nie tylko będą miały większą pewność siebie i poczucie niezależności. Świadomość, że nauczyły się czegoś nowego sprawia również, że dziecko chętniej współpracuje i jest mniej sfrustrowane.

Dziewczynka zakłada skarpetkę
Autor: Getti Images Pokaż mi jak i opowiedz, jak to zrobić. Metody, które pomogą twojemu dziecku przyswoić nowe umiejętności

Uczenie się czegoś nowego jest dla dziecka nie tylko wyzwaniem, ale możliwością budowania własnej niezależności i zwiększania pewności siebie.

Żeby jednak opanować nowe umiejętności, dziecko potrzebuje twojej pomocy. Jeżeli nie będzie czegoś umiało zrobić, gdy je o to poprosisz, to zwyczajnie w świecie odmówi.

Przykładem może być nakrycie do stołu, budowa wieży z klocków, rysowanie w taki sposób, aby nie wychodzić za linię, a także ubieranie się, czy podlewanie kwiatków.

Jeżeli pokażesz mu, jak wykonać to zadanie, to poczuje się ono znacznie lepiej. Będzie miało satysfakcję, że teraz wie, jak to zrobić i pewniejsze siebie przystąpi do działania.

Co więcej, przyswajanie nowych umiejętności idzie w parze z większą współpracą twojego dziecka i jego mniejszą frustracją.

Kiedy zaczną zauważać, jak wiele potrafią i jak szybko poradziły sobie ze wcześniejszymi zadaniami, chętniej przystąpią do nowych wyzwań.

Istnieje kilka sposobów, aby dziecko mogło przyswoić nowe umiejętności. Każdy z nich wymaga skupienia, uwagi i cierpliwości. Nie tylko dziecka.

Jako rodzic niekiedy będziesz musiał pokazać, że jesteś w stanie zachęcać i motywować dziecko do kolejnej próby, a jednocześnie powstrzymać się od zrobienia tego za niego. To ostatnie czasami bywa najtrudniejsze.

Dlatego uzbrój się w cierpliwość, daj dziecku możliwość na opanowanie konkretnych zadań i pozwól mu ćwiczyć tak długo, jak będzie tego potrzebowało.

Zobacz także: Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć? Oto proste sposoby

Spis treści

  1. Nauka poprzez naśladowanie
  2. O czym pamiętać, gdy dziecko cię naśladuje?
  3. Dawanie instrukcji słownej
  4. Wskazówki krok po kroku
  5. O czym warto jeszcze pamiętać?
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Nauka poprzez naśladowanie

Jednym ze sposobów nauczenia dziecka nowych umiejętności jest naśladowanie. Ty pokazujesz, ono robi po tobie dokładnie to samo.

Niekiedy ta metoda lepiej się sprawdza, niż instrukcja ustna. Przykładowo łatwiej jest pokazać dziecku, jak należy ścielić łóżko lub układać ubrania w szafie, niż o tym tylko mówić.

Poprzez naśladowanie dzieci uczą się lepiej umiejętności społecznych. Pokazujesz im przecież, jak należy się zachować, gdy rozmawiasz z druga osobą – odwracasz się w jej kierunku, uśmiechasz się, potakujesz głową i utrzymujesz kontakt wzrokowy. 

Naśladują także to, w jaki sposób zwracasz się do innych. Mówiąc „dziękuję”, „dzień dobry”, „przepraszam”, „proszę”, dajesz dobry przykład, który i one z czasem zaczną wcielać w życie. 

Dzieci uczą się poprzez naśladowanie, także od swoich rówieśników. Kiedy inne dzieci w przedszkolu próbują nowych potraw, jest większa szansa, że i twoje czegoś skosztuje.  

O czym pamiętać, gdy dziecko cię naśladuje?

Przy naśladowaniu warto powoli pokazywać dziecku, co robisz. Upewnij się także wcześniej, że dziecko na ciebie patrzy. 

W razie konieczności można również powiedzieć, na co dziecko powinno zwrócić szczególną uwagę. Następnie pozwól mu poćwiczyć.

Dawanie instrukcji słownej

Innym sposobem na nauczenie dziecka nowym umiejętności, jest dawanie szczegółowych instrukcji. 

Ta metoda może być połączona z naśladowaniem, jeżeli czujemy, że niektóre rzeczy dziecko lepiej zrozumie, gdy zobaczy, jak mają wyglądać.

Instrukcje należy dawać jedynie wtedy, gdy dziecko naprawdę słucha. Warto również zejść do jego poziomu, aby miało nasza pełną uwagę.  

Pamiętaj także, aby używać prostego i zrozumiałego języka. Zdania powinny być krótkie. Należy również wyłączyć telewizor lub radio, aby nie rozpraszały uwagi twojego dziecka.  

Podczas dawania instrukcji pamiętaj, że ton twojego głosu także ma znaczenie. Pełen zniecierpliwienia i zdenerwowania, nie pomoże przyswoić nowych umiejętności. Większa szansa, że go tym zniechęcisz.

Czytaj również: 3 cechy, które sprawią, że staniesz się spokojniejszym i lepszym rodzicem

Wskazówki krok po kroku

Kiedy jakieś zadanie jest trudniejsze, warto włączyć metodę wskazówek krok po kroku. Dzięki temu większy materiał do przyswojenia możemy podzielić na kawałki i stopniowo je omawiać.

Może to się okazać bardzo pomocne, gdy dziecko nie do końca rozumie, co chcemy mu przekazać, od razu tłumacząc całość. Ponadto, przyswajając stopniowo wiedzę, dziecko nie ma poczucia, że jest przytłoczone nowymi informacjami.

Przykładowo, jeżeli uczymy dziecko ubierania się, warto na początek skupić się na łatwiejszych krokach, takich jak zakładanie spodni, a nie skarpetek. Kiedy dobrze opanuje jedną czynności, przechodzimy do kolejnej.

Oczekiwanie, że przedszkolach za pierwszym razem ubierze się od stóp do głów, może być ciężkie do zrealizowania. Dziecko będzie zdenerwowane, że tego nie potrafi, choć tak spokojnie mu to tłumaczymy. Może się szybko zniechęcić i na długo przestać próbować.

Metoda małych kroków w tym przypadku jest idealna. Każdy z etapów w miarę potrzeby również możemy podzielić. Przykładowo ucząc dziecko, jak zakładać bluzkę, wpierw wciskamy mu ją na głowę i mówimy, co powinno wykonać w kolejnych krokach – włożyć ręce w rękawy.

Z taką pomocą szybciej osiągnie swój cel i nabierze apetytu, aby spróbować czegoś trudniejszego.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Uczenie dziecka nowych umiejętności to proces, który wymaga czasu. Warto również pamiętać, że każde dziecko jest inne. Stawiając przed nim jakieś zadanie, upewnij się, że jest ono wystarczająco dojrzałe, aby mu sprostać.

Na początek zacznij od czegoś łatwiejszego, aby stopniowo przechodzić do trudniejszych wyzwań. Pamiętaj także, żeby dziecko było wypoczęte, najedzone i chętne do współpracy.

Chwal i zachęcaj dziecko do nauki. Unikaj negatywnej opinii. Zamiast powiedzieć, że coś zrobiło źle, pokaż mu raz jeszcze, jak zakłada się przykładowo skarpetki.

Pamiętaj, praktyka czyni mistrza, a pozytywna motywacja ma ogromną moc.

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? 5 skutecznych sposobów